Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-09-02 08:52
AC / Mariusz Krawiec SSP

Na Ukrianie otwarto memoriał pamięci męczenników za wiarę

W Tywrowie na Ukrainie otwarto wczoraj Memoriał, czyli miejsce pamięci poświęcone męczennikom, którzy w Związku Radzieckim oddali swoje życie za wiarę.

Autor/źródło: Pixabay, radiovocesdeamoryvida, licencja: CC0

Uroczystego poświęcenia Memoriału dokonał nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti. Tywrów stanie się teraz miejscem pamięci, ale także refleksji nad męczeństwem i wiarą.

Memoriał męczenników za wiarę zlokalizowany jest na terenie klasztoru Oblatów Maryi Niepokalanej w Tywrowie, położonym 20 kilometrów od Winnicy. W tym podominikańskim klasztorze, 80 lat temu, w ramach tak zwanej „Operacji Polskiej” NKWD wymordowała w ciągu 3 dni ponad 15 tys. osób, Polaków i katolików.

- Kiedy osiem lat temu zaczęliśmy odbudowywać tę jedną z największych świątyń na Ukrainie, to znaleźliśmy tam sporo ludzkich szczątków i kości. Nie chcieliśmy ich tak po prostu pochować na cmentarzu, ale postanowiliśmy opowiedzieć historię życia tych osób - mówi o. Paweł Wyszkowski, przełożony oblatów na Ukrainie i inicjator budowy Memoriału. – Memoriał będzie historią ludzi, którzy zostali pomordowani za wiarę. Chodzi o to, aby miejsce to było znakiem. Bo Memoriał to miejsce pamięci dla starszych, którzy mają tutaj swoich zabitych, jak i dla dzieci i młodzieży, aby tutaj uczyli się jak żyć wiarą na co dzień.

Miejsce pamięci w Tywrowie zostało pomyślane w ten sposób, aby mogły tam przybywać grupy, które znajdą tam miejsca noclegowe oraz przestrzeń pozwalającą na organizację różnego rodzaju spotkań.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kościół, Ukraina, wiara, męczennicy, Tywrów, memoriał, memoriał męczenników za wiarę