Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-18 07:26
Anna Bajon / Krzysztof Bronk

Na granicy w Włochami Francja łamie prawa człowieka

20 organizacji pozarządowych złożyło zawiadomienie do prokuratury w Nicei o naruszaniu przez Francję podstawowych praw człowieka na francusko-włoskiej granicy. Chodzi o przestępstwa popełniane przez służby graniczne wobec migrantów i uchodźców.

Autor/źródło: pixabay, KRiemer, CC0

Jednym z sygnatariuszy zawiadomienia jest francuska Caritas (Secours Catholique). Mówi Juliette Delaplace, odpowiedzialna w tej kościelnej instytucji za programy pomocowe dla migrantów.

Służby graniczne działają zgodnie z wolą władz centralnych

    “Od wielu już lat widzimy, że na francusko-włoskiej granicy administracja państwowa nie respektuje podstawowych praw człowieka. Przede wszystkim chodzi tu o prawo azylowe. Odmawia się możliwości złożenia na granicy wniosku a azyl. Wielokrotnie byliśmy świadkami wydalenia osób, które wyrażały wolę złożenia takiego wniosku. Z tym spotykamy się bardzo często. Druga sprawa to nieotaczanie opieką osób małoletnich. Zgodnie z Międzynarodową Konwencją Praw Dziecka małoletni, który przybywa na granicę powinien mieć możliwość przejścia na terytorium Francji. Tymczasem służby graniczne nie zwracają żadnej uwagi na wiek migrantów i wydalają małoletnich na terytorium Włoch – powiedziała Radiu Watykańskiemu Juliette Delaplace. – Kolejny problem to samowolne zatrzymywania poza wszelkimi ramami prawnymi. Migranci są zamykani w kontenerze, niekiedy na całą noc, nieletni z dorosłymi, kobiety z mężczyznami. Są to działania poza prawem. Inna sprawa to akty przemocy względem migrantów: słowne, fizyczne, ściganie ludzi na granicy z narażeniem ich życia. To co dzieje się na granicy jest odzwierciedleniem woli administracji centralnej, która nie chce wpuszczać migrantów do Francji i czyni to z naruszeniem prawa.”

Zasadność złożonego wczoraj doniesienia potwierdza również włoski ordynariusz przygranicznej diecezji Ventimiglia-San Remo. Jak podkreśla bp Antonio Suetta, są to sprawy powszechnie znane.

Bp Suetta: deklaracje francuskiej władzy nie odpowiadają faktom

    “Niestety nie jest to nic nowego. Ponieważ od samego początku, kiedy w 2015 roku Francja zamknęła granicę z Włochami, bardzo często docierają do nas świadectwa o takim traktowaniu migrantów – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Antonio Suetta. – Słynny kontener, w którym zamyka się przybyszów, jest przecież dobrze widoczny, stoi obok komisariatu policji. Oczywiście, ja nie przeprowadzałem żadnego dochodzenia, ale niejednokrotnie mówiono mi o tym, że kiedy Francuzi złapią na granicy małoletnich, to wsadzają ich do nieoznakowanych samochodów i jadą z nimi do Włoch i tam ich zostawiają. Nie jest to niestety nic nowego. Myślę więc, że złożenie zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa jest jak najbardziej uzasadnione. Poza tym jest też nie w porządku, że w oficjalnych deklaracjach francuskie władze mówią jedno, a potem w rzeczywistości zachowują się całkiem inaczej.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-17 15:02:33
miniaturka

Min. Woś: Polska została doceniona za pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie

„To dla nas wyróżnienie i jednocześnie docenienie zaangażowania naszego kraju w pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku”.
2019-07-17 16:49:47
miniaturka

Wystawa Dominiki Kożuch - Barwne Kościoły

Czym jest Kościół? Czy tylko piękną bryłą architektoniczną? Czy istnieje uniwersalna forma, która zawsze będzie nas zachwycać?
2019-07-18 03:16:53
miniaturka
play

O imieniu.

Imię Boga Izraelici uważali za tak święte, że nie wolno było go wymawiać. Mimo, że On sam przedstawił się po Imieniu. Imię zatem w jakiś sposób określa byt...
2019-07-18 08:41:20
miniaturka

Mówimy, że walczymy z głodem, a głodnych stale przybywa

820 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu niedożywienia – wynika z najnowszego raportu ONZ na temat bezpieczeństwa żywnościowego.
2019-07-18 09:39:51
miniaturka

Pakistan: zabito chrześcijankę, nie chciała przejść na islam

W Fajsalabadzie, mieście położonym na wschodzie Pakistanu, muzułmanin zamordował chrześcijankę, gdyż nie chciała przejść na islam i wyjść za niego za mąż. 30-letnia pielęgniarka Saima Sardar została zabita w czasie pracy w szpitalu.
2019-07-18 09:53:49
miniaturka

Taizé: od 25 lat wspólnotę braci wspierają siostry urszulanki

Od ćwierć wieku pracują na wzgórzu w Taizé siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego. Za ich posługę podziękował im przeor wspólnoty, brat Alois. Swoją wdzięczność każdego tygodnia wyraża też młodzież, z którą pracują siostry.