Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-04 14:45
JR / KAI

Naukowiec z Uniwersytetu Papieskiego JPII odtworzył i opatentował średniowieczne piwo

Dr hab. Sławomir Dryja, archeolog i wykładowca Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UP JPII, odtworzył bogactwo smaku średniowiecznego krakowskiego białego piwa. Opatentowany trunek będzie nosić nazwę Piwo Krakowskie Białe.

Autor/źródło: Facebook / Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Dr hab. Dryja wyodrębnił drożdże i odtworzył recepturę białego piwa, jakie produkowano w średniowiecznym Krakowie, na podstawie osadu ze ścian w piwnicach Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana. Piwo opatentowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II będzie produkowane właśnie według receptury odkrytej przez naukowca. 

Od niemal dwudziestu lat jest on piwowarem domowym, który wraz z grupą pasjonatów założył Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. W 2019 r. ukończył kurs piwowarski w Instytucie Piwowarsko-Słodowniczym w Pradze i odbył szereg praktyk w browarach na terenie Czech.

„Tematykę piwowarską zgłębiłem więc wielostronnie. Efektem połączenia wiedzy historyka i piwowara jest program wskrzeszenia tradycyjnego krakowskiego piwa białego. Tradycja jego warzenia sięga XIII wieku, z początkiem wieku XIX całkowicie zanikła. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego, już niedługo poznamy jego smak” – opisał na stronie www.upjp2.edu.pl.

Jak dodał dr hab. Dryja, piwo ma w smaku przypominać klasyczny leżak pilzner i będzie miało piękną białą pianę. Została już nawiązana współpraca z powstającym lokalnym browarem rzemieślniczym. Pierwsze warki pojawią się najprawdopodobniej w kwietniu.

luk / Kraków


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-04 13:09:13
miniaturka

Piekło, czyściec i niebo wirtualnie

Z okazji 700. rocznicy śmierci Dantego florencka galeria Uffizi przygotowała cyfrową wystawę 88 rzadko pokazywanych szesnastowiecznych ilustracji do poematu „Boska Komedia”. Są one dostępne w całości, za darmo. Opatrzone komentarzem reprodukcje można oglądać na stronie galerii – www.uffizi.it.
2021-01-04 13:28:31
miniaturka

Ch. Camosy: Katolicy nie mogą traktować prezydentury Bidena jako sprawy przegranej

W artykule zamieszczonym na stronie First Things Charles C. Camosy sugeruje, że Joe Biden nie jest politykiem „twardogłowym”, odpornym na argumenty i naciski, co dla katolików stwarza przestrzeń do działania w kwestii obrony życia.
2021-01-04 14:34:04
miniaturka

Może czas pandemii sprawi, że będziemy się do siebie więcej uśmiechać

Siostry, które wiosną pracowały w DPS-ach, wspominają wdzięczność podopiecznych, rodzinną atmosferę, wsparcie wspólnoty. Mówią o tym, co pandemia zmieniła w ludziach i zapewniają, że jeśli będzie trzeba, znowu pojadą pomagać.
2021-01-04 15:21:58
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Św. Jan Bosko mówił, że przynajmniej jeden na dziesięciu młodzieńców słyszy wezwanie do pójścia za Jezusem. Ilu za Nim idzie? Statystyki, przynajmniej te europejskie, nie napawają optymizmem. Młodym, wychowanym w materializmie i konsumpcjonizmie coraz trudniej „zostawić wszystko”.
2021-01-04 16:31:41
miniaturka

Kontrowersje wokół projektu wystroju katedry Notre Dame

Chodzi m.in. o wymianę XIX-wiecznych, ocalałych z pożaru witraży w kaplicach wokół nawy głównej. Ich autorem jest architekt Eugène Viollet-le-Duc. Miałyby one zostać zastąpione nowocześniejszymi i bardziej kolorowymi dekoracjami z fragmentami Pisma Świętego.
2021-01-05 08:37:51
miniaturka

Ks. Zampini: kryzys pandemiczny wzywa nas do przemiany indywidualnej i społecznej

Ks. Augusto Zampini z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka stwierdza, że kiedy Papież prosi o szczepionki dla wszystkich, szczególnie dla najbardziej bezbronnych i potrzebujących ze wszystkich regionów świata, ma na myśli twarze konkretnych ludzi z krwi i kości.