Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-21 05:00
AC / Ks. Antoni Bartoszek

Najbardziej ekologiczna jest spowiedź!

„Konfesjonał jest najskuteczniejszą oczyszczalnią środowiska człowieka” – zauważa trafnie ks. Antoni Bartoszek. „Współczesne ruchy koncentrują się na usuwaniu zewnętrznych objawów problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, a nie dotykają samego źródła – jądrem tego zła jest ludzki grzech”.

Autor/źródło: Photogenica.pl, 17114

„Najgłębsze rozwiązanie problemu ekologicznego dotyczy ludzkiego wnętrza” – stwierdza trafnie ks. Antoni Bartoszek.

Czy współczesny człowiek pamięta jeszcze o swojej grzeszności? Czy ma świadomość jak to, co wychodzi z jego wnętrza, wpływa na świat? „To, że współczesny człowiek, tak często ulega szatańskiej pokusie i popełnia wiele grzechów, wprowadza wieloraki zamęt: prowadzi do zaburzenia jedności człowieka z Bogiem, do osłabienia więzi między ludźmi oraz do zaburzonego odniesienia człowieka do przyrody. Zatem najgłębszym zaangażowaniem w ekologię jest troska o czystość ludzkiego wnętrza” – podkreśla ks. Antoni Bartoszek.

„Pierwsze słowa Jezusa po powrocie z pustyni, gdzie harmonijnie żył z naturą, dotyczyły nawrócenia: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Słyszymy te słowa na początku Wielkiego Postu. Jeśli uczynimy z nich program na czterdziestodniowy post, to będzie to najbardziej ekologiczny okres naszego życia. Zaś wyjątkowo proekologicznym wydarzeniem okaże się nasza dobra, głęboka spowiedź. Konfesjonał jest najskuteczniejszą oczyszczalnią środowiska człowieka” – podkreśla ks. Bartoszek.

„Kluczowe okazuje się odbudowanie więzi z Bogiem oraz sprawiedliwe życie. Nasza dobra spowiedź okaże się być działaniem nie tylko proekologicznym, lecz najgłębiej prozdrowotnym” – stwierdza. Wielki Post to dobry czas na zatroszczenie się o ekologię duszy.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-02-20 14:33:14
miniaturka

Niedzielski: badania potwierdziły 8,5 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Dzisiaj mamy dokładnie 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem jest to duża różnica, co potwierdza, że trzecia fala pandemii jest już obecna w Polsce – przekazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-02-20 18:42:16
miniaturka

Papież przyjął rezygnację dwóch watykańskich kardynałów

Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Roberta Saraha i kard. Angelo Comastri. Na miejsce kard. Comastri, który od 2005 r. był papieskim wikariuszem dla Watykanu, Franciszek mianował kard. Maura Gambettiego.
2021-02-20 19:07:06
miniaturka

Uznano heroiczność cnót przodka księżnej Diany

Wśród ogłoszonych w sobotę przez papieża dekretów o heroiczności cnót, znalazł się dekret dotyczący brytyjskiego duchownego, konwertyty, Ignacego od Świętego Pawła. Jego ojcem był 2. hrabia Spencer. Z tej rodziny pochodziła księżna Diana.
2021-02-20 19:39:46
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Źródłem harmonii w raju był dobry Bóg, Stwórca wszystkiego. Był Bogiem, którego obecność odczuwało się z bliska, a pięknym obrazem tej bliskości był spacer Boga „po ogrodzie w porze powiewu wiatru” (Rdz 3, 8). Harmonia z Bogiem prowadziła do harmonii ludzi między sobą oraz do harmonii człowieka ze światem przyrody.
2021-02-21 09:50:05
miniaturka

Franciszek odwiedził w domu pisarkę ocalałą z Holokaustu

„Przybyłem tutaj do Pani, aby podziękować za świadectwo i złożyć hołd ludziom zamęczonym przez szaleństwo nazistowskiego populizmu” – te słowa Franciszek skierował do Edith Bruck, urodzonej na Węgrzech żydowskiej pisarki, ocalałej z Auschwitz, którą odwiedził w jej rzymskim mieszkaniu.
2021-02-21 10:43:47
miniaturka

Naukowcy SUM zweryfikują, czy amantadyna leczy COVID-19

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzą badanie kliniczne, które ma zweryfikować skuteczność leczenia amantadyną chorych na COVID-19 – poinformowała uczelnia.