Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-21 12:46
AC / tk, st / KAI

Najbliższa niedziela po raz pierwszy Niedzielą Słowa Bożego!

Tylko pogłębiona lektura Pisma Świętego i refleksja nad nim prowadzi do wiary dojrzałej - podkreślali bibliści podczas konferencji w Sekretariacie KEP.

Autor/źródło: Fundacja Opoka, Norbert Czyżewski, licencja: CC BY-ND

Spotkanie zorganizowano w związku z ogłoszoną przez Franciszka Niedzielą Słowa Bożego, która po raz pierwszy obchodzona będzie 26 stycznia.

Jak zaznaczył Franciszek ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, ma ona służyć temu „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Radość z powodu papieskiej inicjatywy wyraził ks. prof. Henryk Witczyk Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Przypomniał, że od 2008 w Kościele w Polsce odbywa się corocznie Tydzień Biblijny, inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną. W ramach tej inicjatywy, obchodzonej w okresie Wielkanocy, organizowane jest m.in. narodowe czytanie Pisa Świętego. Tak będzie również i w roku bieżącym – zapowiedział przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Siostra Judyta Pudełko, biblistka, podkreślała, że zgłębianie Pisma Świętego jest warunkiem wejścia w osobistą relację z Chrystusem. Tłumaczyła też, że temu służy lectio divina to znaczy pogłębiona lektura Biblii, która ma prowadzić do pogłębieni wiary. Lektura taka zakłada zrozumienie treści biblijnych uwzględniające kontekst czasowy i kulturowy, w którym powstał dany tekst. Następnym etapem jest medytacja nad przeczytanym słowem i odniesienie do swojej osobistej sytuacji. Kolejnym – modlitwa w oparciu o lekturę i medytację, a następnym – kontemplacja przeczytanego fragmentu z próbą odpowiedzi na pytanie: do jakiego nawrócenia zaprasza mnie Bóg.

Z kolei ks. dr hab. Marcin Kowalski adiunkt przy katedrze Teologii Biblijnej i Proforystyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL zawrócił uwagę, że cała liturgia Mszy św. „utkana” jest ze słów Biblii.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński wyraził nadzieję, że Niedziela Słowa Bożego spowoduje większe zainteresowanie Pismem Świętym, aby – jak tłumaczył – „nie było tylko jedną z książek w domowej biblioteczce, ale coraz bardziej stawało się Słowem życia”.

Niedziela Słowa Bożego została ustanowiona przez papieża Franciszka i po raz pierwszy będzie obchodzona w III niedzielę okresu zwykłego, 26 stycznia.

Ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego papież ogłosił w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” wydanym 30 września ub. roku. Jak zaznacza Franciszek, ma ona służyć temu „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Dokument został podpisany w 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima – wielkiego miłośnika i tłumacza Pisma Świętego, a jednocześnie dzień wspomnienia liturgicznego tego doktora Kościoła.

„Ta Niedziela Słowa Bożego staje się odpowiednim momentem tego okresu roku, w którym jesteśmy wezwani do wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan. Nie jest to przypadek: celebrowanie Niedzieli Słowa Bożego wyraża charakter ekumeniczny, ponieważ Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwalej i autentycznej jedności” – czytamy w papieskim dokumencie.

Ojciec Święty wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Należy ona przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie, jednoczącym wiernych i sprawiającym, że stają się jednym ludem.

Franciszek wskazuje na znaczenie homilii i apeluje do kapłanów, by poświęcili odpowiednio dużo czasu na jej przygotowanie. „Od nas, kaznodziejów, oczekuje się raczej, że będziemy się starać nie rozciągać ponad miarę przemądrzałych homilii lub poruszać nieodpowiednich argumentów” – wskazuje papież.

tk, st / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-21 10:25:07
miniaturka

Chcemy pozostać wierne Chrystusowi

Wykluczenie, pobicia, szykany - to zdarza się prześladowanym za wiarę bardzo często. Jednak ich życie to także coś więcej - to wiara w Chrystusa, który odniósł zwycięstwo nad światem przez Krzyż. Trzy chrześcijanki dają świadectwo o Bożej pomocy i łasce.
2020-01-21 10:38:12
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Dziadkowie to nieoceniony skarb w życiu rodziny

Dziadkowie to nieoceniony skarb w życiu rodziny. Z okazji Dnia Babci i Dziadka chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia. Wszelkich łask Bożych na każdy dzień – podkreślił abp Stanisław Gądecki.
2020-01-21 12:02:53
miniaturka

Bp Milewski do seniorów: uczcie wnuki prawdziwej historii

O to, aby babcie i dziadkowie uczyli swoje wnuki prawdziwej historii, zaapelował bp Mirosław Milewski w parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam Mszy św. z okazji IV Diecezjalnego Dnia Babci i Dziadka.
2020-01-21 13:14:55
miniaturka

Jędrzejów: kaplica bł. Wincentego Kadłubka w archiopactwie cysterskim odzyskuje blask

W archiopactwie cystersów w Jędrzejowie kontynuowane są zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie, których wartość to prawie 2 miliony złotych.
2020-01-21 13:36:05
miniaturka

Najbliższa niedziela po raz pierwszy Niedzielą Słowa Bożego!

Tylko pogłębiona lektura Pisma Świętego i refleksja nad nim prowadzi do wiary dojrzałej - podkreślali bibliści podczas konferencji w Sekretariacie KEP.
2020-01-21 13:59:54
miniaturka

Ewangelizator: dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej.