Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-07-20 09:42
AC / Paweł Pasierbek SJ/ vaticannews.va

Na Sycylii powstaje muzeum Krzyża Świętego

„Naszym pragnieniem jest, aby to miejsce, poprzez sztukę ceramiczną, malarską, rzeźbiarską i wszelkie inne jej wyrazy, ukazywało wiarę, własną pobożność czy osobiste doświadczenie krzyża” - powiedział biskup Caltagirone na Sycylii o powstającym tam muzeum Krzyża Świętego.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Zostanie ono otwarte 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium Santissimo Crocifisso del Soccorsco.

Bp Calogero Peri przypomniał, że w sanktuarium tym znajduje się namalowany na skale wapiennej krzyż, u którego stóp klęczy św. Brygida w postawie kontemplacyjnej modlitwy. Malunek ten został odnaleziony na początku XVIII w. w kościele zniszczonym kilka lat wcześniej przez trzęsienie ziemi. „To miejsce jest wyzwaniem i ważnym punktem życia duchowego naszego regionu, miejscem, gdzie od razu po przybyciu oddycha się inną atmosferą”.

Biskup Caltagirone zaznaczył, że powstające muzeum będzie okazją do jasnego ukazania centralnego miejsca krzyża w naszej wierze. Może się ono także stać miejscem nieustannej katechezy płynącej z kontemplacji różnorakiego ukazywania krzyża w sztuce.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi: