Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-11 13:40
S. Zielińska / TVP S.A.

Nagroda dla filmu „Dotknięcie Anioła” w Monaco

Koprodukcja Telewizji Polskiej „Dotknięcie Anioła” w reż. Marka Tomasza Pawłowskiego wygrała Angel Peace Award - jedną z dwóch głównych nagród 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Monaco.

Autor/źródło: TVP S.A.

Dokument „Dotknięcie Anioła” to poruszające świadectwo polskiego Żyda Henryka Schoenkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który jako jedyny żyjący świadek ujawnia nieznaną historię Biura Emigracji Żydów do Palestyny 1939 r. oraz w fenomenalny sposób zaświadcza o trudnej roli Polaków w ratowaniu Żydów podczas wojny. Walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Ukazuje czym jest ciche przyzwolenie na coraz bardziej panoszące się zło, któremu nie przeciwstawiają się państwa, a muszą zwykli ludzie, stający przed tragicznym wyborem wobec drugiego człowieka.

Zespół filmu to najlepsi w swojej dziedzinie – muzykę komponował Michał Lorenc, zdjęcia realizował Jacek Januszyk, dźwięk Jacek Hamela i Tomasz Sikora, montował Cezary Grzesiuk, zaś niezwykłe „archicollage” tworzył Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Za kostiumy w scenach odpowiadała Agata Uchman, korekcję barw i technologię postprodukcji prowadził Łukasz Strent, a całym procesem produkcji kierowała producentka Małgorzata Walczak.

„Dotknięcie Anioła” to polsko-niemiecka produkcja Telewizji Polskiej, Zoyda Art Production, Westdeutscher Rundfunk ze wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Media Development współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monaco (4–7 grudnia 2017), na którym uhonorowano film, ma prestiżowy status, jego odbiorcami są wpływowi i opiniotwórczy w świecie rezydenci księstwa Monaco. W pokazie i spotkaniu autorskim po filmie uczestniczyli nie tylko zaproszeni goście, ekipy filmowe z całego świata, ale również 6–osobowe jury z różnych krajów. Uroczysty pokaz wsparła z wielkim entuzjazmem mocna ekipa Polonii, aktualnie rezydująca w Monaco. Festiwal promuje niezwykle dziś ważne w świecie filmy bez przemocy z humanitarnym przesłaniem.

„Dotknięcie Anioła” wywarło ogromne wrażenie na wszystkich widzach i jurorach, którzy uznali właśnie ten film za najtrafniej oddający pokojowe przesłanie Festiwalu. Reżyser Marek Tomasz Pawłowski mówił podczas gali rozdania nagród: Film ma trudne, ale i ważne przesłanie. Świat w czasie wojny opuścił polskich Żydów, którzy mogli liczyć tylko na pomoc zwykłych Polaków i bohater Henryk Schoenker o tej pomocy zaświadcza. Cała historia pokazuje, że nawet zwykłym, małym gestem można czasem uratować człowieka.

Film jest obecnie absolutnym rekordzistą – zgromadził 35 nagród, wiele z nich w Stanach Zjednoczonych (m.in. Gold World Medal New York Festivals, GoldRemi Award Houston, Impact Docs Award, czy ostatnio Best Documentary Universal Film Festival w Kansas City), ostatnio wygrał aż trzy festiwale w jednym czasie – w USA, Rumunii i Chorwacji. Film w wielu miejscach świata reprezentuje Polskę. W Ameryce reżysera nazwano polskim wizjonerem sztuki dokumentu: To dzieło bardzo wysokiej próby, o wielkich walorach humanistycznych, celnie trafiające do ludzkiego sumienia. Bardzo rzadko spotykany dokument.

Źródło: Dział Public Relations , Telewizja Polska S.A

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-11 12:19:32
miniaturka

Abp Jędraszewski: Przyjście Pana domaga się czystego serca

O sensie Adwentu, który ma być czasem przygotowania ludzkich serc na przyjście Pana, a nie podążania za bożonarodzeniową komercją mówił abp Jedraszewski na Mszy św. dla Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
2017-12-11 12:46:39
miniaturka

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Chorych

Słowa Pana Jezusa skierowane z krzyża do Maryi i Jana: „«Oto syn Twój (...) Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,26-27) są tematem XXVI Światowego Dnia Chorych, który obchodzony będzie 11 lutego 2018 r.
2017-12-11 13:19:16
miniaturka

13 grudnia – dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal Światło wolności”

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.
2017-12-11 14:14:54
miniaturka

Papież: pozwólmy pocieszać się Panu, nie bądźmy zgorzkniali

Nie poddawajmy się zwątpieniu i narzekaniu, lecz pozwólmy, aby Pan nas pocieszył – zachęcał dziś Franciszek na porannej Eucharystii.
2017-12-11 14:49:29
miniaturka

Nuncjusz w Luksemburgu: Kościół nie może być tylko widzem

Kościół nie może być tylko widzem w obliczu działań polityków - podkreślił nuncjusz apostolski w Luksemburgu abp Augustine Kasujja otwierając spotkanie doradców prawnych konferencji episkopatu państw Europy.
2017-12-11 15:16:01
miniaturka

Bp Kamiński: odnowa Kościoła zależy od zdrowej rodziny

Odnowa Kościoła zależy od zdrowej rodziny – powiedział bp Romuald Kamiński podkreślając, że troska o formacje małżeństwa będzie jednym z kluczowych punktów jego duszpasterskiej posługi w diecezji warszawsko-praskiej.