Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-22 08:15
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ /vaticannews.va

Niech nikt nie pozostanie w tyle, także podczas pandemii

„Zranione serce Mediolanu bije również dla tych, którzy w innych częściach świata stoją przed wyzwaniem, które rzuciło Lombardię na kolana: zagrożenie koronawirusem”.

Autor/źródło: Pixabay, cromaconceptovisual, licencja: CC0

Oto reguła przyświecająca działaniom mediolańskiej organizacji pozarządowej ACRA, pracującej nad tym, aby na świecie nie było obywateli pierwszej i drugiej kategorii. Jej działacze wyznają zasadę, że skoro Covid-19 nie zna granic, to tym bardziej solidarność międzyludzka nie powinna mieć żadnych barier.

Zaangażowana od ponad 50 lat w walkę z ubóstwem instytucja podjęła aktualnią kampanię pod hasłem: „Niech nikt nie zostanie w tyle”, aby stawić czoła dramatycznym skutkom pandemii. We Włoszech stara się zapewnić dostęp do edukacji online poprzez przekazywanie komputerów i tabletów, a także warsztaty szkoleniowe na temat Globalnej Edukacji Obywatelskiej, dostępnych online na portalu ACRA.

W Indiach organizacja wprowadziła projekt o nazwie Namma-auto dla kierujących tzw. tuk-tukami czyli rykszami – środkami transportu lokalnego używanymi tradycyjnie do przemieszczania się na niewielkie odległości. Zostały zawarte umowy ze sklepami spożywczymi i supermarketami na wynajęcie prowadzących ryksze do transportu towarów do domu. W ten sposób udało się zapobiec spadkowi zatrudnienia w kraju, gdzie Covid-19 dramatycznie uderzył w ludzi. O innych inicjatywach ACRY mówi jej dyrektorka: Elena Scanferla.

- W Mozambiku, podobnie jak w całej Afryce, liczba przypadków zarażeń jest niewielka i dlatego nie ma wysokiej świadomości powagi zagrożenia. Tymczasem we Włoszech zostaliśmy bardzo boleśnie dotknięci pandemią i zaszokowani jej rozmiarem. Podstawowym problemem w Mozambiku jest brak środków ochronnych – podkreśla dyrektor ACRA. – Mamy kontakt z naszymi kolegami na miejscu, którzy przyznają, że u mieszkańców tego kraju jest znikome zainteresowanie szukaniem indywidualnej ochrony. Przekonujemy więc, że należy rozpocząc ręczną produkcję maseczek ochronnych. Oprócz działań zabezpieczających przed koronawirusem uruchomiliśmy także w Maputo projekt SUB-URB, wspierający zrównoważony rozwój miasta. Ma on na celu poprawę warunków środowiskowych, domowych i miejskich, szczególnie w dzielnicach peryferyjnych, gdzie walka z pandemią jest znacznie trudniejsza.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-21 18:13:03
miniaturka

Dzień Ojca w licheńskim sanktuarium

Za ojców, aby umocnieni słowem Bożym i przykładem św. Józefa, z odwagą podejmowali swoje obowiązki dla dobra swoich bliskich i chwały Bożej, modlono się dziś w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w związku z przypadającym we wtorek, 23 czerwca, Dniem Ojca.
2020-06-21 18:58:26
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego

Ambona nie może służyć do żadnych innych celów niż głoszenie Słowa Bożego, przekazywanie nadziei i nauczania Kościoła katolickiego – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-06-21 19:42:51
miniaturka

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w mikstackiej parafii

Mikstat: Po raz kolejny w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa na Rynku wybrzmiały słowa poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
2020-06-22 08:48:14
miniaturka

Jemen: życie ludzi pogarsza się z dnia na dzień. Zmarli chowani są we wspólnych fosach.

W Jemenie wciąż setki osób umierają z powodu pandemii koronawirusa – informuje Ministerstwo Zdrowia tego kraju. Zmarli chowani są we wspólnych fosach, a cmentarze rozrastają się do ogromnych rozmiarów.
2020-06-22 09:17:16
miniaturka

DRKonga: kontrola nad dobrami naturalnymi przyczyną konfliktów

Wydobycie diamentów, koltanu, kobaltu, dostęp do wody – różne, ale bardzo cenne dobra naturalne i możliwość ich wykorzystywania są przyczyną konfliktów i przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Powoduje tysiące ofiar śmiertelnych i sprawiają, że setki tysięcy Kongijczyków musi opuścić swoje domy.
2020-06-22 09:36:07
miniaturka

Chrześcijanie w Mosulu znów pełni nadziei

Arcybiskup Mosulu wraz z muzułmańskimi przywódcami i dygnitarzami plemiennymi odwiedził stare miasto. Sześć lat po tym, jak Państwo Islamskie narzuciło tam swoje rządy, chrześcijanie są pełni nadziei na jego odrodzenie.