Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-26 06:30
ds / Eryk Gumulak SJ, Vatican News

Nie jesteśmy bezsilni

„Nie trać odwagi, bądź sercem i daj serce!” – to przesłanie irlandzkiego bp. Brennana do katolików wyspy. „Oprócz maseczek, mycia rąk i dystansu społecznego potrzeba nam przede wszystkim nadziei na lepsze dni” – taka ma być odpowiedź katolików na ten trudny czas.

Autor/źródło: Pixabay, dimitrisvetsikas1969, licencja: CC0

„Solidarność w życiu i w śmierci w czasach koronawirusa”: taki jest tytuł listu duszpasterskiego napisanego przez bp. Denisa Brennana, ordynariusza Ferns w Irlandii, z okazji zbliżającego się miesiąca poświęconemu pamięci zmarłych. W tym roku listopad będzie szczególny; świat zmaga się z drugą falą pandemii, stąd zaproszenie bp. Brennana, aby „iść naprzód z solidarnością i nadzieją, pamiętając także o zmarłych z powodu COVID-19”. 

„Nie jesteśmy bezsilni” – podkreślił hierarcha na początku listu. Najlepszą bronią przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa jest rzeczywiście przestrzeganie prostych środków, takich jak higiena rąk, unikanie kontaktu fizycznego oraz używanie maseczki, ale to nie wystarczy – podkreśla bp Brennan. „Jako Kościół jesteśmy powołani, aby czynić więcej”, dzieląc się z innymi „nadzieją na lepsze dni”, zwłaszcza z tymi, którzy odbierają ryzyko zakażenia jako zagrożenie życia. Hierarcha zachęcił także, aby pamiętać o tych, którzy są odizolowani, „dla których lęk jest codziennym ciężarem”.

W tej perspektywie biskup Ferns przypomniał również, jak ważne jest, aby kościoły były otwarte, na ile to możliwe. W obecnym czasie miejsca kultu pozostają zamknięte, ale nie puby i restauracje. „Fakt, że jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym cały ten czas świątynie pozostają zamknięte, jest dobrym powodem do przemyślenia możliwości ponownego otwarcia”.

Bp Brennan zwrócił także uwagę władzom lokalnym i krajowym, prosząc o „cierpliwość i zrozumienie”, ponieważ wielu Irlandczyków boryka się z bardzo poważnymi i bezpośrednimi trudnościami finansowymi, psychicznymi, domowymi i egzystencjalnymi, a najbardziej bezbronni „toną jeszcze głębiej”.

List duszpasterski kończy się słowami podziękowania dla wszystkich mężczyzn i kobiet z pierwszej linii frontu kryzysu sanitarnego i dla tych, którzy zrobili wszystko, co w ich mocy, by pomóc najsłabszym: „ci ludzie sprawiają, że już zaczynamy przechodzić do lepszej przyszłości i do nowego «postkoronawirusowego» świata” – napisał hierarcha.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-25 15:06:23
miniaturka

Prawnicy deklarują pomoc w przypadku profanacji miejsc kultu

Dziś w całej Polsce działacze proaborcyjni atakują kościoły i zakłócają Msze św., domagając się prawa do aborcji eugenicznej. Prawnicy Ordo Iuris deklarują pomoc w wypadku ataków na miejsca kultu. Zdarzenie należy udokumentować i opisać, następnie przesłać do instytutu.
2020-10-25 22:56:07
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jako chrześcijanie, w wielu krajach, jesteśmy i dzisiaj jak „ziarnko”. Przegrywamy z możnymi tego świata, którzy mogą nas ośmieszać, upokarzać, a nawet zabić. Nie mogą jednak powstrzymać wzrostu ziarna, które zasiał Bóg.
2020-10-25 23:05:56
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu po niedzielnych profanacjach kościołów

Dzisiaj w wielu kościołach, uniemożliwiono osobom wierzącym modlitwę i przemocą odebrano prawo do wyznawania swojej wiary - napisał Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w specjalnym oświadczeniu wobec aktów przemocy.
2020-10-25 23:12:22
miniaturka

Jezuita aresztowany w Indiach. Trwają starania o jego uwolnienie

Jezuita, o. Stan Swama to zakonnik, znany ze swojego zaangażowania na rzecz ludów tubylczych w Indiach. Został zatrzymany 8 października przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i oskarżony o spisek oraz terroryzm.
2020-10-26 09:35:46
miniaturka
play

Cudownie wyśpiewane słowa miłości! Karmelitanki bose wydały płytę

Polskie siostry z Islandii wydały płytę „Wobec Piękności Bożej”. Utwory na niej zawarte są pięknym, muzycznych zapisem wspólnej, duchowej wędrówki sióstr i formą opisu wielkich dzieł, których Jezus dokonuje w ludzkich duszach.
2020-10-26 10:30:44
miniaturka

Nadszedł czas, by ruch oazowy dał świadectwo wierności

Ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie, apeluje do wszystkich związanych z oazą do wzmożonej modlitwy i świadectwa osobistego. Chodzi o wierność charyzmatowi i obronę życia nienarodzonych.