Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-10 12:11
AC / kos / KAI

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca 96 osób, które zginęły w katastrofie samolotu rządowego pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku.

Autor/źródło: photogenica/Anna Bajon

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Przy grobach i przed pomnikiem upamiętniającym ofiary tragedii smoleńskiej stanął posterunek honorowy wojska i straży miejskiej. Podczas uroczystości przed pomnikiem ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odczytano listę pasażerów tragicznego lotu.

Następnie w intencji zmarłych członków delegacji, załogi samolotu oraz funkcjonariuszy BOR odmówiona została modlitwa, której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.

– Przed 9 laty połączył ich jeden cel. Razem udawali się do Katynia. Chcieli przypomnieć światu o wielkiej zbrodni ludobójstwa na elicie polskiego narodu. Razem pragnęli pomodlić się nad zbiorowymi mogiłami swoich krewnych, bliskich, bohaterów - przypomniał bp Guzdek. - Niech nas połączy wspólna modlitwa za tych, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Zapewne tego by sobie życzyli. W sprawach najważniejszych zawsze trzeba być razem. Razem to ich testament – podkreślił biskup polowy.

Ordynariusz wojskowy przywołał fragment wiersza „Do was, ludzi...”, ks. Romana Indrzejczyka, kapelana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jednej z ofiar katastrofy.

Zgromadzeni przed pomnikiem odmówili wspólnie „Ojcze nasz” oraz modlitwę za zmarłych. Wraz z bp. Guzdkiem modlitwy odmówili także prawosławny biskup polowy Jerzy Pańkowski i bp Mirosław Wola Naczelny Ewangelicki Duszpasterz Wojskowy.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem. Ich pamięć uczczono kilkuminutową ciszą i skupieniem. Dokładnie o godz. 8.41, w godzinę katastrofy przerwano ceremonię składania kwiatów i odegrano utwór „Cisza”.

W uroczystości uczestniczyli m. in. członkowie rodzin ofiar katastrofy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, wojska i służb mundurowych.

kos / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-10 10:59:24
miniaturka

Międzynarodowe Dni Wydawców Katolickich

W dniach od 26 do 29 czerwca watykańska Dykasteria ds. Komunikacji organizuje w Rzymie Międzynarodowe Dni Wydawców Katolickich. Ich celem jest umożliwienie spotkania i wymiany opinii między osobami odpowiedzialnymi za katolickie wydawnictwa.
2019-04-10 11:09:41
miniaturka

Białystok: Wielkopostne rekolekcje związków niesakramentalnych

Duszpasterstwo Rodzin i Duszpasterstwo Związków Niesakramentalnych zaprasza na wielkopostne rekolekcje związków niesakramentalnych pt. "Dokąd prowadzi ta droga?" 14 i 15 kwietnia br.
2019-04-10 11:18:42
miniaturka

Portugalia: ruszyły przygotowania do ŚDM w Lizbonie

W archidiecezji Lizbony rozpoczęły się pierwsze przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2022 r. Inauguracja zbiegła się z diecezjalnym spotkaniem młodzieży w mieście Obidos.
2019-04-10 12:53:43
miniaturka

Bp Dajczak prosi katechetów o wsparcie uczniów podczas egzaminów

Biskup koszalińsko-kołobrzeski apeluje do księży, sióstr zakonnych i katechetów świeckich o zapewnienie opieki nad uczniami podczas egzaminów.
2019-04-10 13:31:37
miniaturka

Lipnica Murowana: w niedzielę Konkurs Lipnickich Palm

Barwne, dostojne wykonane z największą dbałością palmy będą w Lipnicy Murowanej zachwycać oczy tysięcy turystów. W Niedzielę Palmową na tamtejszym rynku staną palmy – rekordzistki.
2019-04-10 14:17:00
miniaturka

KUL - uroczystość nadania doktoratu honoris causa prof. Johnowi Ravenowi

Jutro, 11 kwietnia, o godz. 11.00, w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa KUL prof. Johnowi Ravenowi.