Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-18 15:29
mk

Na Wawelu można oglądać młodzieńczą zbroję króla Zygmunta Augusta

To prezent, który Zygmunt August otrzymał w 1533 roku od króla Czech i Węgier z okazji zaręczyn z jego córką Elżbietą. Miał wtedy 13 lat. Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu podkreślił, że na świecie istnieją tylko dwa tego typu dzieła z XVI wieku.

Autor/źródło: Urszula Wolak-Dudek /Zamek Królewski na Wawelu

Zbroja waży 13,5 kg. Stojący w tym niezwykle kosztownym kostiumie młody król miał 156,8 cm wzrostu.

Stalowe płyty wykuto na wzór ubioru z miękkiej tkaniny, przeszywanego (lub nacinanego) w deseń ukośnej kratownicy. Geometryczna dekoracja, dopełniona trawionymi i złoconymi ornamentami roślinnymi, kontrastuje z gładkim, polerowanym tłem. Zbroję wykonał świetny rzemieślnik z Innsbrucku – Jörg Seusenhofer, którego dzieła uważane są za szczytowe osiągnięcia płatnerstwa renesansowego. 

Pancerz do tej pory znajdował się na Węgrzech. Trafił tam na mocy decyzji sądu arbitrażowego z 1933 roku. Zbroja została przekazana z cesarskich zbiorów wiedeńskich do Muzeum Narodowego w Budapeszcie jako rzekoma własność króla Węgier Ludwika II Jagiellończyka, poległego w bitwie z Turkami pod Mohaczem w 1526 roku.

W 1939 roku wybitny bronioznawca Bruno Thomas ustalił, że zbroję zamówił w 1533 r. król Czech i Węgier (późniejszy cesarz) Ferdynand I. Był to zaręczynowy prezent dla trzynastoletniego Zygmunta Augusta z okazji zaręczyn z córką Ferdynanda I – Elżbietą. Na napierśniku i naramiennikach zbroi umieszczono wiązany monogram z liter E i S.

Z prośbą o przekazanie młodzieńczej zbroi Zygmunta Augusta do Polski zwrócił się do premiera Węgier Mateusz Morawiecki. Pod koniec grudnia premier RP poinformował na Facebooku, że „rząd węgierski podjął decyzję, by ta unikatowa pamiątka stanowiąca część historycznego dziedzictwa Polski, trafiła do naszych zbiorów muzealnych”.

„Zbroja Zygmunta II Augusta będzie zapewne jedyną, w pełni zachowaną, zbroją polskiego króla w obecnych zbiorach Rzeczpospolitej” – podkreślił M. Morawiecki.

– Zbroja będzie stanowić dla naszego muzeum jedną z pereł kolekcji. Trzeba bowiem pamiętać, że na świecie istnieją tylko dwa tego typu dzieła z XVI wieku. Pragnę podziękować premierom Polski i Węgier oraz Wszystkim, którzy zaangażowali się w ten trudny proces przekazania i zapewnić naszych węgierskich kolegów, że będzie ona otoczona wyjątkowo staranną opieką i nigdy nie zapomnimy tego gestu – zapewnia natomiast prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Młodzieńczą zbroję Zygmunta Augusta do końca lutego można oglądać bezpłatnie w Sali Senatorskiej na Wawelu. Potem – od 2 marca – zbroja będzie eksponowana na wystawie „Skarbiec Koronny i Zbrojownia”.

Źródło: wawel.krakow.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-18 12:07:55
miniaturka

Koronawirus pogarsza wzrok? Wykazano związek COVID-19 ze zmianami w oczach

Znaczące nieprawidłowości w gałkach ocznych osób z ciężką postacią COVID-19 odkryli radiolodzy z pomocą rezonansu magnetycznego. W kolejnych badaniach naukowcy będą monitorowali powstałe zgrubienia i sprawdzą, czy mają one kliniczne skutki takie jak pogorszenie widzenia.
2021-02-18 12:44:01
miniaturka

Platforma Obywatelska chce liberalizacji prawa aborcyjnego

W „szczególnie trudnych sytuacjach osobistych”, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem, aborcja miałaby być możliwa do 12 tygodnia ciąży. „Jesteśmy zdania, że kobieta musi czuć się bezpiecznie, a państwo powinno zagwarantować kompleksową opiekę" – mówił Borys Budka.
2021-02-18 12:52:33
miniaturka

Brak wielkopostnych wydarzeń będących wyrazem pobożności ludowej? Oto zalecenia Watykanu

Zalecenia Watykanu dotyczą przede wszystkim Wielkiego Tygodnia. Wytyczne mówią o możliwym odwołaniu procesji na zewnątrz kościołów w Niedzielę Palmową, rezygnacji z obrzędu umycia nóg i ucałowania krzyża w Wielki Piątek. Powodem jest trwająca wciąż pandemia koronawirusa.
2021-02-18 14:45:44
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wielki Post ma być radosny czy smutny? Momentem, w którym możemy doświadczyć, jak smutek prowadzi do radości jest spowiedź. Żal za grzechy pozwala nam przyjąć Boże miłosierdzie. Ponownie wracamy do przyjaźni z Jezusem, czego oczywistym owocem jest radość.
2021-02-18 16:39:14
miniaturka

Biden pobożnym katolikiem? Abp Naumann: „Prezydent musi przestać udawać”

„Joe Biden powinien przestać nazywać siebie pobożnym katolikiem i przyznać, że jego poglądy na aborcję są sprzeczne z nauczaniem Kościoła” – uważa abp Naumann, dodając, że Biden powinien powstrzymać się od przystępowania do Komunii św.
2021-02-18 17:00:10
miniaturka
play

Modlitwa „Ojcze nasz” z... perspektywy św. Józefa! Rekolekcje wielkopostne [wideo]

Profeto.pl przygotowało rekolekcje wielkopostne zatytułowane „Ojcowskie serce”. To rozważania modlitwy „Ojcze nasz” z... perspektywy św. Józefa! Poprowadzi je bp Artur Ważny. Odcinki będą ukazywały się od 22 lutego w kolejne poniedziałki i czwartki Wielkiego Postu.