Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-03 13:41
S. Zielińska / Caritas Polska

Niedziela Świętego Franciszka

Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM) przy współpracy z Caritas Polska, 7 października, organizuje pierwszą Niedzielę Świętego Franciszka, pt. „Przebudzenie ekologiczne” krok pierwszy – nie marnuję żywności.

Autor/źródło: Pixabay, jdcovell, licencja: CC0

Środowiska chrześcijańskie, rządowe, producenci, dystrybutorzy, przedstawiciele handlu w sektorze spożywczym, organizacje społeczne połączyły siły ponad wszelkimi podziałami i tak powstała idea Niedzieli Świętego Franciszka, który kochał ludzi i troszczył się o Ziemię. To zaproszenie jest wezwaniem do ratowania  Ziemi – tego, co najdroższe ludzkości.

Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM) przy  współpracy z Caritas Polska organizuje pierwszą Niedzielę Świętego Franciszka, pt. „Przebudzenie ekologiczne” krok pierwszy  – nie marnuję żywności, pod patronatem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Miliony ludzi na całym świecie głodują,  podczas gdy my każdego dnia wyrzucamy miliony ton żywności. Trudno się z tym pogodzić. Musimy się zmienić, musimy zmienić nasze podejście do środowiska - potrzebujemy EKOLOGICZNEGO PRZEBUDZENIA.

W ramach obchodów Niedzieli Świętego Franciszka w 4 miastach w Polsce (Kraków, Poznań, Toruń, Gdańsk) odbędą się konferencje oraz panele dyskusyjne. Tematem przewodnim debat będzie problem marnowania żywności – jedno z największych wyzwań społecznych i ekologicznych, przed którymi stoi polskie społeczeństwo. Wydarzeniom towarzyszyły będą m.in. warsztaty kulinarne food waste, kiermasze zdrowej żywności oraz inne wydarzenia, których celem jest zmiana postaw społecznych względem środowiska naturalnego. „Prawdziwe podejście ekologiczne zawsze staje się podejściem społecznym, które musi włączyć sprawiedliwość w dyskusje o środowisku, aby usłyszeć zarówno wołanie ziemi, jak i krzyk biednych.” Laudato Si’ pkt 49.

Konferencje odbędą się w 7 października o godz. 11:00 w następujących lokalizacjach:

- Toruń - Copernicus Toruń Hotel,  Bulwar Filadelfijski 11

- Kraków - Hotel Best Western  Premier, ul. Opolska 14A

- Gdańsk - Filharmonia Bałtycka,  ul. Ołowianka 1

- Poznań - Collegium DaVinci,  ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10


Niedziela Świętego Franciszka połączyła różne środowiska, począwszy od środowisk chrześcijańskich i rządowych (patronat Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi), przez producentów,  dystrybutorów i przedstawicieli handlu w sektorze spożywczym (partnerstwo Lidl Polska), aż po organizacje społeczne, w tym ekologiczne. Konferencje będą szeroko relacjonowane przez media. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą działacze GCCM z Watykanu.

Kulminacyjnym momentem będzie uroczyste podpisywanie  przez przedstawicieli różnych środowisk Deklaracji Świętego Franciszka o niemarnowaniu żywności. Ten dokument ma nie tylko charakter medialny i wizerunkowy. Jest także spisem prostych kroków prowadzących do zmiany zwyczajów panujących zarówno w instytucjach, jak i w naszych domach. 

Jesteśmy przekonani, że dzięki Deklaracji dobro, jakim jest żywność, będzie mniej marnowane.


Źródło: Centrum Medialne Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-03 12:50:53
miniaturka

Księża i klerycy będą ćwiczyli się w komunikacji

Edukacja i komunikacja w seminariach duchownych wymagają aktualizacji i uwspółcześnienia. Z inicjatywy Księży Pallotynów w dniach 26-27 października w Ołtarzewie odbędzie się I Forum Prefektów Studiów.
2018-10-03 12:58:20
miniaturka

Nowy portal o sanktuariach polskich

Niedawno w Internecie pojawił się nowy portal Sanktuaria Polskie. Czy potrzebny? Z pewnością tak, bo stwarza możliwość poznania poszczególnych sanktuariów, a także może być miejscem wymiany doświadczeń dla posługujących w sanktuariach.
2018-10-03 13:16:11
miniaturka

Białystok: sympozjum o stuleciu rozbudzenia misyjnego

O 100-leciu listu apostolskiego „Maximum Illud” oraz o przyszłorocznym specjalnym miesiącu misyjnym rozmawiano w dniach 1-3 października podczas sympozjum misjologicznego w Białymstoku.
2018-10-03 14:29:45
miniaturka

Rozpoczął się Synod Biskupów o młodzieży i powołaniu

Już po raz trzeci w tym pontyfikacie biskupi z całego świata zbierają się w Rzymie na zgromadzeniu synodalnym. Po dwóch synodach o rodzinie, tym razem tematem obrad jest „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.
2018-10-03 14:43:54
miniaturka

Kraków: duchowni i politycy będą rozmawiać o rozwoju Unii Europejskiej

O perspektywach rozwoju Unii Europejskiej będą rozmawiać uczestnicy XVIII Międzynarodowej Konferencji z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która odbędzie się 5 października w Krakowie.
2018-10-03 15:28:48
miniaturka
play

Zaproszenie na obchody jubileuszu 40-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zaprasza do Krakowa na centralne obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.