Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-29 09:38
MG / PAP

Niedzielski: możliwe, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia

Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia. Musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - powiedział we wtorek w Radiu Plus minister zdrowia Adam Niedzielski.

Autor/źródło: PAP

Dodał też, że do końca września jest gwarancja, że szczepienie przeciw COVID-19 będzie nieodpłatne.Minister zwrócił uwagę, że to, co działo się z epidemią w Wielkiej Brytanii, po około miesiącu rozpoczyna się również w Polsce.


"Teraz mamy apogeum zakażenia w Wielkiej Brytanii (...) U nas ewentualność pojawienia się tej czwartej fali to jest prawdopodobnie druga połowa sierpnia. Pod tym względem, jeśli ten przejściowy wzrost zachorowań miałby miejsce we wrześniu (...), to siłą rzeczy maseczki pozostaną tym obostrzeniem" - zaznaczył.


Niedzielski, komentując aktualny wzrost zachorowań na COVID-19 w Wielkiej Brytanii i Izraelu zauważył, że wraz z powrotem życia do normalności, przywracaniem mobilności społecznej i zwiększeniem relacji międzyludzkich, pojawia się więcej okazji transmisji wirusa. "Pojawiła się mutacja, która też jest bardziej zakaźna, więc jakiś efekt musi być" - powiedział.


Jego zdaniem, z tej sytuacji można wysnuć dwa wnioski. "Pierwszy jest taki, że mimo zaszczepienia możemy mieć do czynienia z przyrostem zakażeń, który teraz jest o wiele mniejszy niż w poprzednich falach. A druga rzecz jest taka - to najważniejsza nauka dotycząca szczepień - że jest zdecydowanie mniej hospitalizacji i - co najważniejsze - jest zdecydowanie mnie zgonów" - zaznaczył. Równocześnie stwierdził, że szczepienia w obu tych krajach spełniają swoją funkcję.


Niedzielski pytany był również o to, czy można się spodziewać wprowadzenia kolejnych restrykcji, gdyby doszło w Polsce do wzrostu zachorowań.


"W tej chwili w Wielkiej Brytanii jest powyżej 20 tys. przypadków. Odnosząc to do skali Polski, mówię tu o proporcji populacyjnej, oznacza to, że mielibyśmy około 15 tys. zakażeń (...) To jest już oczywiści dużo i ona na pewno będzie wywoływała konieczność jakieś reakcji" - zauważył.


Jednocześnie jednak minister podkreślił, że taka skala nowych przypadków nie przełoży się, tak jak w poprzednich falach epidemii, na liczbę hospitalizacji i zgonów. "Może być przyrost zakażeń, ale on w mniejszym stopniu będzie obciążał infrastrukturę szpitalną" - stwierdził.


Ponadto szef resortu zaznaczył, że musimy się przyzwyczaić do tego, że koronawirus pozostanie w naszym otoczeniu, ale chorobę COVID-19 będziemy coraz bardziej traktowali jak zwykłą chorobę i w mniejszym stopniu będzie angażowała infrastrukturę szpitalną.


"To nie będzie już tak zaburzało życia społecznego i gospodarczego, o ile liczba zachorowań nie wymknie się spod kontroli" - dodał.


Minister powiedział, że w obecnej sytuacji epidemicznej zaszczepieni ze względu na to, że nie stwarzają zagrożenia, nie będą podlegać pewnym obostrzeniom, np. kwarantannie granicznej. Natomiast odnosząc się do nakazu noszenia maseczek powiedział, że przyglądając się temu, co dzieje się w Wielkiej Brytanii i Izraelu "musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych".


Dodatkowo szef resortu zdrowia pytany był również o to, czy za szczepienia będziemy musieli wkrótce zapłacić.


"Prowadzimy różne analizy i dyskusje. Przede wszystkim gwarantujemy, że do końca września na pewno te warunki szczepień się nie zmienią, czyli każdy, kto chce się zaszczepić do końca września, na tych samych warunkach będzie mógł to uczynić" - zapewnił.


Przypomniał, że sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł - tyle NFZ refunduje przychodniom za jego wykonanie.


Minister zapewnił też, że na razie nie podjęto również decyzji w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepienia przeciw COVID-19.


"Mamy też taką sytuację (...), że tych chętnych i zaszczepionych jest sumarycznie 70 proc. i to przestało się zwiększać. Niestety mam wrażenie, że dochodzimy do pewnego szklanego sufitu. Trudno jest po prostu przekonać tych nieprzekonanych, bo wszystkie argumenty i różne działania zostały już podjęte" - powiedział.


Minister podkreślił, że rozważany jest na przykład scenariusz, by obowiązkowemu szczepieniu podlegały w pierwszej kolejności osoby z grupy najwyższego ryzyka, czyli seniorzy i personel medyczny.


Wśród tematów pojawił się również wątek powrotu dzieci do szkół od września.


"Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, zrobimy wszystko, by dzieci mogły normalnie chodzić do szkoły. To niechodzenie ma ogromne koszty, m.in. psychologiczne. Tutaj ta skłonność do akceptacji ryzyka jest zdecydowanie większa po naszej stronie" - powiedział.(PAP)


autorka: Klaudia Torchała

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-29 10:15:37
miniaturka

Sprzeciw Watykanu wobec prawa o homotransfobii. Dlaczego media milczą?

Większość mediów, zarówno konfesyjnych, jak i liberalnych, kreuje wizerunek papieża wspierającego środowiska LGBT. Tymczasem stanowcza, mająca wsparcie Franciszka, reakcja Watykanu [na zmianę włoskiego prawa dot. homotransfobii], wymyka się tej narracji – pisze ks. Włodzimierz Lewandowski.
2021-06-29 10:22:00
miniaturka

Papież: Na wzór świętych Piotra i Pawła bądźmy apostołami wyzwolenia

Na świętych Piotra i Pawła jako apostołów wyzwolenia wskazał Franciszek podczas porannej Mszy św. w bazylice watykańskiej. W Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła papież podkreślił, że także i my potrzebujemy wyzwolenia, bo tylko wolny Kościół jest Kościołem wiarygodnym.
2021-06-29 10:30:01
miniaturka

Sekretarz stanu USA u Papieża

Papież przyjął na audiencji amerykańskiego sekretarza stanu, Antony'ego Johna Blinkena, Jak zapewnia krótki komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze.
2021-06-29 11:46:06
miniaturka

Lekarz, który nie dokonuje aborcji jest jak rzeźnik, który nie chce zabijać zwierząt?

Takiego porównania użył Predrag Matić, autor przyjętego przez Parlament Europejski raportu, który określa aborcję jako „podstawową opiekę zdrowotną”. Chorwacki europoseł w telewizyjnym wywiadzie odniósł się do pytania o klauzulę sumienia dla lekarzy.
2021-06-29 11:59:05
miniaturka

Prace nad nowelizacją ustawy o handlu w niedziele - reakcja na obchodzenie prawa

Prawo i Sprawiedliwość chce zaostrzyć zakaz handlu w niedzielę po tym jak jedna z sieci handlowych zapowiedziała otwieranie w tym dniu sklepów z „usługami pocztowymi”.
2021-06-29 11:59:33
miniaturka

Mówili: „Musisz to wziąć”. Urodziła mimo zażycia pigułki aborcyjnej i... jest szczęśliwa

„Nadszedł czas” – naciskał aborcjonista. Andrea spojrzała na chłopaka, mając nadzieję, że powie: „Odwróćmy tę decyzję”. Jednak tak się nie stało. „Musisz to wziąć”. I wzięła. Ale wybiegła z wyrzutami sumienia i poprosiła innego lekarza o odwrócenie tej sytuacji. Dziś jest szczęśliwą mamą.