Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-18 08:50
mk / PAP

Niedużak: w pandemii firmy rodzinne ważne dla zachowania miejsc pracy

W pandemii firmy rodzinne odegrały ważną rolę w zachowaniu miejsc pracy – mówił w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Podkreślił, że nie są one zawsze nakierowane na „na zysk tu i teraz”.

Autor/źródło: PAP

Wiceszef MRPiT uczestniczył w czwartkowej debacie fundacji Warsaw Enterprise Institute „Jaka przyszłość firm rodzinnych? – wyzwania rozwojowe”.

Niedużak zgodził się, że trzeba tworzyć takie ramy funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku, by ułatwić im działalność. „Nie jest jednak tak, że możemy ustawić system pod firmy rodzinne, a (...) dyskryminować firmy nie rodzinne” – zaznaczył.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w czasie pandemii firmy rodzinne odegrały ważną rolę dla zachowania miejsc pracy. „Mają inne taktyki przetrwania. Nie są zawsze nakierowane na zysk tu i teraz” – zaznaczył. Dodał, że m.in. dzięki firmom rodzinnym Polska w miarę dobrze przeszła przez kryzys gospodarczy będący efektem pandemii.

Niedużak przypomniał, że zakończyły się konsultacje dot. projektu ustawy o fundacji rodzinnej, a niedawno odbyła się tzw. konferencja uzgodnieniowa. „Jest sporo kwestii, które rynek sygnalizował, żeby je zmienić w projekcie” – powiedział. Dał przykład m.in. ulgi repatriacyjnej. Chodzi, jak powiedział, o rozwiązanie podatkowe, „które uczyni bardziej atrakcyjnym osadzenie fundacji rodzinnej w Polsce”.

„Zabiegamy o to, żeby była neutralność podatkowa – czy ktoś ma grupę spółek, czy fundację rodzinną, żeby nie było różnicy podatkowej” – zapewnił Niedużak, odnosząc się do prac nad projektem ustawy. Zdaniem wiceszefa MRPiT „wyzwaniem będą rozmowy m.in. z Ministerstwem Sprawiedliwości, resortem finansów, Rządowym Centrum Legislacyjnym, by ten projekt mógł przejść przez Komitet Stały RM”.

Jak ocenił, przygotowanie projektu to ważny krok ku poprawie jakości polskiego prawa, jeżeli chodzi o zabezpieczenie sukcesji w firmach rodzinnych i ochronę ich kapitału przed rozdrobnieniem.

Efektem ustawy o fundacji rodzinnej ma być zapewnienie skutecznej, wielopokoleniowej sukcesji w firmach rodzinnych; budowa silnych i rodzimych marek; akumulacja i ochrona ich kapitału. Twórcy przepisów chcą, by „proces sukcesji w firmach w jak największym stopniu przebiegał zgodnie z wizją ich nestorów”. Regulacje prawne w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wraz z Ministerstwem Finansów.

Jak informowało PAP we wtorek Ministerstwo Finansów, w wyniku dialogu z biznesem dotychczasowe propozycje MF zostały uzupełnione o szereg zmian na korzyść przedsiębiorców. Ich skutkiem ma być niższe niż w oryginalnym projekcie opodatkowanie fundacji rodzinnych.

Wskazano m.in. na zastąpienie jednolitej 19 proc. stawki podatku od spadków i darowizn dla beneficjentów fundacji rodzinnej spoza bliskiej rodziny fundatora, „sprawiedliwym i spójnym z aktualnymi zasadami przewidzianymi przez ustawę o spadkach i darowiznach podziałem na grupy podatkowe”. Tym samym, beneficjenci będą podlegali opodatkowaniu podatkiem od spadków od darowizn, według stawek już występujących w ustawie o podatku od spadków i darowizn, gdzie najniższa z nich wyniesie 7 proc.

Planowane jest wprowadzenie ulgi repolonizacyjnej – skierowanej do osób, które chciałyby przenieść kapitał gromadzony w zagranicznych fundacjach czy trustach do polskiej fundacji rodzinnej. Przewidziano też m.in. uproszczenie obowiązków ewidencyjnych na potrzeby podatku od spadków i darowizn m.in. odstąpienie od konieczności śledzenia majątku wniesionego do fundacji rodzinnej, co w perspektywie akumulacji majątku przez wiele lat mogłoby być skomplikowane. MF proponuje też m.in., by do przychodów fundacji rodzinnej nie zaliczano przychodów otrzymanych przez fundację rodzinną od fundatora z przeznaczeniem na realizację celów tej fundacji oraz fundusz operatywny, a działalność operacyjna fundacji rodzinnej była opodatkowana na zasadach ogólnych.

Możliwość zakładania w Polsce fundacji rodzinnych ma ułatwić m.in. ochronę kapitału przed rozdrobnieniem i nowe inwestycje. Fundator, przekazując majątek do fundacji rodzinnej, czyniłby z niej swojego następcę prawnego. Fundacja rodzinna ma za zadanie chronić otrzymany majątek i pomnażać go. Ma także za zadanie spełniać na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej, najczęściej najbliższych członków rodziny fundatora, określone świadczenia np. zapewnienie środków finansowych na utrzymanie, kształcenie lub leczenie, a także cele charytatywne.

Według WEI w ujęciu globalnym firmy rodzinne są „motorem wzrostu gospodarczego”. 750 największych takich firm, wśród których jest m.in. WalMart, ArcelorMittal, czy LG tylko w 2018 r. wypracowało 9,1 bln dolarów przychodu, zatrudniając 30,5 mln osób. „Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje ponad 800 tys. firm rodzinnych, wytwarzających 332 mld zł rocznie przychodów” – wskazała WEI. (PAP)

Autor: Magdalena Jarco

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-17 15:12:43
miniaturka

Chiny: astronauci weszli do modułu stacji kosmicznej Tiangong

Trzej chińscy astronauci weszli w czwartek do znajdującego się na orbicie modułu Tianhe, kluczowego elementu powstającej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong – poinformowała agencja Xinhua, powołując się na chińską agencję załogowych lotów kosmicznych CMSA. Po raz pierwszy Chińczycy weszli do własnej stacji kosmicznej.
2021-06-17 16:10:17
miniaturka

Tropikalne upały w Polsce. Jak zadbać w tym czasie o siebie i innych?

IMGW wydał już alerty. Termometry pokazują, że temperatura przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Wnet mają wskazywać jeszcze więcej. Zaczął się gorący czas. Jak przetrwać upalne dni? Jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo?
2021-06-17 16:20:15
miniaturka

Spotkanie z papieżem ważniejsze niż wygrana w Giro d’Italia

Zwycięzca tegorocznego kolarskiego wyścigu Giro d’Italia Egan Bernal spotkał się z Franciszkiem podczas środowej audiencji generalnej. Podarował papieżowi rower w barwach Argentyny i różową koszulkę lidera Giro. „To najpiękniejsze doświadczenie w moim życiu” – powiedział.
2021-06-18 09:40:41
miniaturka

Polska w strefie zielonej na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób

Niemal cała Polska, jako jeden z niewielu krajów Europy, znalazła się w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej, która w związku z pandemią Covid-19 wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób, oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach.
2021-06-18 10:02:26
miniaturka

Wzrasta zagrożenie pożarowe lasów. Miejscami podatność na zapalenie jest ekstremalna

Ze względu na falę upałów wzrasta zagrożenie pożarowe lasów w Polsce. Wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju spada bardzo szybko – poinformował Instytut Badawczy Leśnictwa. Są w już takie miejsca, gdzie wartość ta jest poniżej 10 proc., co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.
2021-06-18 10:16:44
miniaturka

Państwowa Komisja ds. Pedofilii alarmuje: brakuje wsparcia psychologicznego dzieci

Dzieci wykorzystane seksualnie przeważnie nie mają wsparcia psychologa, psychiatry czy seksuologa na etapie postępowań prokuratorskich. Z drugiej strony sprawcy przestępstw pedofilskich w cyberprzestrzeni nie są konsultowani seksuologicznie pod kątem ryzyka ponownego popełnienia czynów – przekazuje Państwowa Komisja ds. Pedofilii.