Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-07 09:09
AC / nno/ joz/ PAP

Niedzielski o trzeciej dawce szczepionki: decyzja w tej sprawie dopiero po badaniach

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w piątek, że ewentualna decyzja w sprawie przyjmowania w Polsce trzeciej dawki szczepionki musi być uzasadniona badaniami w tej sprawie. Dopóki nie będziemy mieli potwierdzenia przez badania, to takiej decyzji nie podejmiemy – podkreślił.

Autor/źródło: PAP

W Polsat News minister zdrowia był pytany, czy w Polsce ktokolwiek przyjął trzecią dawkę szczepionki. "Nie mamy takich sygnałów, natomiast rzeczywiście jest dyskusja na ten temat, czy ta trzecia dawka jest zasadna. Ja tutaj prowadzę ciągły dialog z Radą Medyczną przy panu premierze" – odpowiedział Niedzielski.

Pytany o to, czy Rada Medyczna zarekomendowała podanie trzeciej dawki szczepionki, minister odpowiedział, że "tutaj jednoznacznie członkowie Rady mówili, że są takie grupy (osób najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem – PAP), gdzie takie szczepienie powinno, trzecie, być podawane".

"Niemniej ta nasza dyskusja skończyła się również wspólnym stanowiskiem, że dopóki nie będziemy mieli potwierdzenia badawczego formalnego, to takiej decyzji nie podejmiemy. Więc z jednej strony mamy takie głosy, które mówią, że jest to potrzebne, ale z drugiej strony wstrzymujemy się z decyzją do momentu, jak będziemy mieli potwierdzenie badawcze" – wyjaśnił minister zdrowia.

Pytany o interesy firm farmaceutycznych związane z podawaniem trzeciej dawki szczepionki Niedzielski odpowiedział, że jego rolą jako ministra zdrowia jest pilnowanie zdrowia publicznego, ale również – jak zastrzegł – pilnowanie kasy publicznej.

"I zawsze, podejmując takie decyzje, trzeba sobie wyważyć, jaka jest wartość dodana, chociażby z tej trzeciej dawki, a jaki jest koszt całej operacji i patrząc na te elementy zdrowotne, które oczywiście zawsze są najbardziej priorytetowo traktowane, nie mieliśmy żadnych wątpliwości, podejmując decyzję o zakupie bardzo dużej ilości szczepionek, ale żeby podjąć decyzję o ewentualnej trzeciej dawce, musimy być przekonani, że ona naprawdę ma wartość dodaną" – zaznaczył.

Dopytywany, czy obecnie jeszcze takiego przekonania wśród rządzących nie ma, Niedzielski odpowiedział, że nie, ponieważ "nie ma jeszcze takich badań".

nno/ joz/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-06 14:59:36
miniaturka

Była edukatorka Planned Parenthood ostrzega przed seksualizacją dzieci

Monica Cline pracowała jako kierownik szkolenia planowania rodziny i edukatorka wolontariuszy dla Planned Parenthood przez ponad 10 lat. Ale odkąd opuściła korporację, demaskuje, jak gigant aborcyjny seksualizuje dzieci i przygotowuje je na przyszłe klientki dokonujące aborcji.
2021-08-06 15:30:52
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus mówi o wierze w znaczeniu głębszym. Nie chodzi o przyjęcie Prawdy tylko intelektem, ale całym sobą. To zaś oznacza wejście w relację z Bogiem tak bliską, że człowiek może z Nim współpracować, także tocząc walkę ze złym duchem, w której sam nie miałby żadnych szans
2021-08-07 09:05:30
miniaturka

Nieważność uchwały zakazującej furgonetkom pro-life poruszania się po stolicy

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł stwierdził w całości nieważność uchwały Rady Warszawy, która zakazywała furgonetkom pro-life poruszania się po stolicy. O unieważnienie przepisów wnioskowali m.in. wiceszef MS Marcin Romanowski, Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Instytut Ordo Iuris.
2021-08-07 09:17:30
miniaturka

Ks. Pleń: „Sportowcy bardzo mnie zaskakują. Mają takie mnóstwo intencji modlitewnych”

Polska to jeden z nielicznych krajów, którego zawodnicy przyjechali na Olimpiadę ze swoim duszpasterzem. Jest nim salezjanin, ks. Edward Pleń, który towarzyszy sportowcom w letnich i zimowych igrzyskach od 19 lat. Oprócz niego w wiosce olimpijskiej jest jeszcze dwóch duchownych: greckokatolicki i muzułmański.
2021-08-07 11:57:39
miniaturka

Abp Takami: prawdziwego pokoju nie zbudujemy konstruując bomby

W związku z rocznicą zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki japońscy biskupi po raz kolejny wezwali państwa, które tego jeszcze nie zrobiły, do ratyfikacji Traktatu o zakazie broni jądrowej. Japoński episkopat ogłosił także 10-dniowy program modlitewny w intencji pokoju.
2021-08-07 13:06:31
miniaturka

Stulatkowie mogą mieć bakterie, które wspierają długowieczność

W jelitach osób w wieku co najmniej 100 lat naukowcy wykryli bakterie, które pomagają zwalczać infekcje. To może być jeden z kluczy do długiego życia i punkt wyjścia dla nowych terapii groźnych infekcji.