Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-20 13:44
AC / PAP

Niefiltrowana kawa szkodzi sercu? Nowe wyniki badań

Nasiona kawy zawierają kafestol, czyli substancję, która znacznie podnosi poziom cholesterolu we krwi – ostrzegają naukowcy. Kafestol jest obecny głównie w nieprzefiltrowanej kawie parzonej np. po turecku, ale i w espresso. W kawie filtrowanej oraz instant kafestolu nie ma prawie wcale.

Autor/źródło: PAP

Naukowcy z University of South Australia na łamach pisma „Clinical Nutrition” nawołują do ostrożności miłośników kawy. Jak twierdzą, długofalowe spożycie jej dużych ilości – sześciu lub więcej filiżanek dziennie – może podnieść we krwi stężenie lipidów i znacząco w ten sposób zwiększyć ryzyko choroby wieńcowej.

„Z pewnością prowadzona jest gorąca naukowa debata na temat korzyści płynących z picia kawy i jej szkodliwości. Jednak, choć może się wydawać, że zajmujemy się starym problemem, ważne jest, aby w pełni zrozumieć, jak jeden z najczęściej konsumowanych napojów na świecie może wpływać na nasze zdrowie” – zwraca uwagę prof. Elina Hyppönen, autorka publikacji.

„W naszym badaniu przyjrzeliśmy się genetycznym i fenotypowym związkom między spożyciem kawy i profilem lipidowym – cholesterolowi i tłuszczom we krwi, znajdując dowody, że regularne spożycie przyczynia się do niekorzystnego profilu lipidowego, który może zwiększać ryzyko chorób serca” – wyjaśnia specjalistka.

Naukowcy wyjaśniają, że ziarna kawy zawierają substancję o nazwie kafestol, która silnie podnosi poziom cholesterolu.

Na szczęście nie każda kawa szkodzi tak samo. „Kafestol jest obecny głównie w nieprzefiltrowanej kawie parzonej po turecku, francusku, czy grecku, ale także w espresso, która jest podstawą dla wielu napojów podawanych w kawiarniach, np. latte czy cappuccino” – mówi prof. Hyppönen. „W kawie filtrowanej oraz instant kafestolu nie ma w ogóle lub jest go bardzo mało, więc jeśli chodzi o wpływ na lipidy, to są dobre kawowe wybory” – dodaje.

Zdaniem badaczki, uzyskane wyniki mają szeroko idące konsekwencje szczególnie dla osób o podniesionym poziomie cholesterolu. „Co ważne, związek między kawą a lipidami zależy od dawki – im więcej niefiltrowanej kawy ktoś pije, tym bardziej rośnie poziom jego lipidów we krwi i zwiększa się ryzyko choroby serca” – tłumaczy prof. Hyppönen.

Do swoich wniosków naukowcy doszli po przeanalizowaniu medycznych danych na temat ponad 360 tys. osób w wieku od 37 do 73 lat. Badacze zwracają przy tym uwagę, że na całym świecie wypijanych jest 3 mld filiżanek dziennie. Jednocześnie choroby układu krążenia to globalnie wiodąca przyczyna śmierci, która odpowiada rocznie za ok. 18 mln zgonów.

Choć pytanie o to, czy kawa bardziej szkodzi, czy pomaga, może nadal czekać na odpowiedź – podkreślają badacze – to ich zdaniem, po pierwsze warto wybierać kawę przefiltrowaną, a po drugie nie przesadzać z ilością.

„Nasze badanie pokazuje, że nadmiar kawy wyraźnie nie jest dobry dla zdrowia układu krążenia, co z pewnością ma konsekwencje dla osób, które już mają podwyższone ryzyko takich chorób. Jeśli nie stwierdzi się czegoś innego, to zastosowanie ma znane od dawna powiedzenie – wszystko z umiarem. W przypadku zdrowia to ogólnie dobra zasada” – przypomina prof. Hyppönen. Więcej informacji na stronach: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-02/uosa-dba021621.php, https://www.clinicalnutritionjournal.com/article/S0261-5614(21)00014-5/fulltext.

mat/ ekr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-20 12:17:49
miniaturka

Czy można bezpiecznie wprowadzić podatek obrotowy w Polsce?

Nierównowaga między słabszymi i mocniejszymi przedsiębiorstwami godzi w poczucie sprawiedliwości przedsiębiorców, których nie stać na zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów od podatków. Czy jest sposób ukrócenia operacji wielkich koncernów, które mają na celu jedynie ukrywanie dochodów?
2021-02-20 12:28:17
miniaturka

Przetnijcie ten gordyjski węzeł

Ulga turystyczna może być sposobem na ożywienie branży, zniszczonej przez Covid-19. Dotychczasowa pomoc w ramach tarcz antykryzysowych, okazuje się być niewystarczająca. Turystyka, wypoczynek i hotelarstwo należą do sektorów gospodarki, które najbardziej ucierpiały przez pandemię i wprowadzane w jej konsekwencji restrykcje sanitarne.
2021-02-20 13:09:24
miniaturka

Polacy rzadko czytają Pismo Święte. Wielki Post to dobry czas na wzięcie Biblii do ręki!

„Ogromnym niedostatkiem wiary w Polsce jest to, że za mało bierzemy do ręki Pismo Święte. To jest list miłosny napisany do mnie. Noście ze sobą Biblię, nawet w smartfonie, aby ją czasem otworzyć, czy włączyć i pozwolić Jezusowi powiedzieć chociaż jedno zdanie” – powiedział bp Edward Dajczak.
2021-02-20 14:33:14
miniaturka

Niedzielski: badania potwierdziły 8,5 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Dzisiaj mamy dokładnie 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem jest to duża różnica, co potwierdza, że trzecia fala pandemii jest już obecna w Polsce – przekazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-02-20 18:42:16
miniaturka

Papież przyjął rezygnację dwóch watykańskich kardynałów

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Roberta Saraha i kard. Angelo Comastri. Na miejsce kard. Comastri, który od 2005 r. był papieskim wikariuszem dla Watykanu, Franciszek mianował kard. Maura Gambettiego.
2021-02-20 19:07:06
miniaturka

Uznano heroiczność cnót przodka księżnej Diany

Wśród ogłoszonych w sobotę przez papieża dekretów o heroiczności cnót, znalazł się dekret dotyczący brytyjskiego duchownego, konwertyty, Ignacego od Świętego Pawła. Jego ojcem był 2. hrabia Spencer. Z tej rodziny pochodziła księżna Diana.