Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-15 08:12
S. Zielińska / Urszula Orzechowska

Nagrody TOTUS TUUS 2018 zostały wręczone!

Katolicka Agencja Informacyjna, prof. Hanna Suchocka, o. prof. Jarosław Kupczak, prof. Ryszard Peryt oraz Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej – to laureaci nagród TOTUS TUUS 2018.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Nagrody TOTUS TUUS 2018 zostały wręczone w sobotę 13 października podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii „Promocja godności człowieka” laureatem zostało Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej, które działa od ponad 25 lat. Realizuje jedno z najważniejszych wyzwań Kościoła – miłosierdzie wobec potrzebujących. Do tej pory swoją opieką otoczyło ponad 4200 chorych. To nie tylko opieka medyczna i psychologiczna, ale to także duchowa. Pracownicy i wolontariusze Hospicjum pomagają również rodzinom chorych w różnych problemach. To ludzie związani z Kościołem i jego nauką. Ich życie religijne nie jest obojętne w sprawowaniu opieki i nie pozostaje bez wpływu na ich motywację.

Nagroda TOTUS TUUS 2018 za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej trafiła do prof. Ryszarda Peryta. Pan Ryszard Peryt to reżyser, twórca inscenizacji oper barokowych, wykładowca akademicki, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, oblat Zgromadzenia Redemptorystów. Jako dyrektor Polskiej Opery Królewskiej do repertuaru operowego wprowadza utwory inspirowane wiarą. Profesor Peryt jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie dzieła sceniczne Mozarta.

Laureatem nagrody TOTUS TUUS 2018 za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania świętego Jana Pawła II został o. prof. Jarosław Kupczak. Teolog, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wykładowca wielu zagranicznych uczelni, dyrektor krakowskiego Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II, naczelny redaktor serii „Studia nad myślą Jana Pawła II”. Popularyzator idei Karola Wojtyły i świętego Jana Pawła II. Autor wykładów, artykułów, recenzji różnego rodzaju książek dotyczących intelektualnego dziedzictwa świętego Jana Pawła II.

Nagroda TOTUS TUUS medialny bp. Jana Chrapka została przyznana Katolickiej Agencji Informacyjnej. Agencja ta od 25 lat wiarygodnie informuje na temat życia Kościoła, jego stanowiska w ważnych w kwestiach społecznych, promuje jego działalność poprzez konferencje i różne spotkania dziennikarskie. Spełnia ważną rolę edukacyjną – edukując grono dziennikarzy w zakresie wiedzy o Kościele. Z serwisu Agencji korzysta 150 redakcji różnych mediów: prasy, radia, telewizji, portali internetowych.Jednym z inicjatorów powstania KAI był patron nagrody bp Jan Chrapek.

W tym roku została wręczona również Nagroda specjalna TOTUS TUUS 2018. Laureatką nagrody jest prof. Hanna Suchocka, polityk, prawnik, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, wykładowca uniwersytecki. Odznaczona przez papieża Jana Pawła II – Krzyżem Wielkim Orderu Piusa XII za wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego. Powołana przez Papieża Franciszka do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Profesor Hanna Suchocka w swojej pracy zawsze podkreśla ogromną rolę, jaką święty Jan Paweł II odegrał w kulturze, oraz w życiu społecznym i politycznym. Zaznacza też, że dziedzictwo świętego Jana Pawła II ma szczególne znaczenie nie tylko dla wierzących.

Urszula Orzechowska/dzielo.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-14 22:03:53
miniaturka

Czuwania "Droga Wewnętrzna"

Serdecznie zapraszamy do Bazyliki Mniejszej w Tuchowie na pierwsze w roku szkolnym i akademickim 2018/2019, czuwanie młodzieżowe z serii "Droga wewnętrzna".
2018-10-15 07:58:31
miniaturka

Dzień Papieski w sanktuarium krzeszowskim

– Promieniowanie ojcostwa to promieniowanie dobra we współczesnym świecie – powiedział biskup senior Stefan Cichy podczas diecezjalnych obchodów Dnia Papieskiego, które odbyły się w Krzeszowie.
2018-10-15 08:06:52
miniaturka

Św. Jadwiga Śląska patronką Wlenia

W niedzielę we Wleniu uroczyście ogłoszono św. Jadwigę Śląską patronką miasta.
2018-10-15 08:51:46
miniaturka

Bp Solarczyk: życie duchowe i sakrament pokuty drogą rozeznawania powołania

Wielką wartość w rozeznawaniu powołania ma życie duchowe i sakrament pokuty. Są one wezwaniem dla rozeznających i pomagających rozeznawać, by byli ludźmi wiary – podkreślił bp Marek Solarczyk.
2018-10-15 09:27:53
miniaturka

Papież: powrócić do źródeł radości

Życie chrześcijańskie nie polega na ćwiczeniu się w zachowywaniu przykazań, ale na pójściu niepodzielnym i wolnym sercem za największą miłością naszego życia. To główne przesłanie papieskiej homilii wygłoszonej podczas Mszy kanonizacyjnej.
2018-10-15 10:01:52
miniaturka

Kard. Nycz: Ojcostwo Boga wzorem ojcostwa ziemskiego

O rozumieniu ojcostwa przez Jana Pawła II, działaniach Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz potrzebie naśladowania papieża Polaka mówił kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie udzielonym TVP przed XVIII Dniem Papieskim.