Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-07 14:17
AC

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – tytuł inny niż wszystkie

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – to tytuł w określeniu do Maryi, który w odmienności od innych tytułów i wezwań maryjnych, nie jest związany z określonym wizerunkiem, figurą, sanktuarium, kościołem, a z modlitwą i nabożeństwem różańcowym. Przytaczamy dziś kilka cytatów, mówiących o sile modlitwy różańcowej.

Autor/źródło: Pixabay, hrohmann, licencja: CC0

7 października obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej. Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – to tytuł w określeniu do Maryi, który w odmienności od innych tytułów i wezwań maryjnych, nie jest związany z określonym wizerunkiem, figurą, sanktuarium, kościołem, a z modlitwą i nabożeństwem różańcowym.

Ważna jest łącząca się integralnie z tytułem Matki Bożej Różańcowej rola Maryi jako Matki Bożej Zwycięskiej, której kult zainaugurowała bitwa pod Lepanto w 1571 roku. Wtedy to państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały flotę Imperium Osmańskiego. Rok później papież Pius V ogłosił, że ten dzień będzie obchodzony jako święto Matki Bożej Zwycięskiej. Natomiast już w 1573 roku, papież Grzegorz XIII zmienił nazwę święta Matki Bożej Zwycięskiej na Święto Różańca. Święto Matki Bożej Różańcowej obchodzone jest natomiast od 1969, wg decyzji papieża Pawła VI.

W tym dniu przytaczamy kilka cytatów, mówiących o wielkiej sile modlitwy różańcowej:

1. „Idź do Madonny. Miłuj Ją! Zawsze pamiętaj o modlitwie różańcowej. Odmawiaj ją dobrze, tak często, jak tylko możesz! Najważniejsze byś modlił się duszą, nigdy nie męczył się modlitwą. Różaniec porusza serce Boga i pomaga otrzymać potrzebne łaski!” - św. Ojciec Pio.

2. „Co dzień za sprawą różańca spływają na lud chrześcijański wszelkie dobrodziejstwa” - Urban IV.

3. „Błagam was, żebyście się wystrzegali myślenia o Różańcu jako o czymś bez większego znaczenia – podobnie jak czynią to ludzie nieoświeceni, a nawet kilku wielkich uczonych, lecz dumnych teologów. Będąc pozornie przedmiotem o niewielkiej wartości materialnej, Różaniec jest nieocenionym skarbem, obdarzonym łaską Boga” - św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.

4. „Różaniec jest książką dla niewidomego, która ukazuje największą tragedię miłosną w dziejach świata. To historia, która wtajemnicza ludzi i daje wiedzę o wiele ciekawszą, niż ta przekazywana przez drugą osobę. To książka dla starych, doświadczonych przez życie, którzy ignorują to co złe na świecie, a otwierają się na prawdę. Moc tej modlitwy jest nieopisana” - Arcybiskup Fulton Sheen.

5. „Nie przestawajcie zalecać z gorliwością i usilnym naleganiem Różańca maryjnego, formy modlitwy tak drogiej Dziewiczej Matce Boga i tak często propagowanej przez Papieży, za pomocą której daje się wiernym najdoskonalszy środek wypełniania w sposób przyjemny i skuteczny zalecenia Boskiego Nauczyciela: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie, kołaczcie, a otworzą wam (Mt 7,7)” - św. Paweł VI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-07 13:24:15
miniaturka

„Ratownicy marzeń” - na ratunek dzieciom w pandemii

Niska samoocena, osamotnienie, brak umiejętności budowania relacji i uzależnienie od internetu – to problemy wielu młodych ludzi narastające od lat, które nasiliły się podczas pandemii. Odpowiedzią na nie jest program Ratownicy Marzeń, realizowany w ramach kampanii Akademia Caritas Dzieciom.
2021-10-07 13:41:13
miniaturka

Polak i katolik. Czy to jeszcze aktualne połączenie?

Ten, kto szanuje własne korzenie, potrafi uszanować narodową i religijną tożsamość innych ludzi. Ten natomiast, kto jest wykorzeniony w imię jakiejś europejskości, (…) ma poważne problemy, by szanować, a przynajmniej tolerować, tożsamość, np. polsko- katolicką, innych– pisze ks. Dariusz Kowalczyk.
2021-10-07 14:03:47
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Podziały, o których mówi Jezus, są obecne także w ludziach, którzy dbają o swoją stronę duchową, chodzą do kościoła. Praktyki religijne nie mogą być celem same w sobie, ale mają prowadzić do wewnętrznej harmonii, która może być jedynie dziełem samego Boga.
2021-10-07 15:20:46
miniaturka

Czym jest Synod Biskupów w nowej formule?

W najbliższą sobotę rozpoczyna się Synod Biskupów w nowej formule zaproponowanej przez Papieża Franciszka. Podzielony został na trzy fazy, aby umożliwić wysłuchanie całego Ludu Bożego. Celem jest zrozumienie tego, co dziś Duch Święty mówi do Kościoła
2021-10-07 15:25:35
miniaturka

Różowy Październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi

Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) obchodzony jest na świecie od 1985 roku. W tym czasie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.
2021-10-08 06:33:02
miniaturka

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi świętują 100-lecie posługi w Mikstacie

3 maja 1921 roku do Mikstatu ze Lwowa przybyły cztery duchowe córki św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. W tym roku siostry świętują więc 100-lecie posługi w Mikstacie, gdzie 2 października odbyły się uroczystości jubileuszowe.