Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-07 11:43
AC

Na Śląsku zabrzmiała pieśń pokutna i pasyjna

W sobotę 6 kwietnia odbył się ekumeniczny XIV Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach na Śląsku. W tym roku znowu był bardzo wysoki poziom. To świadectwo na to, że dba się o dobre wykonywanie chóralnej muzyki.

Grand Prix - chór kameralny "BEATITUDO"
Autor/źródło: Agnieszka Czylok

Przegląd rozpoczął się o godz. 9.15.  Uroczystego rozpoczęcia dokonali ks. prałat Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach (w której odbywał się Przegląd) i Dyrektor Organizacyjny Przeglądu Ewa Adamczyk-Ścibik, zasiadająca również w jury. Obok niej w skład jury wchodzili: ks. dr Wiesław Hudek, przewodniczący jury i Dyrektor Artystyczny Przeglądu, prof. dr hab. Mirosława Knapik, ks. Jan Waliczek i dr Aleksandra Maciejczyk.

Przesłuchania zakończyły się o godz. 15.20. W Przeglądzie, który ma charakter ekumeniczny wzięły udział chóry, zespoły, towarzystwa śpiewacze i schole. W ramach wydarzenia, o godz. 15.30 odbył się koncert w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żorach, w którym wystąpiły niektóre zespoły biorące wcześniej udział w przesłuchaniach.

O godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Eucharystia w kościele świętych Apostołów Filipa i Jakuba, której przewodniczył bp Marek Szkudło. Bezpośrednio po mszy św. nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród, a zwieńczeniem całości był koncert laureatów.

W tym roku nagroda główna Grand Prix, pozłacana 24 karatowym złotem Statuetka Piety, powędrowała do chóru kameralnego "BEATITUDO", działającego przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie. Chórem dyryguje Krzysztof Dudzik.

I miejsce przyznano chórowi "STELLA MARIS" z parafii bł. bp. Władysława Gorala w Lublinie. Chórem dyryguje Barbara Cedrowska. II miejsce zajęła schola liturgiczna "GAUDETE", która działa przy Franciszkańskim Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Katowicach. Scholą dyryguje Paweł Płoskoń, który utwór na bazie pieśni „Jest drabina do nieba” napisał specjalnie na tę okazję. III miejsce otrzymał chór  kościelny "LAUDAMUS" z rzymskokatolickiej parafii św. Alberta Jerozolimskiego w Trzyńcu. Chórem dyryguje Eugeniusz Worek.

Jury przyznało także specjalne nagrody i wyróżnienia. Najlepszym Dyrygentem został Filip Białas, prowadzący zespół "AGAPETOS" z Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Wyróżnienia trafiły do: Parafialnej Scholi Liturgicznej z parafii św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej, którą dyryguje Artur Gogolin, chóru "CANTORES MINORES BASILICA SANCTI ANDREAE" z bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu (wyróżnienie za najlepiej wykonaną pieśń), którym dyryguje ks. Robert Żwirek, do Żeńskiego Zespołu Wokalnego "MIRTILLO ROSSO" z parafii NMP Matki Pocieszenia (Sanktuarium w Oławie), którym dyryguje Barbara Janas oraz chóru mieszanego "CANTANTES DOMINO" z parafii NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju, którym dyryguje Stanisław Kolorz.

To były prawdziwe, muzyczne rekolekcje w Wielkim Poście. Wszystkie pieśni były wykonane nie tylko na wysokim poziomie, ale i z niezwykłym przeżyciem i przekazem.

A. Czylok

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-04-06 21:25:49
miniaturka

Niedziela z muzyką

Już jutro (7 kwietnia) o godz. 12.30 w Kadach (woj.mazowieckim) odbędzIe się XX spotkanie w ramach kontynuowania przedwojennej tradycji Koncertów Domowych Zdrojowiskowych.
2019-04-07 10:42:08
miniaturka

Bp Pindel: jak współczesny Kościół wyprowadza nas z niewoli?

W homilii bp Pindel nawiązał do czytania z Księgi Izajasza, w którym starotestamentowy autor przypomniał o obietnicy wyzwolenia Izraela z niewoli babilońskiej.
2019-04-07 11:13:05
miniaturka

Papież do niemieckich katolików o słuchaniu Pana na wzór św. Franciszka z Asyżu!

Odnowa Kościoła dokona się tylko wtedy, gdy będziemy słuchać Pana i pozwolimy, by to On nas przemienił – przypomniał Papież niemieckim katolikom.
2019-04-07 12:15:47
miniaturka

Beskidy: próba sił przed Ekstremalną Drogą Krzyżową

92 osoby, między innymi te, które wciąż są niezdecydowane na Ekstremalną Drogę Krzyżową, przeszły 18-kilometrową – Lekko Ekstremalną Drogą Krzyżową z Lipnika na Hrobaczą Łąkę w Beskidach.
2019-04-07 12:28:31
miniaturka

XIV Marsz Świętości Życia w Warszawie

Już dzisiaj (7 kwietnia) w Warszawie odbędzie się XIV Marsz Świętości Życia pod hasłem "Tato to Ja". Ta demonstracja to nie tylko głośne opowiedzenie się za życiem, ale również podziękowanie Bogu za rodzinę i pontyfikat Jana Pawła II.
2019-04-07 17:33:53
miniaturka

Bp Kamiński: dziecko potrzebuje obecności, mądrości i wiary ojca

Dziecko potrzebuje ojca, jego obecności, mądrości i wiary - podkreślił Bp Romuald Kamiński. Uroczysta msza św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika poprzedziła XIV Marsz Świętości Życia, który przeszedł ulicami stolicy.