Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-24 06:00
ds / ks. Arkadiusz Nocoń

Nie dajmy się zwieść

Jezus tłumaczy dziś, że upadek świątyni to wstęp i obraz tego, co stanie się ze świątynią naszego ciała, jeśli nie rozpoznamy czasu naszego nawiedzenia. Nawet najwspanialsze dzieło rąk ludzkich nie przerwa bez Bożej łaski.

Autor/źródło: photogenica.pl, Sonja Wittke, licencja: Jak album

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami. Świątynia jerozolimska była naprawdę wspaniała. Uważano ją za jeden z cudów świata. Imponowała majestatem, bogactwem i pięknem, dlatego każdy Żyd był z niej dumny. Uczniowie Jezusa również.

Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu. Zaledwie pięć lat po zakończeniu budowy, świątynia jerozolimska została spalona. Był rok 70 po narodzeniu Chrystusa. Mając świeżo w pamięci płonącą katedrę Notre Dame w Paryżu, możemy sobie wyobrazić, co czuli pobożni Żydzi, gdy ich chluba i duma dogorywała przez pięć dni w płomieniach. Wielu z nich z pewnością wtedy myślało, że to początek końca świata. 

Nie zaraz nastąpi koniec. Pan Jezus tłumaczy więc swoim uczniom, że upadek świątyni, to wstęp, preludium i obraz tego, co stanie się ze świątynią naszego ciała, jeśli nie rozpoznamy, jak mieszkańcy Jerozolimy, czasu naszego nawiedzenia (por. Łk 19, 44). Każdy z nas jest bowiem żywą świątynią Boga, stokroć piękniejszą i cenniejszą od świątyni jerozolimskiej: nad tamtą Jezus wylał łzy, za naszą wylał krew. Oby nie nadaremnie. 

Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Zwróćmy uwagę, że w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nie każe nam się obawiać wojen, trzęsień ziemi, głodu, zarazy i strasznych zjawisk, a jedynie pójścia za fałszywymi prorokami i odstąpienia od Jego nauki, bo to gorsza dla nas śmierć, śmierć wieczna. 

Na każdego z nas przyjdzie bowiem kiedyś „rok 70” i wtedy okaże się czy świątynia, którą jesteśmy przetrwa, głosząc na wieki chwałę Pana, czy też zostanie z niej tylko „ściana płaczu”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-23 10:59:47
miniaturka

Kard. Dziwisz jest człowiekiem, który ufa

Ksiądz Wojciech Węgrzyniak, znany biblista, rekolekcjonista i ceniony duszpasterz, opublikował na swojej stronie internetowej tekst zawierający jego osobiste wspomnienia ze spotkań z kardynałem Dziwiszem z czasów watykańskich. Dzieli się też refleksjami po filmie „Don Stanislao”.
2020-11-23 11:01:33
miniaturka

Francuski publicysta: Zachód powinien zrozumieć Polskę

Éric Zemmour, francuski pisarz i publicysta, w swoim wystąpieniu w CNews podkreślił problem błędnej perspektywy krajów zachodnich, patrzących na Polskę wyłącznie przez pryzmat własnych interesów i doświadczeń historycznych
2020-11-23 12:10:54
miniaturka

PKO Bank Polski otwiera nabór do pierwszej w Polsce platformy testowej blockchain

Uruchomiono pierwszą w Polsce platformę do testowania produktów i usług opartych na technologii blockchain. Powstała we współpracy Krajowej Izby Rozliczeniowej, IBM, Operatora Chmury Krajowej, PKO Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacji Fintech Poland.
2020-11-23 13:28:29
miniaturka

Bogu nie daje się pieniędzy. Bogu daje się siebie

Wdowa z Ewangelii, jest w sytuacji skrajnego głodu, ale wrzuca swoje dwa ostatnie pieniążki do skarbony, zamiast kupić sobie coś do jedzenia. W ten sposób wrzuca ona swoje całe życie. O człowieku, która składa w ofierze całe swojej życie mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Eucharystii.
2020-11-23 13:35:22
miniaturka

Deon wzywa do całkowitego zamknięcia kościołów

Kiedy francuscy katolicy modlą się na ulicach o otwarcie kościołów dla wiernych, w Polsce pojawia się tekst w internecie, i to na portalu Deon.pl, z pomysłem na ich całkowite zamknięcie.
2020-11-23 13:36:03
miniaturka

Rządowy projekt: do 5 osób w domach podczas świąt Bożego Narodzenia

W trakcie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia czeka Polaków ograniczenie domowych spotkań do 5 osób. Limit ten ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących” - wynika z przedstawionego przez rząd projektu obostrzeń zmierzającego do zwalczenia epidemii koronawirusa.