Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-09 15:12
AC

My też za Wami tęsknimy! Wielki Czwartek - dzień ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii

Wielu księży ustawiło ostatnio zdjęcia z nakładką "tęsknimy za Wami" na swoich profilach na Facebooku. O tej tęsknocie za wiernymi piszą często na swoich tablicach. Dziś, w Wielki Czwartek, wielu wiernych może odpowiedzieć: #my też za Wami tęsknimy!

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

W tym trudnym czasie epidemii dziękujemy dziś za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii... w naszych domach. Łączymy się przez transmisje internetowe, radiowe, telewizyjne. Wzbudzamy w sobie akt doskonały żalu i przyjmujemy komunię duchową. Mówi się, że najpełniej doceniamy to, do czego tracimy dostęp. Doceniamy i tęsknimy.

Przypominamy dziś słowa św. Jana Pawła II o kapłaństwie i Eucharystii: „To, co na przestrzeni prawie 50 lat kapłaństwa jest dla mnie najważniejsze i najświętsze, to jest sprawowanie Eucharystii. Świadomość tego, że spełniam ją stojąc przy ołtarzu «in persona Christi», jest dominująca. W ciągu tych lat nigdy nie opuściłem sprawowania Najświętszej Ofiary. Jeśli to miało miejsce, to tylko z powodów ode mnie niezależnych. Msza św. jest absolutnie centrum mojego życia i centrum każdego dnia w moim życiu. Ona znajduje się też w samym centrum teologii kapłaństwa".

Taka jest prawda, że Kościół żyje dzięki Eucharystii. Dziś możemy doświadczać tego, jak ważna jest Eucharystia dla każdego z nas. Podziękować Panu Bogu także za środki masowego przekazu, dzięki którym możemy choć w ten sposób uczestniczyć w Mszach św. w tym trudnym czasie, a zarazem i w czasie tak ważnym dla wszystkich chrześcijan.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-09 13:04:30
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: racją celibatu życie Jezusa, a nie wyłącznie dyspozycyjność

– Celibat kapłański wynika z podobieństwa urzędu pasterskiego do sposobu życia Jezusa, który swoje życie oddał za owce i przez całe swoje życie zachowywał stan dziewiczy – wskazał abp Stanisław Gądecki na Mszy Krzyżma w poznańskiej archikatedrze.
2020-04-09 14:01:59
miniaturka

Dalsze decyzje rządu związane z epidemią w Polsce

Dziś po 13.00 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zostały przedstawione dalsze decyzje rządu w sprawie obostrzeń związanych z epidemią w naszym kraju.
2020-04-09 14:46:18
miniaturka

Triduum Paschalne i Wielkanoc w Radiowej Jedynce

W Wielki Czwartek Program 1 Polskiego Radia wyemituje Mszę Wieczerzy Pańskiej, w Wielki Piątek Nabożeństwo Wielkopostne, a w Wielką Sobotę Orędzie Wielkanocne abp. Stanisława Gądeckiego i Liturgię Wigilii Paschalnej.
2020-04-09 15:34:18
miniaturka

Transmisje celebracji Triduum Paschalnego

Przygotowaliśmy mały program transmisji dostępnych podczas trwania Triduum Paschalnego. Możliwości uczestnictwa w Triduum poprzez media jest obecnie bardzo dużo. Oto kilka z nich.
2020-04-09 16:17:44
miniaturka

Wielki Czwartek w Watykanie

Dziś Wielki Czwartek, dzień ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Ze względu na pandemię Papież nie sprawował Mszy krzyżma z kapłanami diecezji rzymskiej. Została ona przełożona na czas późniejszy, kiedy minie zagrożenie koronawirusem.
2020-04-10 08:15:48
miniaturka

Sekretarz Episkopatu: w ten Wielki Piątek adorujmy krzyż także w naszych domach

Krzyż jest znakiem męki Chrystusa, jego miłości do każdego człowieka oraz zwycięstwa nad cierpieniem i śmiercią. W Wielki Piątek umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszych domów i adorujmy go trwając na modlitwie – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.