Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-03 18:30
ek / Tomasz Kycia - Berlin

Neuzelle: przybycie cystersów po 200 latach przerwy

W Neuzelle w Brandenburgii, tuż przy polskiej granicy powstał nowy klasztor cystersów. Mnisi tego zakonu zagościli na wschodzie Niemiec po 200 latach przerwy na zaproszenie miejscowego biskupa Görlitz.

Klasztor Neuzelle
Autor/źródło: PetrusSilesius/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 3.0

Sześciu cystersów zostało przysłanych z austriackiego zakonu w Heiligenkreuz.

W uroczystej Eucharystii w kolegiacie - barokowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny – w dolnołużyckim Neuzelle wzięli udział m.in. biskup Görlitz Wolfgang Ipolt, abp Heiner Koch z Berlina, biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński i opat cystersów z Heiligenkreuz o. Maximilian Heim OCist.

W homilii bp Ipolt prosił przybyłych do Neuzelle sześciu mnichów, by swoim monastycznym życiem pokazali, że człowiekowi opłaca się poszukiwanie Boga, które go spełnia i czyni szczęśliwym. „Bądźcie radosnymi towarzyszami dla ludzi, którzy tu do Neuzelle przyjdą, by szukać życiowych odpowiedzi. Jestem pewien, że jeśli sami nieustannie będziecie szukać Boga, zachęci to również innych” mówił bp Ipolt, dodając, że tego właśnie oczekuje od mnichów Bóg i wierni. 


Sześciu cystersów początkowo zamieszka na terenie byłego barokowego klasztoru. Jak poinformował ich przeor ojciec Simeon Wester OCist, docelowo mnisi chcą jednak wybudować nowy, mniejszy klasztor, który zapewni im monastyczne warunki. Barokowy klasztor jest bowiem miejscem turystycznym. Rocznie odwiedza go 120 tys. osób. Został założony 900 lat temu a w 1817 roku władze pruskie dokonały jego sekularyzacji.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-03 14:30:29
miniaturka

"Ostatnia deska ratunku i droga do świętości" - zaproszenie

Katolicka Agencja Informacyjna zaprasza na konferencję prasową pt. "Ostatnia deska ratunku i droga do świętości, czyli Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie po 40 latach".
2018-09-03 14:55:52
miniaturka

Pokój w centrum spotkania Papieża z sudańskimi biskupami

Ojciec Święty przyjął biskupów Sudanu i Sudanu Południowego na specjalnej audiencji w ramach tradycyjnej wizyty ad limina Apostolorum.
2018-09-03 15:04:21
miniaturka

Sycylia przygotowuje się na spotkanie z Franciszkiem

Papieska wizyta w Palermo będzie zachętą do tego, by Kościół stał się jeszcze bliższy ludziom. Umęczona ziemia Sycylii bardzo potrzebuje ożywczego przesłania Ewangelii.
2018-09-03 20:52:21
miniaturka

Konferencja

Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” w Kielcach zaprasza na Konferencję RADOŚĆ ŚWIĘTOŚCI: CHRZEŚCIJAŃSKIE ŚWIADECTWO WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE. 06 października 2018
2018-09-03 21:03:15
miniaturka

Rekolekcje powołaniowe

REKOLEKCJE POWOŁANIOWE czyli jak rozeznać drogę życia Wspólnota „Koinonia św. Pawła” w Kielcach, zaprasza młodzież męską i żeńską na rekolekcje, poprzez które pragniemy pomóc uczestnikom rozeznać swoje życiowe powołanie.
2018-09-03 22:55:31
miniaturka

Bp Napierała: Polska potrzebuje wielkich narodowych rekolekcji

- Potrzebne są narodowe rekolekcje, nawrócenie, zmiana sposobu myślenia z tego ludzkiego na Boży – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium św. Idziego w Mikorzynie.