Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-28 07:48
MG / PAP

MZ: na modernizację polskich szpitali przeznaczone zostanie ok. 7 mld zł

Subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych (SMPL) poprawi jakość, dostępność i bezpieczeństwo świadczeń opieki zdrowotnej poprzez inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia – podaje Ministerstwo Zdrowia. Na modernizację polskich szpitali do 2029 r. ma trafić ok. 7 mld zł.

Autor/źródło: PAP

O uruchomieniu w ramach Funduszu Medycznego subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek w Szczecinie.


W ramach Funduszu Medycznego wyodrębniono cztery subfundusze, w których ramach powstają i będą powstawały programy i działania służące realizacji celów Funduszu Medycznego. Są to: subfundusz infrastruktury strategicznej, subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych, subfundusz rozwoju profilaktyki i subfundusz terapeutyczno-innowacyjny.


Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych będzie wdrażany przez ustanowienie przez Radę Ministrów uchwały w sprawie przyjęcia Programu Inwestycyjnego Modernizacji Podmiotów Leczniczych.


Wybór wniosków o dofinansowanie nastąpi w drodze konkursów, które zorganizuje i przeprowadzi minister zdrowia. Dofinansowanie odbywać się będzie w formie dotacji celowej, na podstawie umowy zawartej między podmiotem leczniczym a MZ. O wsparcie będą mogły ubiegać się podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.


Subfundusz obejmuje działania w następujących obszarach: wsparcie rozwoju infrastruktury udzielania świadczeń opiekuńczo-leczniczych; wsparcie infrastruktury ratownictwa medycznego oraz wymiana łóżek szpitalnych. Pierwsze nabory wniosków zaplanowane są na ostatni kwartał 2021 r.


MZ zapowiada, że wówczas przeznaczone zostanie m.in. 698 mln zł na rozwój infrastruktury udzielania świadczeń opiekuńczo-leczniczych – przekształcenie istniejących łóżek (oddziałów) w łóżka opieki długoterminowej, 126 mln zł na wsparcie ratownictwa medycznego – budowę i modernizację lądowisk/lotnisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) i 129 mln zł na wymianę łóżek szpitalnych.


Kolejne nabory będą ogłaszane sukcesywnie w następnych latach. W razie zidentyfikowania większych potrzeb inwestycyjnych podmiotów leczniczych kwota alokowana na Program Inwestycyjny Modernizacji Podmiotów Leczniczych może zostać zwiększona w ramach środków dostępnych w Funduszu Medycznym.


MZ przekazało, że cele inwestycyjne zaplanowane w ramach SMPL to m.in. 177 zmodernizowanych i doposażonych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki w zakresie opieki długoterminowej, 60 zmodernizowanych i doposażonych podmiotów leczniczych udzielających świadczeń z zakresu geriatrii, 15 tys. nowych łóżek utworzonych w opiece długoterminowej i 1 tys. nowych łóżek utworzonych w geriatrii.


Cele te to również m.in. 90 300 wymienionych łóżek szpitalnych, w tym 4,5 tys. łóżek intensywnej opieki medycznej, 387 zmodernizowanych doposażonych jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, 422 zakupionych ambulansów i 22 doposażonych baz LPR. (PAP)


autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-28 08:54:42
miniaturka

Papież: celem postępu jest rozwój człowieka i pokój

O kluczowej roli polityków w czasach kryzysu oraz o zagrożeniach związanych z postępem technologicznym mówił Papież Franciszek podczas spotkania z katolickimi parlamentarzystami z całego świata, których przyjął na audiencji w Watykanie.
2021-08-28 09:03:44
miniaturka

Spotkanie Franciszka z Nadią Murad: apel o ochronę afgańskich kobiet

„Podczas kryzysów najbardziej cierpią kobiety. Kiedy wojna znika z ekranów telewizorów i pierwszych stron gazet one pozostają w piekle. Nie możemy dopuścić, aby to samo stało się w Afganistanie” – to słowa Nadii Murad, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla i działaczki na rzecz praw jazydów.
2021-08-28 09:45:48
miniaturka

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny: Budapeszt czeka na Polaków!

Zaledwie 74 Polaków zgłosiło się dotąd na 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który w dn. 5-12 września odbędzie się w Budapeszcie. Rejestracja uczestników otwarta jest do północy z 29 na 30 sierpnia, a organizatorzy spotkania wciąż bardzo liczą na obecność pielgrzymów z Polski
2021-08-28 10:12:36
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: 5 września – Dniem Solidarności z Afgańczykami

W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony „Dzień Solidarności z Afgańczykami”. Z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla Afgańczyków zwrócił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
2021-08-28 10:49:35
miniaturka

PSP: polscy strażacy w Grecji kończą misję; w niedzielę zaczną wracać do kraju

Polscy strażacy, którzy pomagają Grekom gasić pożary w tym kraju, kończą w sobotę swoją misję. W niedzielę zaczną wracać do Polski. Potrwa to do wtorku lub środy.
2021-08-28 11:31:10
miniaturka

Marcin Kędzierski: nie ma łatwych rozwiązań w kwestii koczujących w Usnarzu Grn.

Jak zauważa Marcin Kędzierski, ekspert Klubu Jagiellońskiego, w sprawie imigrantów koczujących przy polskiej granicy w Usnarzu Górnym nie ma łatwych rozwiązań, a ci, którzy sugerują, aby po prostu ich wpuścić na nasze terytorium, ewidentnie nie przemyśleli konsekwencji takiego kroku