Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-07 11:33
MG / Izabela Tyras (Radio Jasna Góra), vaticannews.va

Na Jasnej Górze odbyły się ogólnopolskie dożynki

Pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii” na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony.

Autor/źródło: vaticannews.va

Tradycyjne w dożynkach udział wziął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i przedstawiciele rolników z całego kraju. Przywiezione wieńce w tym roku przypominały o chlebie eucharystycznym i tym codziennym, a wśród zbóż, kwiatów i ziół „byli” wielcy Polacy: Jan Paweł II i Prymas Wyszyński.


Za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, zwłaszcza w trudnym czasie na początku epidemii, za tegoroczny chleb oraz za wkład polskich rolników w walkę z bolszewikami sto lat temu, podziękował prezydent Andrzej Duda: „za to, że tak dzielnie stoicie na straży naszego bezpieczeństwa, za to, że w tak pięknym stopniu wspieracie rozwój naszej gospodarki, tutaj na Jasnej Górze, w tym szczególnym roku chcę wam, z całego serca, w imieniu całego narodu polskiego podziękować - Bóg zapłać.”


„Trzeba jednoczyć siły, trzeba lepiej i szerzej współpracować między sobą, trzeba lepszego poszanowania produkcji i jej planowania, trzeba, aby polskie rolnictwo nie było podzielone czy nawet skłócone, inaczej nie dorównamy rolnictwu na Zachodzie” – mówił w kazaniu abp Tadeusz Wojda z Białegostoku: „abyśmy wszyscy razem poczuli się strażnikami naszej polskiej ziemi, abyśmy wszyscy z niej uczciwie i sprawiedliwie korzystali, i abyśmy umieli dziękować Bogu, że przez ręce tych, którzy ją uprawiają, nie brakuje nam codziennego chleba”.


Rolnicy generalnie mówią o dobrych zbiorach, bo po czasie suszy przyszedł deszcz, i o tym, że w Polsce głód nam nie zagraża, a nawet mamy czym się dzielić z innymi. Apelują jednak o szacunek dla chleba i spracowanych rąk naszych żywicieli.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-07 08:03:33
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Być przewodnikiem, nie potykaczem

Dzisiejsza Ewangelia stała się inspiracją dla jednego z najwybitniejszych obrazów Petera Breughla „Przypowieść o ślepcach”. Na obrazie widzimy scenę, którą malarz mógł nieraz zobaczyć na drogach XVI-wiecznych Niderlandów – wędrującą grupę niewidomych żebraków, którzy próbują sobie nawzajem pomagać. Ale oto prowadzący grupę ślepiec przewraca się i pociąga za sobą cały korowód. Kolejni potykają się o leżącego przewodnika.
2020-09-07 08:04:08
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Czy przebaczanie oznacza tolerowanie zła?

Jeśli Pan Jezus wzywa, by przebaczyć siedemdziesiąt siedem razy, czyli de facto , by przebaczać stale, to w żaden sposób nie zachęca do tolerowania niewłaściwego postępowania bliźniego. Słowa o przebaczaniu pojawiają się zresztą krótko po tym, jak Jezus mobilizował, by umieć bliźniego upomnieć, gdy źle postępuje.
2020-09-07 08:09:07
miniaturka

W Avili trwa kongres poświęcony św. Janowi od Krzyża.

Na Uniwersytecie Mistyki w Avili dobiega końca IV Międzynarodowy Kongres Sanjuanistyczny.
2020-09-07 08:36:26
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Wywyższony na krzyżu

,Krzyż był za czasów Zbawiciela miejscem straceń. Na krzyżu wykonywano egzekucję i każdy człowiek nie tylko bał się krzyża, ale także postrzegał krzyż jako hańbę. Wszak nawet Apostoł Narodów przypomina, iż napisane było: „przeklęty każdy, kogo powieszono na drzewie.” Zatem kiedy i w jaki sposób krzyż z przekleństwa stał się błogosławieństwem?
2020-09-07 08:54:21
miniaturka

1920 Dróg do wolności. Filharmonicy w Płudach.

W niedzielę 13 września o g. 19 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21 w Warszawie-Płudach odbędzie się wyjątkowy koncert z udziałem solistów scen operowych, czterech chórów oraz filharmoników warszawskich.
2020-09-07 09:05:35
miniaturka

Watykan: spotkanie Andrzeja Dudy z papieżem pierwszą audiencją prezydencką po lockdownie

Andrzej Duda będzie pierwszym prezydentem, którego przyjmie papież Franciszek od czasu wprowadzenia nazdwyczajnych ograniczeń, związanych z pandemią COVID-19 - zauważa włoski watykanista Andrea Gagliarducci.