Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-21 12:34
Anna Bajon / KAI

Nie możemy przypominać żołnierzy, którzy strzegli grobu i przespali Zmartwychwstanie

„Nie możemy być podobni do żołnierzy strzegących grobu, którzy przespali moment zmartwychwstania Chrystusa” – mówił bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Mszy i procesji rezurekcyjnej w kościele pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

 W homilii biskup zauważył, że jesteśmy dzisiaj podobni do apostołów Piotra i Jana, którzy spieszą się do grobu Jezusa. – I w nas ma się zrodzić wiara i w nas ma się zrodzić pragnienie świadectwa o cudzie Zmartwychwstania. Uczestniczymy w sztafecie pokoleń, głoszącej fundamentalną prawdę chrześcijańską – zauważył bp Lityński.

– Doświadczenie spotkania Jezusa w Grobie w Wielką Sobotę, czy też zatrzymanie się przed pustym grobem w Niedzielę Zmartwychwstania może napawać smutkiem, może napawać lękiem. Ale dzisiejszej nocy i też o poranku słychać radosne Alleluja, wychodzą wierzący w procesjach, by odważnie głosić prawdę Zmartwychwstania kontynuował.

Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zauważył, że Zmartwychwstanie Jezusa, to akt wielkiej miłości i miłosierdzia, który ma wpływ na przemianę człowieka. – My tej przemiany potrzebujemy. Wielka Niedziela przypomina, że grzech już został pokonany – mówił biskup.

– Akt zwycięstwa w naszym życiu nad złem mocą Chrystusa, dokonywał się w okresie naszej wielkopostnej modlitwy, naszych rekolekcji, naszego udziału w nabożeństwach wielkopostnych. Tak przez łaskę wiary i otwarcie się na przyjęcie daru Chrystusowego zagościła w naszym życiu świętość, czyli wolność od zła, od złych przywiązań i nałogów. Trzeba teraz ją pielęgnować, nie pozwólmy sobie na jej odebranie. A jeśli tego nie uczyniliśmy, to mamy szansę w okresie wielkanocnym, aby przylgnąć do Jezusa. Tym bardziej, że przed nami święto Miłosierdzia Bożego – dodał.

Biskup zauważył, że Zmartwychwstanie naszego Pana dokonało dawno temu, ale ono dokonało się także z myślą o nas i dla nas. – Kochani, Pan puka niespodziewanie do naszych drzwi, a kiedy zapuka nie możesz powiedzieć – Panie może jutro zapukaj, bo jeszcze się nie pogodziłem z bratem, jeszcze nie naprawiłem zła, które wyrządziłem, jeszcze się nie pogodziłem żoną, jeszcze nie to i tamto. Trzeba nam czuwać, aby nie przespać łaski spotkania z Panem – zauważył biskup.

– Trzeba wymagać od siebie, aby hartować swoją wiarę. Dzisiaj jest bardzo potrzebna mocna wiara, aby świadczyć przed ludźmi, że Jezus żyje. Świat staje się wobec nas coraz bardzie wymagający. Nie możemy być podobni do żołnierzy strzegących grobu, którzy przespali moment zmartwychwstania Chrystusa. My nie możemy przespać swego życia. Trzeba nam głosić swoim życiem, że Jezus zmartwychwstał – dodał.

Dzięki mocy Chrystusa możemy dzisiaj radośnie przeżywać te Święta Wielkanocne. –Przybyliśmy dzisiaj do naszej świątyni, aby dać świadectwo tej radości. Jest to świadectwo naszej miłości do Jezusa i wiary, że tylko w Nim jest nasza moc i siła w budowaniu lepszego świat – podkreślił bp Lityński.

kk / Zielona Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-04-20 23:31:40
miniaturka

Życzenia Biskupa Kaliskiego

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego Biskup Kaliski Edward Janiak złożył życzenia.
2019-04-21 10:17:23
miniaturka

Prymas Polski: Pan zmartwychwstał. On żyje i chce abyś żył!

„Trzeba więc pobiec, by spotkać się z radosną nowiną. Trzeba pobiec, aby się jej uchwycić. Trzeba pobiec, aby przekazać ją innym” – mówił w homilii Mszy św. rezurekcyjnej Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2019-04-21 10:21:51
miniaturka

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?”

- Dzisiejszej świętej nocy przeżywamy dalszy ciąg radosnych i pełnych nadziei dziejów Kościoła. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski podczas Wigilii Paschalnej w wawelskiej katedrze.
2019-04-21 10:42:15
miniaturka

Bóg usuwa kamień śmierci, grzechu, lęku i światowości

Wielkanoc to święto usuwania kamieni. Bóg usuwa najtwardsze kamienie, o które rozbijają się nadzieje i oczekiwania: śmierć, grzech, lęk, światowość. Ludzkie dzieje nie kończą się na kamieniu nagrobnym, ponieważ dzisiaj odkrywają „żywy kamień” - Jezusa zmartwychwstałego.
2019-04-21 10:45:51
miniaturka

Mozambik podnosi się do życia

Mimo ogromnych strat materialnych i wielu ofiar, które spowodowało w Mozambiku przejście tropikalnego tajfunu ludzie nie stracili nadziei. „Człowiek Zachodu może się od nich uczyć, jak z Bogiem można przezwyciężyć nawet największe trudności” – mówi abp Claudio Dalla Zuana.
2019-04-21 10:51:18
miniaturka

Wrocław: abp Kupny na śniadaniu wielkanocnym z księżmi emerytami

Świętowanie niedzieli wielkanocnej metropolita wrocławski rozpoczął od wizyty w Domu Księży Emerytów im. Jana XXIII, gdzie zjadł śniadanie wielkanocne z przebywającymi tam kapłanami. – Jesteście bardzo potrzebni Kościołowi – przekonywał starszych księży metropolita wrocławski.