Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-15 11:38
S. Zielińska / KAI

Nagroda „Lux ex Silesia” dla prof. Mieczysława Chorążego

Prof. Mieczysław Chorąży - światowej sławy onkolog, żołnierz AK i powstaniec warszawski odebrał wczoraj Nagrodę "Lux ex Silesia" przyznawaną przez metropolitę katowickiego za trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org/ Sejm RP fot. Paweł Kula, licencja: CC BY 2.0

Nagrodę wręczył abp Wiktor Skworc w katowickiej katedrze, podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

Odbierając nagrodę prof. Chorąży powiedział, że przyjmuje ją "z wielką pokorą i z wdzięcznością”. – Na liście wyróżnionych do tej pory osób, znajdują się naprawdę znakomici ludzie – ja im nie dorastam. Wśród obecnych zaś mieszkańców Śląska, znajdują się ludzie, którzy dużo bardziej ode mnie zasługują na tę nagrodę – powiedział laureat.

W krótkich słowach zwrócił się także do współpracowników z Zakładu Biologii Nowotworów gliwickiego Centrum Onkologii. Wspomniał również o swojej nieżyjącej już żonie, która „nosiła ten trud opieki nad domem, dzięki czemu była możliwość oddania się pracy naukowej”.

Laudację na cześć prof. Chorążego wygłosił prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego Centrum Onkologii. Wspomniał, że wybór drogi naukowej laureat zawdzięcza ludziom, których spotkał na swojej drodze. – To ludzie nauczyli go patrzeć na życie refleksyjnie, twórczo, twardo, ale i życzliwie – mówił.

Wcześniej podczas homilii bp Jan Kopiec podkreślał, że „mądrość ma nas prowadzić w kierunku świętości”. – Szczęśliwy człowiek, który mądrością się zachwyci i wie, że berła, zaszyty są na drugim planie. Powinny służyć tej Mądrości – mówił biskup gliwicki.

***

Prof. Mieczysław Chorąży urodził się w 1925 w Janówce koło Białej Podlaskiej. Jako 17-latek został żołnierzem Armii Krajowej. Podczas walk o stolicę został poważnie ranny. Po wojnie ukończył studia medyczne i został skierowany do pracy w Państwowym Instytucie Przeciwrakowym w Gliwicach. Jest uważany za twórcę polskiej szkoły biologii nowotworów.

Nagroda „Lux ex Silesia” (Światło ze Śląska) jest przyznawana od 1994. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska. Wśród laureatów są m.in. Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły czy prof. Jan Miodek.

ks. sk / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-15 10:22:25
miniaturka

Japonia: sympozjum o polskich misjonarzach

„Polscy misjonarze przyczynili się do ewangelizacji, rozwoju edukacji, wydawania publikacji oraz budowy systemu opieki społecznej w Japonii” – powiedziała organizatorka sympozjum dr Iwona Merklejn z uniwersytetu Aoyama w Tokio.
2018-10-15 10:54:42
miniaturka

II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”

Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła - to myśl przewodnia II Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi”, który odbywać się będzie od 15 do 22 października w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Częstochowie i Krakowie.
2018-10-15 11:15:45
miniaturka
play

Kard. Grocholewski o św. Janie Pawle II: Był ilustracją tego, o czym nauczał

To był Papież, który był prawdziwym człowiekiem. Był ilustracją tego, o czym nauczał. - powiedział kard. Zenon Grocholewski w wywiadzie dla biura prasowego archidiecezji krakowskiej.
2018-10-15 12:14:42
miniaturka

Dzień Dziecka Utraconego

Dziś, 15 października w licheńskim Sanktuarium w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego, będziemy modlić się za rodziców, którzy doświadczyli poronienia czy śmierci dziecka w czasie porodu.
2018-10-15 12:38:56
miniaturka

Święty abp Romero nie politykował, tylko głosił Ewangelię

Abp Oskar Romero jest przykładem biskupa, który jest z ludźmi i dla ludzi. Nie był on politykiem czy działaczem społecznym, jak próbowano go często przedstawiać, tylko człowiekiem Kościoła. - mówi ks. Andrzej Dobrzyński.
2018-10-15 13:23:07
miniaturka
play

Dzień Papieski w Krakowie: Promieniować ojcostwem

My dzisiaj, chcąc wejść w błogosławioną przestrzeń jego promieniowania i jego zdążania do Boga, pochylamy się nad szczególnym dziełem, które powstało w roku 2000 – mówił o fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Marek Jędraszewski.