Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-06-30 12:23
nc / Vatican News

Nadużycia w Polsce: papież został poinformowany, winni zostaną wykryci i ukarani

Grupa wiernych z Polski opublikowała apel do papieża w sprawie nadużyć w Kościele w Polsce na łamach włoskiego dziennika La Repubblica. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej udzielił odpowiedzi dziennikarzom, którzy pytali o tę sprawę.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

- Kościół musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby przypadki nadużyć zostały wykryte – oświadczył Matteo Bruni. Dodał także, że: - Ojciec Święty został poinformowany o apelu i modli się za tych, którzy go wystosowali. Cały Kościół musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby były stosowane normy kanoniczne, przypadki nadużyć zostały wykryte, a winni tych poważnych przestępstw zostali ukarani.

Dyrektor Biura Prasowego odpowiedział w ten sposób dziennikarzom, którzy prosili go o komentarz do apelu opublikowanego na własny koszt we włoskim dzienniku La Repubblica w poniedziałek rano.

- Ojcze Święty Franciszku! Napraw nasz Kościół – to tytuł apelu. - Błagamy Cię! – napisali do Papieża jego sygnatariusze. – Popatrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie stwierdzono przypadki pedofilii, a lojalność względem instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza niż dobro ofiar.  Sygnatariusze apelu użalają się na: „brak zdecydowanej reakcji ze strony kościelnej hierarchii” i podkreślają, że niektóre zachowania uderzają w jedność Kościoła, „ponieważ tworzy się podział między tymi, którzy przejmują się wizerunkiem instytucji i tymi, którym leży na sercu dobro ofiar”.

***

Zamieszczenie ogłoszenia w La Repubblica jest prywatną inicjatywą grupy Polaków. Dziennik jest pismem o poglądach lewicowych. Jego nakład wynosi około 635 tys. egzemplarzy.


Vatican News / nc (Opoka)


Podziel się tym materiałem z innymi: