Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-16 05:54
JR / PAP

Naukowcy przewidują, że COVID-19 wpłynie na kolejne pokolenia

Z powodu epidemii nienarodzone jeszcze osoby mogą mieć kłopoty ze zdrowiem i szybciej się starzeć – twierdzą naukowcy. Nie chodzi tylko o działanie wirusa, ale także m.in. o stres przeżywany przez ich rodziny.

Autor/źródło: Pixabay.com

Badacze z University of Southern California (USA) ostrzegają przed falą problemów, które mogą powstać wskutek działania epidemii na ciężarne obecnie kobiety.  Długofalowe skutki działania COVID-19 na nienarodzone jeszcze dzieci dopiero będzie można badać, ale naukowcy wysunęli pewne wnioski na podstawie znanych już skutków poprzednich epidemii, w tym grypy z 1918 roku, SARS w 2002 czy MERS w 2012. 

„Pandemia grypy z roku 1918 miała adalekosiężny wpływ na populację wystawioną na jej działanie w okresie prenatalnym. Osoby te doświadczały szybszych zgonów, częściej zapadały na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca i depresję w wieku 50 lat” – zwraca uwagę prof. Caleb Finch, współautor pracy opublikowanej w piśmie „Journal of Developmental Origins of Health and Disease”.

„Możliwe jest, że pandemia COVID-19 także będzie miała sięgające daleko oddziaływanie na populację rozwijającą się w łonie matki w czasie pandemii. Chodzi o działanie samej infekcji matki oraz stresu doświadczanego w pandemicznym środowisku” – tłumaczy naukowiec.

Infekcja wirusowa matki może wpłynąć na dziecko na różne sposoby – wyjaśniają naukowcy.  Wirus może przedostać się przez łożysko czy wywołać w organizmie matki stany zapalne, które negatywnie wpłyną na rozwój dziecka. 

Zarówno bezpośrednie transmisje wirusa z matki na dziecko, jak i wyraźne uszkodzenia płodów były rzadkie we wcześniejszych epidemiach koronawirusów. Jednak częstsze stały się przedwczesne porody, zarówno w czasie epidemii SARS, jak i grypy H1N1 w 2009 roku. Jedną z przyczyn mogły być właśnie stany zapalne.

Badania na temat związków COVID-19 z przebiegiem ciąży znajdują się obecnie na bardzo wczesnych etapach, ale przyniosły już pewne niepokojące wyniki. SARS-CoV-2 także może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, a ciężki przebieg choroby może nasilać zagrożenie urodzenia martwego dziecka. Badany jest jeszcze m.in. wpływ podniesionego ryzyka skrzepów związanego zarówno z ciążą, jak i z COVID-19.  Naukowcy sugerują więc prowadzenie szerokich badań z uwzględnieniem danych na temat matek, płodów, noworodków i łożysk. 

„Te wstępne dane powinny być poddane analizie w miarę wzrostu i rozwoju dzieci w czasie trwającego całe życie badania zdrowia, wzorców zachowań i zdolności poznawczych” – twierdzi Molly Easterlin, współautorka analizy.

Oprócz samej infekcji, na dziecko mogą działać także inne czynniki, takie jak stres, gorszy dostęp do pożywienia, bezrobocie, domowa przemoc, gorsza opieka lekarska. Dlatego, zdaniem naukowców, przyszłe badania powinny objąć także dzieci matek, które nie były zakażone i uwzględnić różnorodne parametry społeczno-ekonomiczne.

„Włączenie do badań informacji na temat społecznego i ekonomicznego stresu pozwoli na dokonanie porównań między krajami stosującymi różne metody ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa. Porównania tego rodzaju mogą dać nam kolejne informacje wykraczające poza działanie COVID, np. na temat społeczno-ekonomicznych i społecznych działań, które mogą obniżyć ryzyko przedwczesnego porodu” – podkreśla prof. Eileen Crimmins, jedna z badaczek.

Źródło: mat/ agt/ (PAP)

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-15 13:11:11
miniaturka

Szlachetna Paczka, potrzebna bardziej niż kiedykolwiek, ruszyła!

W sobotę 14 listopada otwarciem tzw. Bazy Rodzin rozpoczęła się kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Przez najbliższe cztery tygodnie każdy może wybrać z niej rodzinę, której chce pomóc.
2020-11-16 08:36:54
miniaturka

Abp Józef Kupny przeprasza osoby skrzywdzone przez kard. Gulbinowicza

Ufam, że Stolica Apostolska zbadała sprawę kard. Gulbinowicza bardzo rzetelnie, a podjęte decyzje mają (…) być wyrazem ludzkiej uczciwości wobec osób, które w przeszłości doznały krzywd i cierpienia. Przede wszystkim tym osobom należy się słowo „przepraszam” – napisał abp Józef Kupny.
2020-11-16 10:25:52
miniaturka

Ukraina do dziś nie zerwała z aborcyjnym dziedzictwem komunizmu

100 lat temu Związek Radziecki jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował aborcję. Konferencja Episkopatu Biskupów Rzymskokatolickich Ukrainy wystosowała w związku z tym list duszpasterski, aby przypomnieć, że aborcja jest zabójstwem i zachęcić do działań w obronie życia.
2020-11-16 11:14:22
miniaturka

Niepewna przyszłość ormiańskich świątyń

Ojciec Hovhannes, przeor klasztoru Dadivank, postanowił nie opuszczać tej starożytnej ormiańskiej świątyni, mimo że w niedzielę 15 listopada miała ona zostać przekazana Azerbejdżanowi. To rezultat porozumienia w sprawie rozejmu podpisanego w nocy z 9 na 10 listopada przez liderów Armenii, Azerbejdżanu i Rosji.
2020-11-16 11:17:06
miniaturka

Czy katolicy powinni zgadzać się na dewastację swoich miejsc kultu?

Metropolita San Francisco abp Salvatore Cordileone wyraził się z uznaniem o decyzji prokuratora hrabstwa Marin, dotyczącej wniesienia do sądu sprawy dotyczącej aktów wandalizmu dokonanych na pomniku św. Junipera Serry w Mission San Rafael w zeszłym miesiącu
2020-11-16 11:34:42
miniaturka

„Francja nie umarła! Ona żyje!”. Katolicy wyszli modlić się na ulice

We Francji podtrzymywany jest zakaz celebrowania Eucharystii z udziałem wiernych. Setki katolików mówią: „dość”. Ludzie wyszli na ulice miast, aby modlić się przed katedrami i kościołami.