Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-20 09:42
AC / Paweł Pasierbek SJ/ vaticannews.va

Na Sycylii powstaje muzeum Krzyża Świętego

„Naszym pragnieniem jest, aby to miejsce, poprzez sztukę ceramiczną, malarską, rzeźbiarską i wszelkie inne jej wyrazy, ukazywało wiarę, własną pobożność czy osobiste doświadczenie krzyża” - powiedział biskup Caltagirone na Sycylii o powstającym tam muzeum Krzyża Świętego.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Zostanie ono otwarte 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego w sanktuarium Santissimo Crocifisso del Soccorsco.

Bp Calogero Peri przypomniał, że w sanktuarium tym znajduje się namalowany na skale wapiennej krzyż, u którego stóp klęczy św. Brygida w postawie kontemplacyjnej modlitwy. Malunek ten został odnaleziony na początku XVIII w. w kościele zniszczonym kilka lat wcześniej przez trzęsienie ziemi. „To miejsce jest wyzwaniem i ważnym punktem życia duchowego naszego regionu, miejscem, gdzie od razu po przybyciu oddycha się inną atmosferą”.

Biskup Caltagirone zaznaczył, że powstające muzeum będzie okazją do jasnego ukazania centralnego miejsca krzyża w naszej wierze. Może się ono także stać miejscem nieustannej katechezy płynącej z kontemplacji różnorakiego ukazywania krzyża w sztuce.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-20 08:09:06
miniaturka

Papież o cierpliwości Boga i rozpoznawaniu dobra w Kościele

Ojciec Święty zauważył, że działanie uczniów Jezusa nie powinno być skierowane na zlikwidowanie złych, ale na ich zbawienie. A na tej drodze potrzeba dużo cierpliwości.
2020-07-20 08:27:19
miniaturka

Papieski jałmużnik odwiedził Lwów i Berdyczów

Kard. Konrad Krajewski konsekrował we Lwowie nowy rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Świątynia ta jest wotum za jego pontyfikat i przypomnieniem papieskiej pielgrzymki na Ukrainę. Papieski jałmużnik poświęcił też i wmurował kamień węgielny pod przytulisko dla bezdomnych kobiet i samotnych matek.
2020-07-20 09:00:12
miniaturka

Paryż: studia o chrześcijaństwie na Bliskim Wschodzie

W Paryżu powstał Instytut Studiów nad Chrześcijanami Bliskiego Wschodu. W najbliższym roku akademickim proponuje cztery wykłady: geopolityka wschodnich chrześcijan, myśl chrześcijańska w Libanie, patrologia orientalna oraz islam i chrześcijaństwo. Za rok wykładów ma być dwa razy więcej.
2020-07-20 09:54:54
miniaturka

Edukacja to podstawa integracji imigrantów

Edukacja jest podstawowym narzędziem integracji i emancypacji osób przesiedlonych do obcego kraju, dlatego dostęp do niej jest równie ważny tak dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych. W związku z tym zespół Caritas Grecja rozpoczął działania edukacyjne na wyspie Lesbos, w ramach projektu wspieranego przez Caritas Niemcy.
2020-07-20 10:23:26
miniaturka

Nigeryjscy biskupi o plagach wyniszczających ten kraj

Powszechna korupcja wśród rządzących, nasilenie antychrześcijańskiej przemocy oraz wzrost liczby gwałtów – to według biskupów Nigerii największe plagi wyniszczające obecnie ten afrykański kraj.
2020-07-20 11:45:25
miniaturka

Beskidy: ewangelizacja na Wielkiej Czantorii

Wielka Czantoria w Beskidzie Śląskim była kolejnym szczytem górskim, na którym odbyło się spotkanie w ramach wakacyjnego projektu „Ewangelizacja w Beskidach”.