Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-17 08:11
S. Zielińska / Marek Gubernat MSF

Narodowa Pielgrzymka Francuzów do Lourdes

Zakończyła się Narodowa Pielgrzymka Francuzów do sanktuarium maryjnego w Lourdes. Wzięło w niej udział około 10 tys. pielgrzymów, wśród których było około 800 chorych i niepełnosprawnych z całej Francji.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org/Roland Darré, licencja: CC BY-SA 3.0

Tegorocznym modlitwom przewodniczył arcybiskup Montpellier, Pierre-Marie Carré. Motto przewodnie rozważań stanowiły słowa z Ewangelii św. Jana „Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Przyrównując Lourdes do Kany Galilejskiej, o. Vincent Cabanac, dyrektor pielgrzymki, powiedział: „Co nam proponuje Niepokalana poprzez znak zawsze żywy i trwały, kiedy zjawia się w grocie? Przyjdźcie, napijcie się ze źródła i obmyjcie! To źródło obficie zaspokaja nasz głód, nasze oczekiwania, ono oczyszcza nasze ciała i serca”.

Program pielgrzymki wypełniony był wspólnymi nabożeństwami i konferencjami, w czasie których zastanawiano się m.in. nad problemami związanymi z dialogiem islamu z chrześcijaństwem, a także nad tym, czy można przyjąć wszystkich uchodźców i emigrantów. W niedzielę wieczorem odbyło się czuwanie młodzieży, a we wtorek celebrowano sakramenty pokuty i chorych. Kulminacją sześciodniowej pielgrzymki była Eucharystia w uroczystość Wniebowzięcia NMP i popołudniowa procesja z Najświętszym Sakramentem, której towarzyszyła modlitwa w intencji Francji i całego świata. Pielgrzymkę zakończono 16 sierpnia poranną Mszą dziękczynną w Grocie Masabielskiej, a następnie wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów.

Organizatorem Narodowej Pielgrzymki Francuzów jest Zakon Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli księża asumpcjoniści, którzy w tych dniach zapewniali pielgrzymom duchową opiekę.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Lourdes, pielgrzymki, Francja