Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-06 14:18
S. Zielińska / KAI

Nie tylko Karta Dużej Rodziny - wielodzietni tworzą Centrum Rozwoju Rodziny

Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" wspiera małżeństwa i rodziny. Oprócz wdrożenia Kart Dużej Rodziny organizuje m.in. cykle szkoleń profilaktycznych. Inicjatywy te zyskają wspólną nazwę: Centrum Rozwoju Rodziny.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC0

Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus", który w ostatnich latach przyczynił się do wdrożenia w całym kraju samorządowych Kart Dużej Rodziny i jej wersji ogólnopolskiej, wspiera małżeństwa i rodziny także w inny sposób - organizując cykle szkoleń profilaktycznych. Inicjatywa była już realizowana w mijającym roku, ale teraz zyska wspólną nazwę - Centrum Rozwoju Rodziny.

Wincenty Pipka z ZDR „Trzy Plus” tłumaczy, że Karta Dużej Rodziny jest już programem bardzo rozpoznawalnym. Związek postanowił zatem poszerzyć pole swojej działalności o inicjatywy, które i tak były realizowane od dawna, tyle że w węższym zakresie. - Związek doszedł do wniosku, że rodziny wielodzietne nie są już wyłącznie tymi, które potrzebując czyjejś pomocy, ale że same mogą pomóc społeczeństwu - wyjaśnia w rozmowie z KAI Wincenty Pipka.

Szkolenia, seminaria i warsztaty dla rodzin były organizowane praktycznie od początku istnienia ZDR "Trzy Plus", początkowo w mateczniku organizacji, czyli podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim. Z czasem stały się częścią organizowanych co roku Zjazdów Dużych Rodzin. Zawsze cieszą się na tym wydarzeniu wielką popularnością. ZDR "Trzy Plus" postanowił zatem ugruntować tę formę wsparcia rodzin i małżeństw, organizując takie spotkania przez cały rok, a przy tym wykorzystując potencjał twórczy swoich członków.

- W rodzinach wielodzietnych, które przecież z racji zwielokrotnionych obowiązków rodzinnych powinny być bardziej obciążone, jest wielka energia społeczna, wystarczająca na budowanie czegoś więcej - uważa Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus".

W ramach organizacji pozarządowej zrzeszającej rodziny wielodzietne pracuje bowiem w formie wolontariatu wielu specjalistów: psychologów, psychoterapeutów, pedagogów i prawników. ZDR "Trzy Plus" ma blisko 80 kół rozsianych po całym kraju. Dzięki ich zaangażowaniu zaczęto organizować cykliczne spotkania dotyczące prawidłowego komunikowania się w rodzinie, relacji małżeńskich, rodzicielskich i dotyczących rodzeństwa.

Szkolenia skierowane są do wszystkich rodzin, nie tylko wielodzietnych. - Rodziny wielodzietne były przecież kiedyś małodzietne, a na początku nawet bezdzietne - tłumaczy Joanna Krupska. - Dla rodzin jest ważne, aby tutaj były rozumiane ich szczególne potrzeby, wynikające ze specyfiki często intensywnego życia rodzinnego - dodaje.

- U rodziców, zwłaszcza młodych, można dziś zauważyć chęć poszerzania swojej wiedzy na temat kompetencji życia w rodzinie, także u wielodzietnych. Rodzina wielodzietna to zwyczajna rodzina, tylko trochę liczniejsza i obfitująca w większą liczbę interakcji - wyjaśnia Judyta Kruk, prowadząca Linię 3Plus, czyli telefon poświęcony wielodzietnym.

Warsztaty mają często bardzo sprofilowany charakter. Dotyczą ojcostwa i macierzyństwa, ale też m.in. budowania relacji między ojcem a nastoletnim synem czy córką, rozwiązywania konfliktów i przeciwdziałania kryzysom prowadzącym do rozpadu małżeństwa. Jest warsztat dotyczący wspierania samodzielności dzieci, wspierania rozwoju płci w okresie dzieciństwa i dorastania czy umiejętności wychowawczych opartych na metodzie pozytywnej dyscypliny.

Na warsztatach wykorzystuje się też twórczy potencjał dzieci, i to w różnym wieku. Odbyły się m.in. zajęcia aktorsko-teatralne i rzemieślnicze dla dzieci szkolnych i nastolatków. Realizowane są ćwiczenia indywidualne, w parach i podgrupach, gry, zabawy i dyskusje. Ukończenie cyklu potwierdzane jest stosownym certyfikatem.

Centrum Rozwoju Rodziny nie ma na razie stałej siedziby, ale w przyszłości taka na pewno powstanie. W mijającym roku ZDR "Trzy Plus" zorganizował szereg warsztatów i seminariów dotyczących wsparcia rodzin i przeciwdziałaniu przestępczości na terenie województwa mazowieckiego. Spotkania organizowano w różnych miejscach: domach kultury, parafiach, ośrodkach pomocy, na uniwersytetach. Środki na ten cel pozyskano m.in. z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” jest organizacją pozarządową liczącą ponad 5,5 tys. członków działających w 80 kołach w całej Polsce. Działania Związku zmierzają do poprawy warunków życiowych rodzin mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci oraz promują model dużej rodziny i rodziny w ogóle.

ZDR od lat prowadzi działania na rzecz skutecznej polityki rodzinnej i inspiruje do jej ulepszania. Przyczynił się m.in. do wprowadzenia ulgi podatkowej na dzieci w 2007 r., wdrożenia w ciągu ostatnich lat samorządowych kart dużej rodziny, a w 2014 r. ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

lk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-06 12:51:10
miniaturka
play

Już dziś premiera utworu "Gloria" - TGD feat. Cerekwicka, Moś, Badach, Szcześniak

Prezentujemy teledysk nowego utworu TGD "Gloria", który zwiastuje kolejną trasę koncertową "Kolędy świata". Zapowiada się wspaniała muzyczna i duchowa uczta.
2018-12-06 13:13:28
miniaturka

Papież odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie

W przyszłym roku Papież uda się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – podało Biuro Apostolskie Stolicy Apostolskiej.
2018-12-06 13:42:12
miniaturka

Spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego w Warszawie

W dniach 7 i 8 grudnia odbędzie się spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbe. W działalności Fundacji ważne jest „świadectwo pojednanych” - mówi abp Wiktor Skworc.
2018-12-06 14:54:25
miniaturka

Carrefour i Caritas pomagają potrzebującym w przygotowaniu wigilijnego stołu

W ramach ogólnopolskiej akcji „Tak, POMAGAM!”, 7 i 8 grudnia, w sklepach Carrefour będzie można spotkać wolontariuszy Caritas zachęcających do przekazania produktów i wsparcia osób potrzebujących przed zbliżającymi się Świętami.
2018-12-06 15:16:33
miniaturka

Dziękowali wolontariuszom w Licheniu

Przypadający na 5 grudnia Dzień Wolontariusza obchodzony był w Licheniu Starym w Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.
2018-12-06 15:37:58
miniaturka

Roraty akademickie u św. Anny w Krakowie

Chrystus wyraźnie wskazał, że budować dobre życie to budować na Nim, który jest miłością i który jest wierny tej miłości aż do końca - mówił abp Marek Jędraszewski podczas rorat akademickich w Kolegiacie św. Anny w Krakowie.