Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-03 08:57
nc / Mariusz Krawiec SSP

Na Ukrainie rozpoczyna się rok powołaniowy

W Święto Ofiarowania Pańskiego na Ukrainie rozpoczął się w Kościele rzymskokatolickim rok modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. Jego patronem jest św. Jan Paweł II z racji jubileuszu 100-lecia urodzin Papieża Polaka.

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

W roku powołaniowym proponuje się m.in. cykl katechez biblijnych o powołaniu, nocne czuwania w intencji powołań, udział w letnich pielgrzymkach pieszych oraz aktywne wykorzystanie mediów społecznościowych dla prezentowania świadectw powołaniowych.

Tak o wyzwaniach jakie stają dziś przed osobami konsekrowanymi, mówi bp pomocniczy diecezji mukaczewskiej na Ukrainie, dominikanin, o. Mikołaj Łuczok: „Powiedziałbym, że wyzwanie bycia konsekrowanymi, czyli Bogu poświęconymi ludźmi, polega na tym, aby osoby które wybrały tę drogę, głęboko uświadomiły sobie, dlaczego odpowiedziały na wyzwanie, aby być poświęconymi Bogu i oddać się posłudze. I właśnie nasza posługa w dużej mierze jest powiązana z tym, abyśmy w światłości Chrystusa nieśli dobrą nowinę. Aby dobrze spełniać tę posługę, poświęcamy się Bogu. Gdyby nie było takiej potrzeby, gdyby ludzie byli napełnieni miłością, żyli w radości i w jedności z Panem Bogiem oraz nie byłoby zła w świecie, nie byłoby wówczas potrzeby poświęcania życia Bogu.”

Zdaniem bpa Łuczka, aby zaradzić obecnemu spadkowi powołań, potrzebny jest radykalizm ewangeliczny, wyrażający się w gotowości pójścia za Chrystusem: „Młodzi ludzie szukają ewangelicznej przygody, gotowości do tego, aby spakować się, wyjechać bez niczego, służyć i po prostu słuchać. Kiedy we wspólnocie nie ma ewangelicznego ognia, kiedy nie widzą oni takiego pełnego zapału kapłana czy zakonnika, to młodych, ta forma życia już nie będzie pociągała”.

Obecnie na Ukrainie pracuje w obu obrządkach katolickich ok. 2,5 tysiąca osób konsekrowanych.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-02 18:13:08
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski z wizytą u 103-letniej s. Laurencji Kaczor

Metropolita krakowski w niedzielę złożył wizytę w domu generalnym Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana na Prądniku Białym w Krakowie. Spotkał się m.in. z 103-letnią s. Laurencją Kaczor.
2020-02-02 18:43:44
miniaturka

Beskidy: dewastacja krzyża na Trzech Lipkach

Nieznani sprawcy zniszczyli papieską tablicę, która znajduje się u podnóża Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Wzgórzu Trzy Lipki w Starym Bielsku. Wypalaną w glinie pamiątkową tablicę przedstawiająca papieża z pastorałem oraz kamienną podstawę krzyża ktoś oblał czerwoną farbą.
2020-02-03 08:20:14
miniaturka

Asia Bibi zapowiedziała wydanie autobiografii

Kobieta spędziła osiem lat w pakistańskim więzieniu, oczekując na wykonanie kary śmierci. Została skazana za rzekome bluźnierstwo przeciwko prorokowi Mahometowi. Miała się go dopuścić pijąc wodę z tego samego kubka, co jej muzułmańskie koleżanki z pracy.
2020-02-03 08:56:16
miniaturka

Ojciec Hamel złu przeciwstawiał dobro

Siłom zła przeciwstawiał dobro, które czynił i które nosił w swoim sercu. Tak, zamordowanego przez dwóch islamskich ekstremistów o. Jacquesa Hamela wspomina jego siostra Roseline. Trwa proces beatyfikacyjny kapłana.
2020-02-03 09:36:36
miniaturka
play

Rozpoczęcie cyklu debat „Prymas Stefan Wyszyński na dziś”

Dziś w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rusza cykl debat poświęconych osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego. Zaplanowano transmisję z wydarzenia w Internecie.
2020-02-03 09:46:15
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski odwiedził Marię Nowak – Sprawiedliwą wśród Narodów Świata

W niedzielę 2 lutego metropolita krakowski odwiedził panią Marię Nowak, która w 1995 r. otrzymała Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawany przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.