Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-25 11:04
AC

Nie bądźmy obojętni! Módlmy się za siebie nawzajem w dobie pandemii

Jak mówił ks. Franciszek Blachnicki, „ten, kto prowadzi życie modlitwy, jest żywym chrześcijaninem”. Często podkreślał, że modlitwa jest oddechem życia. Tymczasem w dobie pandemii, kiedy powinno być więcej modlitwy, wydaje się, że jest jej zbyt mało, zwłaszcza tej za siebie nawzajem. A to w modlitwie tkwi siła chrześcijanina!

Autor/źródło: Jonathan Borba, unsplash.com, free; edit

Zamiast oceniać innych, warto sięgnąć po różaniec, czy też pomodlić się swoimi słowami o zdrowie dla tych, którzy walczą z koronawirusem. Niestety, statystyki rosną, a ludzie jakby zobojętnieli. A to nie są tylko statystyki. Pod każdą z tych liczb kryje się konkretne cierpienie konkretnego człowieka, mniejsze lub większe. Smutno czytać drwiące komentarze pod postami mówiącymi o tym, że danego dnia zmarło 500 osób. Chrześcijanin, „żywy chrześcijanin”, czyli taki, który prowadzi życie modlitwy, nigdy nie będzie się śmiał z czyjegoś nieszczęścia. Weźmie do ręki różaniec i odmówi chociażby dziesiątkę za tych, którzy właśnie odeszli z tego świata z powodu pandemii, za ich bliskich, którzy nagle stracili tych, których kochali. Tych, których ostatni raz widzieli, zanim trafili do szpitala. Weźmie różaniec i odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego o zdrowie dla każdej z tych osób, która kryje się „pod statystyką”. Nieważne, czy cierpi tylko z powodu koronawirusa, czy bardziej z powodu choroby towarzyszącej. Cierpi i potrzebuje modlitwy. Pomodli się i za tych, którzy cierpią na inne choroby, bo i tych jest wciąż wiele, a czasy są trudne. Nie ominie żadnej osoby, która prosi o modlitwę: czy to w sprawach zdrowia, czy pracy, czy trudności związanych z lockdownem. Pomodli się za lekarzy.

Chrześcijanie nie mogą być obojętni. Nie mogą zatracić empatii. Nie mogą przestać modlić się za siebie nawzajem. Bo do tego wzywa Chrystus – do modlitwy za siebie. Nie do wyśmiewania, skupiania się na ocenach. Nie, Jezus wręcz piętnuje osądzanie. Zaleca modlitwę. On nie jest obojętny w obliczu ludzkiego cierpienia i śmierci. On cierpiał za każdego człowieka. Wziął wszystkie ludzkie boleści na krzyż. Umarł także za tych, którzy drwili z niego pod drzewem krzyża, wstawiając się za nimi u Ojca, bo przecież „nie wiedzieli co czynią”.

Dziś nie potrzeba osądzania i analizowania pandemii. Dziś potrzeba modlitwy. Modlitwy o ustanie pandemii. Modlitwy za tych, którzy są już bardzo słabi w szpitalach, tak słabi, że nie mogą nawet o tę modlitwę poprosić. Modlitwy za tych, którzy o nią proszą. Modlitwy prywatnej, w domowym zaciszu, jak i wzmożonej modlitwy kapłanów przed Najświętszym Sakramentem w kościołach. Potrzeba suplikacji w każdej parafii. Jak mówił ks. Franciszek Blachnicki, „ten, kto prowadzi życie modlitwy, jest żywym chrześcijaninem”. Ten kto prowadzi życie modlitwy wie, że w niej tkwi siła. Światu potrzeba dziś więcej wrażliwości. Potrzeba modlitwy. Nie więcej ocen, nie komentarzy, nie analiz, ale więcej modlitwy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-24 16:34:00
miniaturka

Gdy nie radzisz sobie z windykatorem

Pożyczyłeś gotówkę, ale straciłeś pracę, rozchorowałeś się lub doświadczyłeś innych nieprzewidzianych zdarzeń typu zamknięcie zakładu pracy z powodu pandemii COVID-19, śmierć bliskiej osoby etc. Chcesz oddać dług, ale on wraz ze stale rosnącymi odsetkami, przerasta twoje możliwości. Do tego codziennie czujesz się nękany i zastraszany przez windykatorów. Tracisz zdrowie z nerwów i myślisz, że nie masz już wyjścia. Na pomoc przychodzi zespół prawników i negocjatorów działających w ramach Programu Ulga od Długu.
2021-03-25 08:41:47
miniaturka

Papieski Wielki Tydzień

Watykańskie biuro prasowe opublikowało program papieskich celebracji od Niedzieli Palmowej do Poniedziałku Wielkanocnego. Program zmodyfikowano tak, aby liturgia mogła odbywać się z udziałem wiernych przy zachowaniu wymogów sanitarnych związanych z pandemią
2021-03-25 10:13:13
miniaturka

Włoska zakonnica podsekretarzem watykańskiej dykasterii

Papież mianował siostrę Alessandrę Smerilli nowym podsekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jej zdaniem obecność kobiet w Kurii Rzymskiej może wnieść do tej instytucji inne spojrzenie i świeżość.
2021-03-25 10:36:41
miniaturka

Ks. Blachnickiemu chodziło o wychowanie ludzi wolnych, świadomych i dojrzałych

Jeśli dziś jesteśmy świadkami upadku wielu autorytetów w Kościele, to dlatego, że w fundamencie ich życia i działania za mało było Jezusa, a może nawet w ogóle Go nie było – mówił bp Damian Muskus OFM w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie podczas Mszy św. w 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego
2021-03-25 10:42:11
miniaturka

Otoczmy modlitwą nienarodzone dzieci i ich rodziców!

25 marca obchodzimy uroczystość Zwiastowania Maryi, a także Dzień Świętości Życia. Jest to szczególna okazja, aby podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego i otoczyć modlitwą dziecko zagrożone aborcją oraz jego rodziców.
2021-03-25 10:44:03
miniaturka

Watykan: cięcia pensji, głównie kardynałów i kierownictwa

W opublikowanym 24 marca motu proprio Papież Franciszek ogłosił decyzję o obniżeniu wynagrodzeń dla osób zatrudnionych w Watykanie, przede wszystkim dla kardynałów i osób na stanowiskach kierowniczych. Powodem jest konieczność zapewnienia Stolicy Apostolskiej stabilności finansowej