Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-15 15:40
S. Zielińska / KAI

Niech etos polskiego nauczyciela nigdy nie będzie ciężarem, ale powodem do dumy

Niech etos polskiego nauczyciela nigdy nie będzie ciężarem, lecz powodem do dumy - powiedział bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli, podczas miejskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Radomiu.

Autor/źródło: photogenica.pl

Uroczysta gala odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu.

W spotkaniu uczestniczył bp Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli. - Obchodząc 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, trzeba przypomnieć sobie o etosie nauczyciela, który został wypracowany na przestrzeni wieków. To jest pewien zbiór cnót, czy poczucia misji. I dlatego chciałbym, by etos polskiego nauczyciela nigdy nie był ciężarem, lecz powodem do dumy, by z tego korzenia nauczyciele czerpali inspirację dla swojej służby. Ten etos to Bóg, honor i wierność oraz bycie przy uczniach - mówił bp Turzyński.

Dzień Edukacji Narodowej w Radomiu obchodziło prawie 7 tys. nauczycieli i pracowników administracji. Anetta Malmon-Tomczyk, wicedyrektor PSP 17 w Radomiu powiedziała, że bycie dzisiaj nauczycielem to pasja i zaszczyt. - To dzięki tej grupie zawodowej kształtują się kolejne pokolenia Polaków. Przypominam o tym w 100-lecie niepodległości naszego kraju. Trzeba pamiętać, że przetrwaliśmy dzięki nauczycielom. Nigdy czasy dla nas nie były dobre, ale myślę, że są wśród nas ludzie z pasją - powiedziała dyr. Malmon-Tomczyk.

W trakcie spotkania wystąpił m.in. Zespół Etniczno-Folkowy "Karabino" działający przy PSP nr 15 w Radomiu.

rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-15 14:19:18
miniaturka

Liturgiczne espresso – cykl katechez dla każdego

15 października, Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza na „Liturgiczne espresso”. To pierwsze z cyklu spotkań, które odbywać się będą u krakowskich dominikanów.
2018-10-15 14:55:19
miniaturka

Białystok: konferencja z cyklu “Polonia Restituta” - o godności i sprawiedliwości

W poniedziałek 15 października w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbyła się konferencja z cyklu "Polonia Restituta" - o godności i sprawiedliwości.
2018-10-15 15:27:24
miniaturka

Andrzej Duda u Papieża na 40-lecie wyboru Jana Pawła II

Głównym motywem wizyty Prezydenta RP w Watykanie jest 40-lecie wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Rozmawiano o przyszłości Unii Europejskiej, wspieraniu rodzin i gościnności, a także o sytuacji na arenie międzynarodowej.
2018-10-15 16:05:42
miniaturka
play

Zaproszenie Abp. Marka Jędraszewskiego na Dialogi Październikowe

„Stulecie niepodległości. Kościół a państwo. Relacje.” - to temat najbliższego spotkania z cyklu Dialogi z abp. Markiem Jędraszewskim, które odbędzie się 18 października w Krakowie.
2018-10-15 16:15:43
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 16 października 2018

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 16 października 2018
2018-10-15 16:34:40
miniaturka

Papież: religie, które nie idą drogą pokoju przeczą same sobie

Papież Franciszek wystosował przesłanie na międzyreligijne spotkanie, które odbywa się w Bolonii pod hasłem: „Mosty dla pokoju – religie i kultury w dialogu”.