Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-02-08 00:52
Luiza Paluchiewicz

Muzyka w walce z depresją: koncerty 25 lutego.

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Z tego powodu w niedzielę 25 lutego, w kościołach w całej Polsce, chóry muzyką będą wypłaszać depresję z otoczenia.

zebra opiekun serwisu depresja

Depresja jest na tyle podstępna, że wmawia choremu, że jest z nią sam, że nikt mu nie może pomóc, i że najlepiej położyć się do łóżka i już się nie obudzić. Dlatego Fundacja Opoka wraz z Chórtownią postanowiła pokrzyżować jej szyki i wyciągnąć ludzi z domów. Chcemy, aby w jak największej liczbie kościołów, w niedzielę 25 lutego chóry zaśpiewały utwory, które uznają za odpowiednie. Wesołe? Liryczne? Dające nadzieję? Chcemy wszystko!

Mamy świadomość, że obawa przed uznaniem kogoś za "psychicznego" może być zbyt silna, żeby przyjść specjalnie na koncert związany z depresją, stąd pomysł, aby koncerty w miarę możliwości odbywały się po mszach, bo pozostanie w kościele po mszy może takie obawy zmniejszyć. Jest to jedynie sugestia, życie zweryfikuje.

Ale to nie wszystko. "Muzyka w walce z depresją" to jeden akcent akcji, drugim jest sport: w wybranych miejscach odbędą się też działania sportowe. Niektóre już są zaplanowane, inne dopiero powstają - ważne, żeby i przy nich powiedzieć kilka słów o depresji. Bez wykładów i pouczeń, bez zapewnień, że "będzie dobrze" - z pewnością będzie, ale nie od razu.

Trzecim akcentem jest pomoc ekspertów. Chcemy, aby przynajmniej jedna osoba (psycholog, psychiatra, terapeuta) była obecna w dniu koncertu i mogła odpowiedzieć na podstawowe pytania. W naszym nowym dziale będzie też spis miejsc, w których udzielane są porady stale lub czasowo.

Chcemy, aby nie był to tylko chwilowy wybuch, dlatego stworzyliśmy na portalu opoka osobny dział (depresja.opoka.org.pl) z zapleczem informacyjnym. Tam też będzie dostępny opis akcji, oraz skrypt do wykorzystania przez parafie i chóry podczas koncertu, z krótkim wprowadzeniem w temat.

Nie jest zamysłem działanie w oderwaniu od innych, przeciwnie – część materiałów wykorzystanych w serwisie pochodzi od innych organizacji, które od lat starają się pomagać. Chcemy, aby jak najwięcej osób poznało objawy depresji i uwierzyło, że depresja to nie powód do wstydu, a jedna z wielu zwykłych chorób. Zwykłych, ale bardzo groźnych. Depresja zabija nie tylko radość życia.

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi depresji - odwiedź nasz dział. Jeśli chciałbyś włączyć się w akcję - napisz. Jeśli chcesz zgłosić wydarzenie sportowe odbywające się w okolicy 23 lutego - napisz.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: muzyka, koncert, zdrowie, depresja, smutek, porady, opoka, muzyka w walce z depresja, chortownia, chor, kosciol