Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-23 10:49
AC / Izabela Tyras (Radio Jasna Góra)/ vaticannews.va

Na Jasną Górę wracają pielgrzymki

Na Jasną Górę mimo trudności, z zachowaniem koniecznych obostrzeń sanitarnych, już coraz liczniej przybywają różne grupy zorganizowane. Nie są tak liczne jak przed pandemią, ale nawet poprzez swoich przedstawicieli wierni starają się kontynuować tradycję pielgrzymowania do Częstochowy.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Miniony weekend to na Jasnej Górze czas modlitwy w zorganizowanych pielgrzymkach reprezentantów aż sześciu różnych środowisk. Przybyli: przedsiębiorcy, Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, Akcja Katolicka, Arcybractwo Straży Honorowej Serca Pana Jezusa, Apostolstwo Trzeźwości i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przypominał, że nadużywanie alkoholu to wciąż wielki problem Polaków. Apelował o rozbudzenie na nowo ducha solidarności społecznej i przeciwstawianie się wszelkim formom pijaństwa i rozpijania, zwłaszcza młodego pokolenia.

"Dzieci będą szczęśliwe jeśli będą miały trzeźwych rodziców, tylko wtedy kiedy rodzice będą abstynentami, czy kiedy rodzice będą zachowywać umiar wtedy przekazują właściwy wzorzec dziecku, że alkohol nie jest potrzebny do świętowania, by żyć w radości i nie jest to produkt pierwszej potrzeby”.

„Pragnienie zawierzenia kolejny raz Sercu Jezusa całej naszej Ojczyzny w setną rocznicę Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego, dokonanego po raz pierwszy w 1920 roku, przeddzień Cudu nad Wisłą, zgromadziło na Jasnej Górze przedstawicieli Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa” – powiedziała wizytka s. Maria Bernadeta Wysocka, dyrektor arcybractwa w Polsce. „Zawierzamy Najświętszemu sercu Pana Jezusa ale równocześnie matce Bożej. Wpisujemy się w tą decyzję Episkopatu, który poświecił naród Najświętszemu sercu. Dzisiaj chcemy to uaktualnić” – dodała.

Choć wspólnoty pielgrzymujących na Jasną Górę liczbowo nie są duże, to jednak łączność duchowa widoczna w korzystaniu z różnych środków przekazu wciąż jest zadziwiająca.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-23 09:02:33
miniaturka

Arcybiskup San Francisco: nie pokonamy przemocy przemocą

Protestujący przeciwko rasizmowi i brutalności policji zniszczyli w parku Golden Gate w San Francisco pomnik św. Junipero Serry, założyciela pierwszych katolickich misji w Kaliforni, uznawanego za ojca tego miasta. Zachowanie uczestników marszu stanowczo potępił arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone.
2020-06-23 09:46:16
miniaturka

Irlandia przed Kongresem Eucharystycznym na Węgrzech

Kościół w Irlandii odkrywa zalety modlitwy on-line. Na zielonej wyspie nadal trwają surowe obostrzenia sanitarne. Liturgia nie powróciła jeszcze do kościołów. Wierni uczestniczą w Eucharystii dzięki transmisjom w internecie.
2020-06-23 10:21:51
miniaturka

Włosi odkrywają heroizm s. Laury Mainetti, nie tylko męczennicy

Włosi odkrywają postać s. Luary Mainetti. Przez chwilę było o niej głośno przed 20 laty, kiedy to padła ofiarą nieletnich satanistów. Teraz ponownie powraca do powszechnej świadomości jako przyszła błogosławiona. Franciszek zatwierdził bowiem w ubiegły piątek dekret, który jej śmierć uznał za męczeństwo.
2020-06-23 11:31:17
miniaturka

57. rocznica święceń kapłańskich kard. Stanisława Dziwisza i bp. Jana Zająca

– To św. Jan Paweł II 23 czerwca 1963 roku jako biskup i wikariusz kapitulny nałożył na nasze głowy swoje ręce i wypowiedział słowo modlitwy, przez które spłynęła na nas moc Ducha Świętego i zostaliśmy kapłanami – mówił kard. Stanisław Dziwisz w katedrze na Wawelu sprawując Mszę św. w 57. rocznicę święceń kapłańskich.
2020-06-23 11:55:08
miniaturka

Festiwal Nowe Epifanie 2020 - odsłona wakacyjna

Festiwal Nowe Epifanie, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, został przerwany w marcu z powodu pandemii. Jedenasta edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Nie dotykaj mnie”. 
2020-06-23 11:59:32
miniaturka

Kościół nie angażuje się w kampanie wyborcze, gdyż nie uprawia polityki

Jak przypomina KAI - Kościół ze względu na swoje zadanie i kompetencje w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną i nie łączy się z żadnym systemem politycznym – przypomina konstytucja „Gaudium et spes” Soboru Watykańskiego II.