Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-19 12:35
MG / KAI, FŻ, lk / Warszawa

„Nie psuj Świąt” - apelują organizacje prorodzinne i Rzecznik Praw Dziecka

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia organizacje prorodzinne oraz Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystosowały apel do wszystkich rodziców: „Nie psuj Świąt”.

Autor/źródło: Fotolia.com, Andre, licencja: Jak album

Boże Narodzenie to nie tylko wyjątkowa świąteczna atmosfera, ale niestety także czas wzmożonych napięć, eskalacji konfliktów i decyzji o rozwodach. Konsekwencje rozpadu więzi są ogromne, zwłaszcza dla dzieci: od smutku i poczucia osamotnienia aż po zachowania ryzykowne i wchodzenie w konflikt z prawem.


Trwa kampania „Rodzina przeciwko przestępczości”, współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. – Nieprzypadkowo zdecydowaliśmy się na intensyfikację działań właśnie teraz, przed Świętami – mówi Maciej Małecki, jeden z trenerów warsztatów „4 kroki do silnej rodziny”.


– Święta to niestety nie tylko rodzinna atmosfera, to także czas eskalacji konfliktów i decyzji o rozwodach, których konsekwencje są poważne. Pytaliśmy o to naszych odbiorców. Aż 75% ankietowanych uważa, że wpływ rozpadu więzi rodzinnych na przestępczość wśród dzieci i młodzieży jest duży lub bardzo duży - tłumaczy Małecki.


Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak podkreśla, że dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie. – Rozstania rodziców są istotnym problemem społecznym. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do tego, co faktycznie służy dobru dziecka – mówi.


Michał Owczarski z Fundacji Życie wyjaśnia z kolei, że celem działania organizacji prorodzinnych jest promocja działań „naprawczych” względem rodziny, zanim dojdzie do sytuacji patologicznych, które kończą się rozwodem. – Rozpad więzi rodzinnych zabiera dzieciństwo, wielokrotnie prowadzi do fatalnych skutków, w tym do zachowań ryzykownych, przestępczych, nawet do prób samobójczych. Nie psujmy dzieciom Świąt, nie psujmy dzieciom życia - apeluje.


Zdaniem Marka Grabowskiego z Fundacji Mamy i Taty, kampanie społeczne nakierowane na promocję małżeństwa i rodziny stanowią istotny głos społeczeństwa obywatelskiego i ważny element profilaktyki przestępczości.


W ramach kampanii „Rodzina przeciwko przestępczości” ponad 3 tys. młodzieży wzięło udział w warsztatach o budowaniu trwałych więzi. Poradnik „4 kroki do silnej rodziny” można pobrać na stronie www.4kroki.pl

FŻ, lk / Warszawa

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-19 09:56:22
miniaturka

Papież podziękował Polakom za dar modlitwy

Idąc za przykładem Świętej Rodziny przygotujmy się do przyjęcia przychodzącego Jezusa z radością, pozwalając, aby napełnił serca miłością do każdego z nas – tymi słowami Papież Franciszek pozdrowił obecnych na wczorajszej audiencji ogólnej pielgrzymów.
2019-12-19 10:58:52
miniaturka

Kara śmierci za mowę nienawiści

To, co w tej ustawie określa się jako mowę nienawiści, jest po prostu tym, czego rząd nie chce słyszeć – uważa rzecznik archidiecezji Abudży.
2019-12-19 11:45:44
miniaturka

Burkina Faso: ta wojna została nam narzucona z zewnątrz

W tym afrykańskim kraju wprost roi się od ataków islamskich terrorystów.
2019-12-19 12:25:51
miniaturka

Kościół nie zamierza chronić sprawców przestępstw przed odpowiedzialnością

Trzeba jasno stwierdzić, że Kościół nie zamierza chronić duchownych winnych popełnienia ciężkich i gorszących przestępstw przed odpowiedzialnością karną także wobec państwa - podkreśla w analizie dla KAI ks. prof. dr hab. Piotr Majer.
2019-12-19 12:56:48
miniaturka

Ks. Zollner: odzyskanie zaufania przez Kościół to długa droga

Niemiecki jezuita, Hans Zollner wygłosił w miniony poniedziałek wykład na Uniwersytecie Wiedeńskim w ramach serii wykładów „Wykorzystywanie seksualne małoletnich: przestępstwa i odpowiedzialność”
2019-12-19 13:50:25
miniaturka

Kard. Nycz zaprosił parlamentarzystów na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wziął udział w spotkaniu opłatkowym parlamentarzystów.