Nie tylko Tarcza Antykryzysowa

„Pomimo pandemicznego roku, produkcja wzrosła o ponad 5 proc.” – mówił Jarosław Łokietko z Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu. Podczas spotkania online wyjaśniał, z jakiej pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu mogą w obecnej sytuacji korzystać przedsiębiorcy.

Wraz z Moniką Konofał, dyrektor COP we Wrocławiu, opowiadał o ofercie finansowej ARP S.A. dla małych i średnich przedsiębiorstw podczas webinarium, zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Związek Pracodawców Polska Miedź. Podobne spotkania online, prowadzone przez ekspertów z różnych miast i skierowane do przedsiębiorców z różnych regionów, odbywają się regularnie (trwają ok. 1,5 godziny).

Najbliższe webinaria:

  • 15 lutego – poniedziałek – godz. 12 – COP Gdynia
  • 19 lutego – piątek – godz. 11 – COP Poznań
  • 25 lutego – czwartek – godz. 11 – COP Lublin
  • 04 marca – czwartek – godz. 11 – COP Warszawa
  • 11 marca – czwartek – godz. 11 – COP Białystok
  • 18 marca – czwartek – godz. 11 – COP Wrocław
  • 25 marca – czwartek – godz. 11 – COP Katowice
Aktualne informacje o zapisach można znaleźć na facebookowym profilu: „Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.”. Pojawiają się tam także zapowiedzi webinarów, poświęconych innej tematyce. Np. 16 lutego odbędzie się spotkanie „Zamówienia międzynarodowe – szansa na rozszerzenie działalności biznesowej polskich firm”, w trakcie którego uczestnicy zapoznają się z procedurami udzielania zamówień w systemie instytucji Unii Europejskiej.

Inwestycje w czasach pandemii

Czego można się dowiedzieć podczas webinarów? Przede wszystkim tego, z jakiej pomocy Agencji Rozwoju Przemysłu mogą obecnie skorzystać przedsiębiorcy i jaką przewagę ARP ma nad bankami. „Agencja Rozwoju Przemysłu otworzyła się na możliwość finansowania małych, średnich a także dużych przedsiębiorstw, wychodząc naprzeciw tym wszystkim firmom, które z różnych powodów nie mogą finansować się w bankach” – mówiła podczas jednego ze spotkań Monika Konofał, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu. „Nasza przewaga konkurencyjna nad standardowym rynkiem finansowym jest taka, że nas nie ogranicza prawo bankowe. Dlatego mamy dużą elastyczność i indywidualne podejście do każdego klienta. Można powiedzieć, że szyjemy produkt na miarę potrzeb naszego klienta” – wyjaśniała.

Jarosław Łokietko, ekspert z wrocławskiego COP podkreślał, że według prognoz recesja w Polsce będzie najniższa w Europie. „Pomimo pandemicznego roku, produkcja wzrosła o ponad 5 proc.” – mówił. „Możemy stwierdzić, że Polska gospodarka ucierpiała niewiele w wyniku epidemii COVID-19 i ma dobre perspektywy” – zaznaczył. Dodał, że także zaplanowane na najbliższy czas fundusze unijne oraz prognozowane odbicie się gospodarki w krajach najmocniej dotkniętych recesją (Włoszech, Hiszpanii, Francji) powodują, iż w 2021 roku należy się spodziewać dynamicznego rozwoju.

„Z czym się wiąże dynamiczny rozwój? Z inwestycjami. Jaką mamy aktualnie sytuację w Polsce? Wielu przedsiębiorców wstrzymuje się z inwestycjami. Wiele banków wstrzymuje się z ich finansowaniem z uwagi na długi okres i nieprzewidywalność. Na te aktualne wyzwania rynku odpowiada Agencja Rozwoju Przemysłu” – tłumaczył J. Łokietko.

Pożyczka i leasing

Tą odpowiedzią są m.in. pożyczki inwestycyjne. Pozwalają one na zakup środków trwałych, budowę hal, zakup maszyn czy gruntów; są przeznaczone dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw (przychody za ostatni rok obrachunkowy muszą wynieść ponad 4 mln zł). „Wymogi formalne są podobne jak w bankach, ale muszę powiedzieć, że jesteśmy bardziej elastyczni w zakresie projektu inwestycyjnego, biznesplanu, oceny zabezpieczenia” – podkreślał podczas webinarium Jarosław Łokietko.

Oferta pożyczek inwestycyjnych Agencji Rozwoju Przemysłu są skierowane przede wszystkim do: firm produkcyjnych, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność i innowacyjność

klientów, którzy planują znaczący wzrost skali działalności oraz firm, które mają utrudniony dostęp do kredytu bankowego lub innych form finansowania.

ARP oferuje także leasing, pozwalający na sfinansowanie zakupu wyspecjalizowanych maszyn i urządzeń, aktywów o trudnej do ustalenia wartości rezydualnej i o ograniczonym rynku wtórnym, a także aktywów o długim okresie wytwarzania (np. linii technologicznej).

Tarcza Antykryzysowa

Jednym z tematów webinarów, organizowanych przez ARP są formy pomocy dla firm, które ucierpiały w związku z pandemią koronawirusa. 1,7 mld zł – taki kapitał pozyskała Agencja Rozwoju Przemysłu na działania związane z Tarczą Antykryzysową. W jej ramach ARP umożliwia firmom z sektora MŚP o obrotach powyżej 4 mln zł i posiadających dodatnie wyniki za 2019 r. (pozytywna EBITDA i wynik netto) skorzystanie z:

pożyczki obrotowej, finansującej wypłatę wynagrodzeń w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (wydłużony okres karencji w spłacie kapitału do 12 miesięcy)

  • pożyczki obrotowej na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym (wydłużony okres karencji w spłacie kapitału do 15 miesięcy)
  • leasingu operacyjnego z karencją w spłacie i ponadnormatywnym okresem spłaty (finansowanie środków transportu)
  • leasingu maszyn i urządzeń dla klientów z sektora MŚP poszkodowanych na skutek pandemii COVID-19 pod nazwą #Maszyneria

Propozycje te mają charakter pomocy zwrotnej. Nie są w żadnej części umarzane w okresie ich funkcjonowania, nie stanowią więc pomocy publicznej, ale wykluczają jednoczesnego skorzystania również z takiego wsparcia. W ramach Tarczy 2.0 produkty finansowe ARP są udzielane także podmiotom z branż, zamkniętych z powodu pandemii – np. prowadzącym usługi hotelowe czy gastronomiczne. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.arp-tarcza.pl.

„Obecnie na standardowym rynku finansowanie obrotowe udzielane jest maksymalnie na jeden rok. W ARP to finansowanie można pozyskać na 6 lat z 15-miesięcznym okresem karencji. Pozwala to na stabilizację źródeł finansowania przedsiębiorstwa i daje możliwość skoncentrowania się na bieżącej działalności” – podkreślała na spotkaniu online Monika Konofał, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu.

Agencja Rozwoju Przemysłu

Partnerem publikacji jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama