Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-11 11:04
MG / PAP Mediaroom

Naimski: wokół Programu Polskiej Energetyki Jądrowej prowadzona jest dezinformacja

Wokół Programu Polskiej Energetyki Jądrowej prowadzone są działania dezinformujące, których celem jest zniechęcenie nas do budowy elektrowni jądrowej - powiedział w rozmowie z serwisem FakeHunter PAP Piotr Naimski, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Autor/źródło: PAP

Jak zaznaczył, chodzi głównie o komentarze i opinie w internecie, w których wątpi się w powodzenie planów budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i możliwość jej sfinansowania.


Drugim obszarem, gdzie często dochodzi do manipulacji, jest kwestia wyboru i oceny technologii jądrowej.


Jak zauważył minister, chodzi przede wszystkim o manipulowanie statystykami awarii oraz kwestiami zanieczyszczenia środowiska, w szczególności w zakresie składowania odpadów radioaktywnych. Tymczasem, jak zaznaczył Naimski, w rzeczywistości zarządzanie odpadami radioaktywnymi jest najlepiej zorganizowaną częścią zarządzania odpadami w ogóle.


Zdaniem pełnomocnika rządu, dezinformacja w tym zakresie ma nas zniechęcić do tego, żeby cokolwiek robić. „Celem tej dezinformacji i podskórnie prowadzonej przeciwko Polsce propagandy jest ubezwłasnowolnienie nas. Żebyśmy przestali się czymkolwiek zajmować i żebyśmy przypadkiem nie uwierzyli we własne siły” - podkreślił Naimski w wywiadzie, którego udzielił przy okazji III edycji konkursu FakeHunter Challenge/Gospodarka.


Pytany o źródła nieprawdziwych informacji dotyczących polskiego programu jądrowego minister ocenił, że ścierają się tu różne interesy.


Jak zaznaczył, z jednej strony nasila się „propaganda antynuklearna” ze strony krajów takich jak Niemcy, które postanowiły zrezygnować z energetyki nuklearnej.


„Z drugiej strony jest coraz głębsze zrozumienie autorów zielonej transformacji w energetyce, że niemożliwe będzie oparcie nowego systemu energetycznego wyłącznie na zielonej energii. Wiatraki muszą mieć zabezpieczenie w postaci elektrowni funkcjonujących niezależnie od warunków atmosferycznych i pory dnia. A takim źródłem bezemisyjnym jest energetyka jądrowa” - wskazał pełnomocnik rządu.


Odnosząc się do wątpliwości co do możliwości sfinansowania przez Polskę tak kosztownego projektu, jakim jest budowa elektrowni jądrowej, Naimski podkreślił, że „jest to inwestycja pożądana, która zwróci się w postaci taniego prądu przez 60-80 lat funkcjonowania elektrowni”.


Zdaniem ministra, kluczowym elementem powodzenia przedsięwzięcia będzie stabilność polityczna. „Program budowy elektrowni zakłada, że przez 20 lat będzie konsekwentnie realizowany. A to oznacza, że przez ten czas będą różne rządy, różne Sejmy i Senaty. Wymagana jest żelazna konsekwencja. Zawsze powtarzam, że zdolność do przeprowadzenia takiego projektu to dowód na dojrzałość państwa” - podsumował Naimski.

Zapis transmisji do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/naimski-wokol-programu-polskiej-energetyki-jadrowej-prowadzona-jest-dezinformacja

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-11 12:17:46
miniaturka

Jezus Eucharystyczny uczczony. Kwiaty i zioła pobłogosławione

Mikstat: Tradycyjnie już Msza św. i procesja kończąca oktawę Bożego Ciała była sprawowana przy Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo kwiatów i ziół.
2021-06-11 12:36:42
miniaturka

Franczyza na prowadzenie aptek – kontrowersyjne klauzule

Jeszcze w tym miesiącu powinniśmy poznać reguły w oparciu, o które Główny Inspektor Farmaceutyczny będzie mógł zakwestionować klauzule, zawarte w umowach franczyzowych na prowadzenie apteki.
2021-06-11 12:43:25
miniaturka

Amerykański oficer pozbawiony dowództwa za ostrzeganie przed marksizmem i lewactwem

Amerykański dowódca jednej z jednostek Sił Kosmicznych został właśnie zwolniony ze swojej funkcji, bo dopuścił się krytyki marksizmu. Zwolniono go pod pretekstem, że miesza się do polityki.
2021-06-11 13:18:11
miniaturka

Marta Titaniec prezesem zarządu Fundacji Świętego Józefa

Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła Martę Titaniec na stanowisku prezesa zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP, potwierdzając wybór Rady Fundacji z 6 maja br. Wybory prezesa odbyły się po podpisaniu porozumienia z Konferencją Wyższych Przełożonych Męskich Zakonów w Polsce i pełnym ukonstytuowaniu się zarządu.
2021-06-11 13:29:50
miniaturka

Kard. Müller: Decyzja kard. Marxa podjęta na scenie teatralnej a lud Boży to publiczność

Kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ostro skrytykował decyzję o rezygnacji kard. Reinharda Marxa. Stwierdził, że była ona sprzeczna ze znaczeniem duchowego urzędu dla zbawienia ludu.
2021-06-11 14:26:18
miniaturka

Aborcyjny rekord. W 2020 roku w Anglii i Walii zabito prawie 211 tys. dzieci

Według danych Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej liczba aborcji, które miały miejsce w Anglii i Walii w 2020 roku, jest najwyższa od początku prowadzenia takiej statystyki. „Mamy do czynienia z narodową tragedią” – mówi M. Robinson z Towarzystwa Ochrony Nienarodzonych Dzieci (SPUC).