Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-14 11:07
JR / Teologia Polityczna

Na jakie wartości współczesnej kultury wskazałby dziś św. Paweł na Areopagu?

„Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając” – czy także do nas, współczesnych, kieruje św. Paweł te słowa? Na jakie wartości współczesnej kultury wskazałby dziś apostoł na Areopagu? Odpowiedzi poszuka abp Rowan Williams w wykładzie, który wygłosi 16 grudnia.

Autor/źródło: Teologia Polityczna

Teologia Polityczna wraz z Instytutem Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum zaprasza na wykład abp. Rowana Williamsa, uczonego, poety, filozofa, arcybiskupa Canterbury w latach 2002-2012. Jego wykład „Faith on modern Areopagus” („Wiara na współczesnym Areopagu”). poświęcony będzie transcendentnym, a nierzadko nieuświadomionym źródłom niektórych postaw współczesnej kultury. Transmisja wykładu, który prowadzony będzie w języku angielskim, rozpocznie się w środę, 16 grudnia o godz. 14.30. 

W swoim wykładzie abp. Williams przyjrzy się tym elementom współczesnej kultury, w których rozpoznać można założenia mające swe źródła w transcendencji. Zalicza się do nich między innymi zagadnienie uniwersalnej i nienaruszalnej godności człowieka, a także założenie głoszące możliwość nadania sensu życiu innych ludzi – także obcych. Ponadto poruszona zostanie kwestia sytuacji, w których jesteśmy zmuszeni do zajęcia stanowiska w imię czegoś „uświęconego”, wykraczającego poza ramy funkcjonalnego zarządzania światem. W swoich rozważaniach abp. Williams odwoła się do myśli św. Edyty Stein oraz Etty Hillesum. Wykład zmierzał będzie do konkluzji na temat natury logosu w świecie i jego oddziaływań teologicznych.

Abp. Rowan Williams – urodzony w Swansea w Walii w 1950 r. Anglikański biskup, uczony, teolog i poeta. Master Magdalene College w Cambridge oraz profesor honoris causa na Wydziale Współczesnej Myśli Chrześcijańskiej na University of Cambridge. Ukończył teologię w Christ’s College w Cambridge i uzyskał tytuł doktora filozofii w 1975 roku w Wadham College w Oksfordzie. Był arcybiskupem Walii w latach 2000-2002 i arcybiskupem Canterbury w latach 2002-2012. Mianowany jako life peer w Izbie Lordów w 2013 roku, pełnił tę funkcję jako baron Williams z Oystermouth od 2013 roku do przejścia na emeryturę 31 sierpnia 2020 roku.

Źródło: informacja pasowa / Teologia Polityczna

Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-14 10:33:23
miniaturka

„Kosmiczna” szopka w Watykanie: czy sztuka sakralna ma szokować?

Zaprezentowana w tym roku na Placu św. Piotra w Watykanie bożonarodzeniowa szopka wzbudza olbrzymie kontrowersje. Wykonane z ceramiki figury przypominają raczej postacie z epopei kosmicznych niż Świętą Rodzinę w stajence betlejemskiej
2020-12-14 10:34:19
miniaturka

Pandemia pokazała, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem – także żeby spokojnie umrzeć

To paradoks pandemii – izolacja społeczna pokazała, jak bardzo siebie nawzajem potrzebujemy. Tak na co dzień, żeby żyć, ale też i w szczególnych momentach – jak umieranie, żeby móc spokojnie umrzeć. Ważna jest wtedy obecność zarówno bliskich, jak i kapelanów.
2020-12-14 10:50:20
miniaturka

Dogoterapia: czy roboty zastąpią prawdziwe psy?

Zwierzęta-roboty mogą być zamiennikiem naszych prawdziwych futrzanych przyjaciół, szczególnie w działaniach terapeutycznych – donoszą psychologowie z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii.
2020-12-14 11:49:58
miniaturka

Pełne galerie handlowe, puste kościoły…

Ostatnie dni to czas poluzowania obostrzeń związanych z jesienną falą pandemii. Gdyby przybysz z obcej planety zjawił się w naszych galeriach handlowych, doszedłby do wniosku, że pandemii już w ogóle nie ma. Niestety, nie odniósłby takiego wrażenia, zaglądając do naszych kościołów…
2020-12-14 12:08:37
miniaturka

Świat chrześcijański nam nie pomógł

Jako strona przegrana w tej wojnie straciliśmy bardzo dużo i trzeba to podkreślić, że świat chrześcijański nam nie pomógł. Ograniczał się do słów, do wyrażania żalu, że toczy się wojna w Karabachu, że trzeba ją zakończyć – mówi biskup polowy Armii Armenii Vrtanes Abrahamyan.
2020-12-14 12:23:08
miniaturka

Jak zorganizować Orszak Trzech Króli w dobie koronawirusa?

Zamiast tradycyjnego Orszaku Trzech Króli na ulicach miast 6 stycznia można zorganizować miniorszak w formie kolędowania w kościele, najlepiej z udziałem przebranych mędrców i przejściem do szopki – zachęcają koordynatorzy. Do zainteresowanych parafii wyślą pakiet materiałów.