Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-10 11:22
AC / Tytus OFM Franciszkanie

Na pielgrzymce najważniejsza jest intencja! Wiedzą o tym młodzi ludzie

Po czasie pandemii wróciło pielgrzymowanie na Jasną Górę. Idą młodsi i starsi. Rodziny z małymi dziećmi i seniorzy. W czym tkwi fenomen pielgrzymowania? Bardzo ważne są intencje, z którymi idą pielgrzymi. Serca raduje fakt, że nawet 9-latkowie mają ogromną świadomość tego, po co idą.

76. Rybnicka Piesza Pielgrzymka
Autor/źródło: Tytus OFM Franciszkanie - youtube.com, screenshot, edit

Miesiąc sierpień to czas pielgrzymowania na Jasną Górę, aby złożyć swoje intencje u stóp Matki Bożej. W zeszłym roku tradycje licznego pielgrzymowania przerwała pandemia koronawirusa. W tym roku grupy, przy odpowiedniej organizacji i w większej ilości osób (choć jeszcze nie tak liczne, jak zwykle to bywało), mogły już wyruszyć na Jasną Górę. Część z nich już wróciła do domów, część jest w drodze, jeszcze inni dopiero wyruszą na pielgrzymi szlak.

W miniony weekend na Jasną Górę dotarła 76. Rybnicka Piesza Pielgrzymka pod kierownictwem ks. Pawła Zielińskiego. Jest to jedna z najstarszych i zwykle najliczniejszych pielgrzymek. W tym roku jednak nie mogło pójść 3 tysiące osób, ale pozwolono wyruszyć grupie liczącej 300 osób (taki jest tegoroczny limit). Tradycja śląskiego, rybnickiego pielgrzymowania nie została jednak przerwana w 2020 roku - księża wyruszyli wówczas w drogę sami, niosąc intencje wszystkich pielgrzymów w „duchowym plecaku”.

W tym roku wielu pielgrzymów mogło już ponieść swoje intencje, jak i intencje bliskich im osób, we własnych „duchowych plecakach”. Szczególną uwagę przykuwają wypowiedzi dzieci, które zostały nagrane na kanale youtube.com „Tytus OFM Franciszkanie”. Uderza niezwykła świadomość ośmiolatków, dziewięciolatków, tego, po co idą na Jasną Górę. Ich wypowiedzi są wyrazem szczerej, płynącej prosto z serca wiary oraz miłości do Matki Bożej. Nikodem ma 9 lat i chodzi na pielgrzymkę od... urodzenia. Ba, był i przed urodzeniem, bo jego mama szła na pielgrzymkę będąc w stanie błogosławionym. Zapytany przez franciszkanina Tytusa, po co idzie na pielgrzymkę, odpowiada: „Do Matki Boskiej, żeby się pomodlić”. Kiedy franciszkanin dopytuje, czy nie będzie go nic bolało, że tak chce iść, chłopiec bez wahania odpowiada z uśmiechem na twarzy: „Dla Matki Boskiej zrobię wszystko”.

16-letni Tomek zaprasza na pielgrzymki młodzież: „Wszyscy jesteśmy Dziećmi Bożymi, zapraszam całą młodzież na pielgrzymki, bo jest super! Ja idę już jedenasty raz i każdemu polecam” - mówi z radością. Tomek zaniósł w tym roku na Jasną Górę nie tylko swoje intencje, ale również intencje swoich dziadków, którzy już pójść nie mogli. Tomek czuje się częścią Kościoła jako wspólnoty i podkreśla, że go potrzebuje, aby wzrastać w wierze. Jego siostra także szła w tej pielgrzymce. Po co? Aby jeszcze bardziej przybliżyć się do Pana Boga.

Młody Oliwier kroczył z bardzo ważną dla niego intencją w sercu. Szedł do Maryi, aby podziękować za uratowanie życia. Jest przekonany, że to Maryja go uratowała po wypadku. Mały Henio poszedł z intencją za jego śp. dziadka, „aby się dostał do nieba, jeśli jest w czyśćcu”. Trzeba przyznać, że to bardzo poważne i świadome intencje.

Młodzi ludzie pokazują, że naprawdę warto dobrze, duchowo przygotować się do pielgrzymki. Są przykładem szczerej wiary dla dorosłych. Intencja w sercu i bycie w stanie łaski to klucz do owocnego przeżywania pielgrzymki.

źródło za: Tytus OFM Franciszkanie - youtube.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-10 10:09:10
miniaturka

Raport Komitetu Bioetyki szansą na powstrzymanie eutanazji w Hiszpanii

Komitet Bioetyki, agenda rządu Hiszpanii, opublikował raport, z którego wynika, że prowadzone przez Kościół katolicki szpitale i ośrodki opiekuńcze mają prawo odmawiać przeprowadzania eutanazji. Została ona zalegalizowana w Hiszpanii w marcu 2021 roku.
2021-08-10 10:23:22
miniaturka

Rebelia w Tigraj zagraża narodowemu sanktuarium, należącemu do dziedzictwa UNESCO

Przetaczająca się przez etiopski region Tigraj krwawa rebelia budzi poważny niepokój o znajdujące się na tym terenie bezcenne zabytki. Rebelianci zajęli właśnie Lalibelę - święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego
2021-08-10 10:48:46
miniaturka

Niedzielski: zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych

Dane z ostatniego miesiąca pokazują, że zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że zakażenia wśród osób do 40 lat to ponad 56 proc. wszystkich.
2021-08-10 11:10:20
miniaturka

Stworzono „algorytm śmierci”. Przyniesie więcej szkód niż korzyści?

Kanadyjscy naukowcy stworzyli algorytm, który pozwala przewidzieć śmierć człowieka z półrocznym wyprzedzeniem. Jak pisze Grzegorz Górny, jest to niebezpieczne narzędzie, które będzie miało wpływ na pacjenta i medyków, ale także na rozwój medycyny i szerzenie się eutanazji.
2021-08-10 11:48:36
miniaturka

Czechy: sąd orzekł, że pary jednopłciowe nie mogą adoptować dzieci

Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej orzekł, że niemożliwe jest prawne zrównanie związków partnerskich z małżeństwami, zwłaszcza w sprawie adopcji dzieci. „Związki homoseksualne nie mogą być uważane za optymalne dla wychowania i nie mogą być utożsamiane z małżeństwem mężczyzny i kobiety” – napisano o orzeczeniu.
2021-08-10 11:59:48
miniaturka

Obawy Moskwy przed autokefalią kolejnych Kościołów prawosławnych

Na obawy zarówno Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej jak i Kremla związanej z możliwymi ruchami na rzecz autokefalii Kościołów prawosławnych na Białorusi i w Mołdawii wskazuje w swoim blogu http://windowoneurasia2.blogspot.com amerykański sowietolog, Paul Goble.