Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-17 10:26
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Na Filipinach epidemia pogłębia głód i ubóstwo

Filipiny nie należą do azjatyckich krajów najmocniej dotkniętych epidemią. Jednak wprowadzone przez władze surowe zasady narodowej kwarantanny sprawiają, że i tak już ubodzy ludzie masowo tracą źródła dochodu, a to generuje głód i sprawia, że tysiące rodzin bez pomocy z zewnątrz nie ma szans na przeżycie. Z pomocą ruszyła m.in. filipińska Caritas.

Autor/źródło: Pixabay, PIRO4D, licencja: CC0

Tylko oddział Caritas ze stołecznej Manili przeznaczył na pomoc najbardziej potrzebującym 20 mln euro. Z tych pieniędzy finansowane są przede wszystkim bony żywnościowe, które trafiły do 630 manilskich parafii. „Ruszyła bezprecedensowa machina pomocy, która nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Jest to konieczne ponieważ kwarantanna odbiła się szczególnie dramatycznie na sytuacji ludzi, którzy pracują z dnia na dzień, by utrzymać rodzinę, a jest ich na Filipinach naprawę wielu” – mówi Radiu Watykańskiemu Nilda Castro, dziennikarka „New City Philippines”.

- Szybko pojawiły się konkretne gesty solidarności. Najbiedniejsi zaczęli otrzymywać np. worki z ryżem, który stanowi tu podstawę wyżywienia. Caritas rozdała już ponad 4 mln bonów żywnościowych, a także tysiące zestawów środków do dezynfekcji, wielorazowe maseczki i rękawiczki oraz środki higieniczne – mówi papieskiej rozgłośni Nilda Castro. – Wiara w tych czasach epidemii i trwającego już ponad miesiąc zamknięcia jest dla nas Filipińczyków czymś bardzo ważnym. Niemożność pójścia do kościoła sprawia, że w domach pogłębia się życie duchowe. Transmisje liturgii w mediach i różne katechezy pomagają nam nie zagubić się w tej sytuacji izolacji i lęku o przyszłość. Ta szczególna Wielkanoc bardziej pozwoliła nam doświadczyć w naszym życiu konkretnej obecności Boga.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-17 08:41:20
miniaturka

Bp Szlachetka: Miłosierdziem budujemy Kościół Boży!

- Niech nauczanie Prymasa Tysiąclecia na nowo stanie się dla nas duchową siłą, żywym wzorem, zachętą i drogowskazem, szczególnie w pełnieniu dzieł miłosierdzia – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w słowie na Niedzielę Miłosierdzia.
2020-04-17 09:16:04
miniaturka

Anglia: przywódcy religijni na łączach

W Anglii odbyło się bezprecedensowe wirtualne spotkanie zwierzchników religijnych. W trwającej ponad 20 minut rozmowie kard. Vincent Nichols, naczelny rabin Ephraim Mirvis oraz anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby podzielili się refleksjami na temat epidemii.
2020-04-17 09:59:12
miniaturka

Caritas Internationalis: fundusz wsparcia walki z koronawirusem

Tylko wspólnymi siłami możemy stawić czoła pandemii koronawirusa, która stała się wielkim wyzwaniem dla całej ludzkości – uważa sekretarz generalny Caritas Internationalis.
2020-04-17 10:55:14
miniaturka

Bergamo: solidarność przezwycięża strach przed koronawirusem

Pomimo trudnej sytuacji wspierają nas ludzie z całych niemal Włoch i dzięki temu nadal możemy działać i pomagać najbardziej potrzebującym - mówi opiekun Stołówki dla Ubogich w Bergamo.
2020-04-17 11:14:50
miniaturka

W niedzielę Koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii!

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Święto Miłosierdzia Bożego, zapraszam do szczególnej modlitwy w tym dniu, o godz. 15.00, Koronką w intencji ustania epidemii. W mediach społecznościowych możemy publikować nasze prośby i podziękowania z hasztagiem #Miłosierdzie – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-04-17 11:58:06
miniaturka

Papież: módlmy się za kobiety w ciąży, uważajmy na wirtualne przeżywanie wiary!

Do modlitwy w intencji kobiet w stanie błogosławionym, które martwią się o przyszłość swoich dzieci zachęcał Papież na porannej Eucharystii w Domu św. Marty. W homilii przestrzegł, aby praktyk religijnych nie ograniczać tylko do wymiaru wirtualnego.