Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-23 15:30
ek / KAI

Na Groń Jana Pawła II przybyli pielgrzymi z całej Polski

Wszystko, co w naszym życiu jest wysiłkiem, systematycznym, mozolnym pięciem się wzwyż ku Bogu, ma wartość nie do przecenienia” – podkreślił ks. prałat Jan Abrahamowicz, który sprawował Mszę św. na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC0

Proboszcz krakowskiej parafii na Wzgórzach Krzesławickich zachęcił, by wśród letnich wędrówek odkryć tajemnicę samotności z Bogiem.

Pielgrzymi z różnych zakątków Polski przybyli 22 lipca na beskidzki Groń. Mszę św. w intencji pielgrzymów wędrujących celebrował prefekt grupy krakowskiej Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie ks. dr Jan Abrahamowicz. Duchowny zauważył, że życiowy wysiłek, będący „systematycznym, mozolnym pięciem się wzwyż ku Bogu”, ma ogromną wartość.

„Tak to Pan Bóg pomyślał, że chcąc mieć człowieka szczęśliwym, nie rzuca nam kłody pod nogi, lecz chce, abyśmy mądrze wybierali drogi w naszym życiu. Są to drogi zmierzające ku konkretnemu celowi - nie takie, które są szerokie, beztroskie i prowadzące donikąd. O tych ostatnich Ewangelia mówi, że prowadzą do zguby, do nieszczęścia i frustracji” – podkreślił kaznodzieja i zachęcił, by szczególnie w rodzinach spróbować znaleźć czas na wzajemne posłuchanie się. 

„Posłuchać siebie nawzajem. Tego, co gra w duszy drugiego człowieka, co jest jego troską, pasją i szczęściem. Bo ból podzielony jest o połowę mniejszy. Bo radość pomnożona jest dwukrotnie większa” – zaznaczył duszpasterz niesakramentalnych związków małżeńskich i ze smutkiem przyznał, że ludzie coraz rzadziej ze sobą prawdziwie rozmawiają. 

Asystent kościelny „Niedzieli Małopolskiej” zachęcił, by znaleźć podczas wakacyjnego wypoczynku czas na refleksję nad kształtem naszych relacji z bliźnimi i z Bogiem. „Im bliżej jesteś z Bogiem, tym lepiej, bardziej żyjesz dla ludzi, których kochasz” – dodał. „Nie bądź kolejnym egoistą, ta liczba egoistów na świecie wystarczy” – sugerował i zapewnił, że warto oprzeć się na Jezusie. 

„Bóg wszystko podpowie, wszystko rozumie, który kocha jak nikt. Człowiek potrafi zawieść nawet w miłości. Bóg nigdy” – zapewnił.

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. W kaplicy stoi m.in. fotel, na którym bł. Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., a także podarowane przez niego różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. W kaplicy cyklicznie odprawiane są Msze św. 

rk / Rzyki

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-23 14:01:11
miniaturka

Forum Katolików Niemieckich krytykuje „utratę wartości” w Unii Europejskiej

Rezolucja końcowa kongresu „Radość wiary” podkreśla brak wspólnego fundamentu wartości w centralnych sferach polityki europejskiej, takich jak małżeństwo, rodzina, badania bioetyczne i ochrona życia, ale także w uznawaniu prawa oraz w polityce rozwojowej i migracyjnej.
2018-07-23 14:15:32
miniaturka

Kamień Śląski: Uroczystości patronalne ku czci św. Jacka

Organizatorzy serdecznie zapraszają na diecezjalne uroczystości patronalne ku czci św. Jacka, które odbędą się w dniach 11–13 sierpnia 2018 r. w Kamieniu Śląskim.
2018-07-23 14:35:20
miniaturka

Abp Hoser: w Medjugorie ludzie odkrywają Maryję jako pewną drogę do Jezusa

Abp Henryk Hoser mówił o tym w czasie uroczystej Mszy, którą 22 lipca zainaugurował misję wizytatora apostolskiego przy tamtejszej parafii. Przypomniał też o przesłaniu pokoju dla świata, które płynie z Medjugorie.
2018-07-23 19:48:18
miniaturka

Afryka potrzebuje reewangelizacji

Afryka doświadcza paradoksu dynamicznego rozwoju chrześcijaństwa pośród endemicznych konfliktów etnicznych. Kontynent ten potrzebuje reewangelizacji. Wskazują na to uczestnicy spotkania Stowarzyszenia Członków Konferencji Biskupów Wschodniej Afryki.
2018-07-23 19:54:51
miniaturka

Izrael: prawo o narodzie zmusza Kościół do większej czujności

Pod względem praktycznym nowe prawo nie wprowadza żadnych zmian. Najbardziej kontrowersyjne propozycje udało się usunąć. Tym niemniej, jeśli będzie ono miało jakieś zastosowanie w praktyce, to uderzy w chrześcijan, którzy w przeważającej większości nie są Żydami.
2018-07-24 08:05:00
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #24

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Ludzie słabej wiary (J 13. 21-26)