Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-17 21:38
Piotr Greger

Muzycy kościelni pielgrzymowali na Jasną Górę

Od muzyka kościelnego oczekuje się przede wszystkim postawy służebnej - powiedział biskup Piotr Greger w czasie Mszy świętej sprawowanej w ramach ogólnopolskiej pielgrzymki muzyków kościelnych.

Pielgrzymka muzyków kościelnych na Jasną Górę
Autor/źródło: ks. Sławomir Zawada

W sobotę, 17 lutego br. odbyła się na Jasnej Górze coroczna pielgrzymka muzyków kościelnych. Mszy świętej koncelebrowanej przez duszpasterzy tego środowiska na czele z ogólnopolskim duszpasterzem o. dr. Nikodemem Kilnarem OSPPE, przewodniczył biskup Piotr Greger - przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej działającej w ramach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. W homilii przywołał scenę powołania Lewiego, który na spojrzenie i głos Jezusa "opuszcza swoje dotychczasowe zajęcie, zostawia stół zastawiony mamoną i podąża za Jezusem. To zdumiewająca decyzja, absolutny wyraz bezwzględnego zaufania. Taki krok jest w stanie podjąć człowiek mający świadomość własnej choroby i zniewolenia; tylko ten, kto chce podjąć wysiłek kroczenia drogami wskazanymi przez Jezusa, chociaż one do łatwych nie należą. Wydarzenie z udziałem celnika Lewiego ukazuje proces budowania leczących relacji Boga z człowiekiem. Należą one do szczególnych, są niepowtarzalne w swojej wymowie, doskonale wpisują się w atmosferę Wielkiego Postu". 

W tym kontekście biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zaznaczył, iż wydarzenie z życia Lewiego jest wzorcowym zachowaniem człowieka,który godzi się na bycie świadkiem Jezusa: "Wiele mówi się dzisiaj – zwłaszcza w kontekście nowej ewangelizacji – że uczeń Chrystusa ma być świadkiem. Jednak nie wolno zapominać, że świadek musi być wpierw solidnym uczniem. Zatem trzeba dać się ponieść sile wzroku i mocy słowa przechodzącego Jezusa, aby podjąć trud kroczenia Jego drogami. Tworzymy środowisko ludzi odpowiedzialnych za poziom muzyki kościelnej i kształtujących ten obszar duszpasterstwa liturgicznego. Jeśli chcemy być dobrymi uczniami, to musimy zrozumieć i przyjąć, że naszym zadaniem jest służyć, a nie tylko spełniać zadania, nawet na najwyższym poziomie. Można być artystą, świetnym fachowcem zasiadającym za kontuarem organów, można fascynować słuchaczy pięknem swojego głosu, a jednocześnie nie służyć. Od muzyka kościelnego oczekuje się przede wszystkim postawy służebnej i nie jest to żadne wygórowane kryterium. W imię służby trzeba czasem podjąć konieczny trud, aby opuścić swoją komorę celną i pójść za Panem poświęcając swój czas, umiejętności, kwalifikacje, posiadane zdolności. To są elementarne warunki podejmowania służby rozumianej w kategorii powołania. Można przyjść na zajęcia punktualnie, solidnie przeprowadzić wykład czy ćwiczenie, można się w to działanie zaangażować całym sobą, ale jeśli nie będzie tam ducha służebności – czasem także bezinteresownej – to będzie to tylko formalne wypełnienie zadania. Tak nie da się kroczyć za Panem, Lewi doskonale się o tym przekonał. Jezus kazał mu wszystko zostawić, by pójść za Nim. Nie ma lepszej drogi, żadnej bardziej sensownej nie wymyślimy od tej, którą Jezus ukazał i na którą zaprosił Lewiego. To zawsze musi być droga z Nim, droga naśladowania Mistrza, droga kroczenia nie przed Nim (nie my dyktujemy warunki), ale zawsze droga za Nim, po Jego śladach". 

Kolejna pielgrzymka odbędzie się w innym terminie (ze względu na trwające w niektórych województwach ferie zimowe). Muzycy kościelni spotkają się na Jasnej Górze w sobotę, 9 listopada 2019 roku. Oprawę liturgiczną i muzyczną przygotują przedstawiciele archidiecezji katowickiej.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-17 20:14:37

WIZYTA PREZYDENTA RP WRAZ Z PIERWSZĄ DAMĄ NA LITWIE

W czwartek rozpoczęła się oficjalna wizyta Prezydenta RP wraz z Pierwszą Damą na Litwie.
2018-02-17 20:37:49

PREMIER RP NA KONFERENCJI BEZPIECZEŃSTWA W MONACHIUM

Premier RP - Mateusz Morawiecki uczestniczy w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która rozpoczęła się w piątek i potrwa do niedzieli.Zwrócił uwagę współpracę międzynarodową,finanse wydawane na obronność państw oraz ochronę granic.
2018-02-17 21:02:31

MAMMOGRAFIA W KOLNIE

W czwartek (22.02) i piątek (23.02) odbędzie się bezpłatne badanie mammograficzne dla kobiet obok Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Wcześniej należy jednak zarejestrować się na wizytę pod numerem telefonu (42) 254 64 10 lub 517 544 004.
2018-02-18 07:34:23
miniaturka

Hiszpania: apel biskupów w sprawie Katalonii

O “odbudowę zaufania w społeczeństwie” i “spokojną refleksję” apelują katalońscy biskupi wobec “wydarzeń politycznych i społecznych, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach w Katalonii”.
2018-02-18 07:41:43
miniaturka

Pakistan: przebaczenie po agresji

Samson Ashiq, pastor jednej z ewangelickich wspólnot na południu Pakistanu podpisał oficjalny dokument, przebaczając muzułmanom, którzy zaatakowali jego wspólnotę 11 lutego tuż po niedzielnej liturgii.
2018-02-18 07:44:52
miniaturka

Meksyk: eskalacja przemocy, zamknięto katolicką szkołę

W mieście Chilpancingo, około 300 kilometrów na południe od stolicy Meksyku, zamknięto katolicką szkołę, prowadzoną przez zgromadzenie Sióstr z Guadalupe.