Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-13 16:04
mk

Niekontrolowana władza technologicznych gigantów

Cenzurę, którą Twitter i Facebook zastosowały wobec Donalda Trumpa, krytykują liderzy, niezależnie od politycznej opcji. Aleksiej Nawalny napisał, że blokada konta prezydenta USA „może posłużyć jako precedens do ograniczenia wolności słowa gdzie indziej”.

Autor/źródło: pixabay.com

Decyzje Twittera i Facebooka skrytykowała m.in. Kate Ruane z lewicowej organizacji American Civil Liberties Union (Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich). Zarząd ACLU sam nawoływał do impeachmentu D. Trumpa. Mimo to, K. Ruane zaznaczyła, że „powinno niepokoić wszystkich, gdy firmy takie jak Facebook i Twitter mają niekontrolowaną władzę usuwania ludzi z platform, które stały się niezbędne do przemawiania miliardów”.

Głos w tej sprawie zabrali także liderzy polityczni. Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła blokadę kanałów społecznościowych prezydenta USA jako „problematyczną”.

Aleksiej Nawalny skrytykował postępowanie Twittera w serii wpisów. Nazwał je „nieakceptowalnym aktem cenzury, opartym na emocjach i prywatnych preferencjach politycznych, który mógłby posłużyć jako precedens do ograniczenia wolności słowa gdzie indziej”.

Z kolei szef serwisu Parler John Matze mówił w stacji Fox News, że obawia się nie tylko o biznes, ale o własne życie. „Chodzi nie tylko o nasze prawa obywatelskie” – mówił J. Matze, podkreślając, że technologiczny giganci są w stanie bez żadnego ostrzeżenia zlikwidować firmę, niezależnie od jej wartości.

Serwis Parler stał się popularną alternatywą dla sieci społecznościowych zwłaszcza dla osób oburzonych cenzurą w wykonaniu Facebooka i Twittera. Portal został jednak skutecznie zablokowany – Google i Apple usunęły aplikację ze swoich platform, a Amazon zawiesił usługi hostingowe serwisu.

John Matze przekonywał, że stało się to „bez wcześniejszego ostrzeżenia”. „Nie dostaliśmy żadnego powiadomienia z Google. Dowiedzieliśmy się o wszystkim z internetu. To szokujące” – mówił w Fox News szef Parlera.

Apple twierdzi, że ostrzegało, że Parler musi wprowadzić moderację treści, a w przeciwnym razie aplikacja zostanie usunięta z platformy. Parler miał dostać na to 24 godziny.

„Zawsze wspieraliśmy różne punkty widzenia prezentowane w App Store, ale na naszej platformie nie ma miejsca na groźby przemocy i nielegalną działalność. Parler nie podjął odpowiednich środków w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się tych zagrożeń dla bezpieczeństwa ludzi. Zawiesiliśmy Parlera w App Store do czasu rozwiązania tych problemów” – powiedział przedstawiciel Apple.

Źródła: Fox News, LifeSiteNews, Newsmax, benchmark.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-13 14:41:54
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Po popełnieniu grzechu wydaje się nam, że już na zawsze pozostaniemy „trędowaci”. Szatan tylko na to czeka, żebyśmy sami siebie karali i pozostawali na wygnaniu, z dala od Boga i ludzi. Od poczucia ubrudzenia grzechem silniejsze powinno być pragnienie oczyszczenia.
2021-01-13 15:26:06
miniaturka

Przyczyną większości przestępstw wobec małoletnich jest niedojrzałość psychoseksualna

Przyczyną większości przestępstw seksualnych duchownych wobec małoletnich nie jest zaburzenie preferencji seksualnej sprawców pod postacią pedofilii, ale ich wielka niedojrzałość psychoseksualna – podkreślił o. Adam Żak.
2021-01-13 16:04:51
miniaturka

Od 15 stycznia rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia

W tym tygodniu wchodzimy w kluczowy etap szczepień; od 15 stycznia osoby powyżej 80 roku życia będą mogły rejestrować się na szczepienia; 22 stycznia otwarta zostanie rejestracja dla osób powyżej 70 roku życia – powiedział w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
2021-01-13 20:19:25
miniaturka

„Posłani w pokoju Chrystusa” – obrady Komisji Duszpasterstwa KEP

Doroczne posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP, ze względu na trwającą pandemię, odbyło się w nietypowej, choć w ostatnim czasie popularnej formule spotkań za pośrednictwem internetowej platformy.
2021-01-14 08:59:41
miniaturka

Nadchodzi najzimniejszy weekend od dawna

Temperatury spadną nawet do -20 st. C. Od środowego wieczoru do czwartkowego popołudnia w górach spadnie nawet 30 cm śniegu, a prędkość wiatru może osiągnąć 120 km/h – ostrzega w rozmowie z PAP rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.
2021-01-14 10:07:28
miniaturka

Trybunał w Strasburgu ponownie odrzucił skargę rodziny Polaka, któremu grozi eutanazja

Jak informuje siostra mężczyzny, został on ponownie odłączony od aparatury, podającej wodę i pożywienie. „Błagamy rząd i prezydenta o wniosek Polski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka lub jakąkolwiek interwencję dyplomatyczną” - apeluje rodzina Polaka.