Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-09 11:40
S. Zielińska / Justyna Walicka

Nauczyciel Niepodległej Polski

Stał się dla nas wielkim nauczycielem tego, czym jest miłość ojczyzny. Czym jest wolność, czym jest odpowiedzialność. – tak o Janie Pawle II mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w ramach Dni Jana Pawła II.

Autor/źródło: Joanna Adamik, Archidiecezja Krakowska

Rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak, na początku Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, powitał metropolitę krakowskiego, bpa Jana Zająca, konsul Węgier, wszystkie panie i panów profesorów krakowskich uczelni – współorganizatorów wydarzenia oraz przedstawicieli uczelni wyższych.

– Trwajmy w dziękczynieniu za św. Jana Pawła II – powiedział.

W wygłoszonej homilii abp Marek Jędraszewski wspominał początki państwa polskiego, polskiej państwowości i polskiego narodu, które miały miejsce w 966 roku, roku chrztu Polski. Podkreślił, że od początku im więcej było w nas zrozumienia tego wszystkiego co przynosi Zbawiciel Jezus Chrystus, tym więcej było zrozumienia tego, jak należy patrzeć na ojczyznę.

– Na ten wielki skarb, który daje każdemu narodowi sam Bóg i który to skarb ma wymiar wieloraki, wielopłaszczyznowy, nie związany tylko i wyłącznie z tym samym pochodzeniem, ani z tą samą ziemią, ale bardziej jeszcze z pewnym specyficznym spojrzeniem na siebie, na świat i na swoje bogactwo duchowe, które jest wykształcane z pokolenia na pokolenie i które staje się skarbem kultury i ducha danego narodu, skarbem, który ten naród jednoczy w sposób najbardziej głęboki, a jednocześnie jest skarbem, którym ten naród ma dzielić się z innymi.

Zaznaczył, że właśnie z takiego rozumienia swojej ojczyzny wyrósł Karol Wojtyła i tego uczył innych.

– Stał się dla nas wielkim nauczycielem tego, czym jest miłość ojczyzny. Czym jest wolność, czym jest odpowiedzialność za to co jest teraz, co otrzymaliśmy jako skarb z przeszłości i za co jesteśmy odpowiedzialni, wkraczając w nie do końca znaną nam przyszłość.

A tę przyszłość można odpowiednio kształtować tylko dzięki prawemu sumieniu, co podkreślał Ojciec św.

Metropolita powiedział, że Jana Pawła II można nazwać „nauczycielem niepodległej Polski”. Był nim poprzez ciągłe przypominanie naszych korzeni i przez ciągły trud kształtowania w nas prawych sumień.

Arcybiskup podkreślił, że podczas tej Mszy św. jeszcze raz dziękujemy Bogu, że takiego kapłana, Polaka i papieża dał nam w osobie Jana Pawła II.

– Jednocześnie prosimy, byśmy tego skarbu jaki Bóg dał nam w postaci osoby i nauczania Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II nie utracili. Przeciwnie – byśmy pomnażali go w sobie.

Po Eucharystii nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w konkursie literackim przez abp. Marka Jędraszewskiego, kard. Stanisława Dziwisza i bp. Jana Zająca. Przyznano pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz jedno wyróżnienie. Główną nagrodę stanowiła pielgrzymka zagraniczna i 2000 zł. Rozstrzygnięty został także konkurs fotograficzny organizowany przez Politechnikę Krakowską. Przyznano pierwszą, drugą i trzecią nagrodę.


Źródło: Justyna Walicka, Archidiecezja Krakowska/diecezja.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-09 10:47:39
miniaturka

Kard. Parolin: nie powiązaliśmy znalezionych kości ze sprawą Orlandi

W Villa Giorgina, będącej siedzibą nuncjatury we Włoszech, w czasie prac remontowych odnaleziono ludzkie szczątki. We współpracy z Watykanem włoski wymiar sprawiedliwości prowadzi w tej sprawie dochodzenie.
2018-11-09 11:20:19
miniaturka

Asia Bibi opuści Pakistan dopiero po rewizji wyroku

Według rzecznika pakistańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Asia Bibi przebywa w bezpiecznym miejscu. Z Pakistanu będzie mogła jednak wyjechać dopiero, gdy Sąd Najwyższy odrzuci odwołanie wniesione przeciwko jej uniewinnieniu.
2018-11-09 11:28:16
miniaturka

Pieśń gwiazd. Opowieść o Bożych Narodzinach

Wzruszająca opowieść o oczekiwaniu i radości.
2018-11-09 12:15:21
miniaturka

Abp Gądecki dla KAI: propozycje Synodu Biskupów, to poważna zmiana w życiu kapłanów

Postulat zamiany parafii w "dom dla młodych" oznacza bardzo poważny przewrót w życiu kapłanów. Choć mają oni zajęć bez liku, teraz będą musieli nauczyć się systematycznego towarzyszenia młodym - mówi abp Stanisław Gądecki.
2018-11-09 13:02:24
miniaturka

Kartka Pokoju na 11 listopada do wszystkich przywódców świata

Niezwykła inicjatywa zrodziła się podczas szkolno-parafialnych rekolekcji w jednej ze Stargardzkich szkół. Kartka Pokoju ze Szkolnym Orędziem Pokoju trafi do wszystkich przywódców świata.
2018-11-09 13:19:52
miniaturka

Włoska stygmatyczka Edvige Carboni będzie błogosławioną

Ojciec Święty zatwierdził też 15 dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 2 z nich dotyczą cudów, 3 męczeństwa, a 10 heroiczności cnót. Oznacza to, że 5 przypadkach spełnione zostały wszystkie wymogi do beatyfikacji.