Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-18 12:13
S. Zielińska / Radio Watykańskie

„Nie” dla klerykalizmu, będącego karykaturą powołania

„Powiedzmy nie klerykalizmowi i wyidealizowanym światom, obecnym tylko w naszych schematach, a nie dotykającym niczyjego życia” – wzywał Ojciec Święty na spotkaniu z biskupami Chile.

Autor/źródło: EpiskopatNews, licencja: CC BY

„Prośmy Ducha Świętego o dar marzenia i pracowania na rzecz opcji misyjnej i proroczej, która byłaby zdolna do przemiany wszystkiego, aby zwyczaje, style, rozkłady zajęć, język i cała struktura kościelna stały się narzędziem dostosowanym bardziej do ewangelizacji Chile niż dla samozachowawczości kościelnej” – wzywał Papież biskupów z Episkopatu tego kraju. 

Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło do stołecznej katedry kilkudziesięciu hierarchów chilijskich, wśród nich najstarszy, pod względem wieku i stażu biskup na świecie, Bernardino Piñeira Carvallo. Ma 102 lata.

W skierowanym do nich przemówieniu Franciszek zwrócił uwagę na jeden z problemów współczesnego świata, jakim jest uczucie nieprzynależenia do nikogo. We wspólnocie Kościoła objawia się ono zapominaniem o byciu członkiem Ludu Bożego, co u duchowieństwa może owocować poczuciem elitarności. To zaś prowadzi do klerykalizmu, który, jak stwierdził Papież, „jest karykaturą otrzymanego powołania”.

„Brak świadomości tego, że misja jest sprawą całego Kościoła, a nie tylko księdza czy biskupa, ogranicza perspektywę i – co gorsza – ogranicza wszystkie inicjatywy, jakie Duch może wzbudzać pośród nas. Powiedzmy to jasno – świeccy nie są naszymi sługami ani naszymi pracownikami. Nie muszą powtarzać jak «papugi» tego, co mówimy” – powiedział Ojciec Święty.

Papież wspomniał też o formacji seminarzystów. Wyraził pragnienie, aby stali się prawdziwymi pasterzami we wszystkich przejawach kapłańskiego życia. Nie można zapominać, że ich misja będzie przebiegała nie w jakimś idealnym świecie, ale w świecie zsekularyzowanym. „Powiedzmy nie klerykalizmowi i wyidealizowanym światom, obecnym tylko w naszych schematach, a nie dotykającym niczyjego życia” – wzywał biskupów Ojciec Święty.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-18 10:56:34
miniaturka

Biblia to wspólne DNA chrześcijan i Żydów

Biblia to wspólne DNA chrześcijan i Żydów, które stanowi o naszej tożsamości – stwierdził rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik nawiązując do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz do Dnia Judaizmu.
2018-01-18 11:18:21
miniaturka

Papież w więzieniu: jesteście pozbawione wolności, ale nie godności i nadziei

Bycie pozbawionym wolności to nie to samo, co bycie pozbawionym godności. To nie to samo. Godność jest nienaruszalna. O godność się dba. – powiedział Franciszek podczas wizyty w więzieniu kobiecym w Santiago de Chile.
2018-01-18 11:53:13
miniaturka

O. Leon Knabit o starości

Na temat starości oraz tego jak wiara i relacja z Bogiem pomaga człowiekowi nie być osamotnionym, mówił w środę wieczorem o. Leon Knabit, podczas spotkania „Rozmowy o człowieku”, które odbyło się w Krakowie.
2018-01-18 13:02:16
miniaturka

Papież do duchownych: nie jesteśmy superbohaterami

Droga od przygnębienia, poprzez przebaczenie, do przemiany – to motyw przewodni przemówienia do kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów, które Franciszek wygłosił wczoraj w katedrze w Santiago de Chile.
2018-01-18 13:19:24
miniaturka

Brzeszcze: upamiętniono ofiary Marszu Śmierci sprzed 73 lat

Uroczystość złożenia kwiatów oraz upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci sprzed 73 lat odbyła się na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach, gdzie znajduje grób kilkunastu uczestników marszu.
2018-01-18 13:50:52
miniaturka
play

Chrześcijański przedsiębiorca kontynuatorem dzieła stworzenia

Chrześcijański przedsiębiorca wie, że jest nad nim Pan Bóg i jaką łaską został obdarzony, mogąc w pewnej mierze kontynuować dzieło stworzenia - mówił abp Jędraszewski na konferencji „Mateusz 25. Droga i cel przedsiębiorcy".