Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-28 17:06
ek / xbk/powiatraciborski.pl

Nagroda Starosty Raciborskiego "Mieszko AD 2017" dla Biskupa Jana Kopca

W raciborskim Domu Kultury "Strzecha" odbyła się uroczysta gala X edycji Nagrody Starosty Raciborskiego "Mieszko", w trakcie której odznaczenie za całokształt działalności przyjął Biskup Gliwicki Jan Kopiec.

Autor/źródło: xbk

Nagroda starosty raciborskiego "Mieszko" to nagroda, która honoruje osoby fizyczne i prawne za osiągnięcia lub całokształt działalności o istotnym znaczeniu dla powiatu raciborskiego. 

Po raz pierwszy została wręczona w roku 2009 za osiągnięcia 2008 roku. Początkowo była wręczana w dziedzinach związanych z działalnością kulturalną. Od roku 2016 nagroda jest przyznawana nie tylko w dziedzinie szeroko rozumianej kultury, ale także w dziedzinie społecznej, promocji oraz za całokształt działalności.

Na wstępie tegorocznej gali, Starosta Raciborski Ryszard Winiarski podziękował członkom Kapituły za ogrom pracy włożony w wybór 14 kandydatów. Nominacje do Nagrody "Mieszko" odbywały się na podstawie składanych wcześniej wniosków.  

W tym roku, Starosta Raciborski postanowił przyznać Nagrodę Specjalną za całokształt działalności, przeznaczoną dla osoby, której osiągnięcia mają wyjątkowy charakter. 

Nominowani do Nagrody Specjalnej byli: Beata Stępień - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Raciborzu, działaczka społeczna oraz Bp Jan Kopiec, Ordynariusz Diecezji Gliwickiej, którego kandydaturę zgłosił we wniosku ks. Jan Rosiek - Dyrektor Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach.

Decyzją Starosty Raciborskiego, Nagrodę Specjalną otrzymał Ks. Bp Jan Kopiec - Ordynariusz Diecezji Gliwickiej. 

Odbierając nagrodę, Ksiądz Biskup podkreślił, iż Racibórz może poszczycić się długą historią, a wszystkie te dzisiejsze nagrody "wpisują się w tę wielką historię, dla której Książę Mieszko - patron tej nagrody - jest punktem wyjścia, pokazując jak należy, pomimo wszelkich piętrzących się trudności i przeciwieństw, dbać o to aby dobrze wypełnić swoją pracę i swoje marzenia o tym, by dużo dobrego mogło się tu dziać."

Laureat Nagrody Specjalnej przyznał, że wielką satysfakcją napawa go fakt, iż wiele inicjatyw i przedsięwzięć stało się również i jego udziałem. "Kościół jest obecny od wielu wieków; zmieniały się ustroje, władcy - jednak Kościół niezmiennie posługuje i ja staram się również mieć w tym swój wkład. Bardzo dziękuję za to zauważenie. Jednocześnie chcę wyrazić moje wyrazy niezwykłego uznania i podziwu dla przedsiębiorczości Raciborza szeroko rozumianego - od Starosty i Prezydenta Miasta przez wszystkie instytucje a także wszystkich tych, którzy tworzą wspólnotę Raciborza, powiatu i ziemi raciborskiej."

Dziękując za wyróżnienie, Biskup Jan Kopiec powiedział: "Życzę bardzo wielu dalszych sukcesów i na ile siły pozwolą - zawsze do Raciborza z radością nie tylko przybywam, ale podejmuję się różnych zadań, z których na czoło wybija się teraz ewentualna beatyfikacja świątobliwej Ofki Eufemii. Nie chodzi tu jednak tylko o jedną postać tej XIV-wiecznej zakonnicy, lecz o dostrzeżenie kulturotwórczej roli Raciborza na mapie Śląska i całej naszej Ojczyzny."

---

Nazwa nagrody Starosty Raciborskiego „Mieszko” pochodzi od Mieszka Laskonogiego.

Książę raciborski i krakowski Mieszko IV Laskonogi (ok. 1142-1211) to syn księcia Władysława II Wygnańca, wnuk księcia Bolesława Krzywoustego, był twórcą księstwa raciborskiego, panem na Krakowie, dzielnicowym władcą Polski.

Jako władca ziem nad górną Odrą dał się poznać jako dobry gospodarz – zapoczątkował osadnictwo miejskie, rozwijał górnictwo kruszcowe oraz handel. Był dobrodziejem Kościoła, m.in.: fundując i wspierając klasztory. W grodzie w Raciborzu, gdzie najczęściej przebywał, działała książęca mennica. W 1210 roku, jako najstarszy żyjący potomek Krzywoustego, objął władzę wielkoksiążęcą w Krakowie, stając się władcą senioralnym w państwie Piastów. Po śmierci w 1211 roku został pochowany w kościele katedralnym na Wawelu. W 2014 r. pamiątkowa tablica ku czci księcia Mieszka została przekazana do Katedry Wawelskiej, a drugą można podziwiać na raciborskim Zamku.   


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Jan Kopiec, Mieszko AD 2017