Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-04 08:38
MG / Krzysztof Bronk - vaticannews.va

Muzea Watykańskie ponownie otwarte. Zainaugurowano wystawę o Dantem

Po trwającej ponad półtora miesiąca przerwie Muzea Watykańskie ponownie dostępne są dla zwiedzających. Było to już trzecie zamknięcie spowodowane pandemią.

Autor/źródło: Rafael Santi, licencja: Jak album

Do zwiedzania muzeów zaprasza ich dyrektor Barbara Jatta. Podkreśla ona, że watykańskie ekspozycje są zwykle oblegane przez turystów. Teraz można w spokoju i bez pośpiechu podziwiać największe arcydzieła światowej sztuki.

„Otwieramy muzea przy pełnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jesteśmy bardzo ostrożni. Mamy skaner temperatury, trzeba się rezerwować online. Będziemy czuwać nad odpowiednim przepływem zwiedzających, pamiętając jednak, że mamy 7 km tras wystawowych. Mam nadzieję, że było to już ostatnie zamknięcie spowodowane pandemią. Dziś [3 maja] też inaugurujemy wystawę wirtualną poświęconą Dantemu, z okazji przypadającej w tym roku 700. rocznicy jego śmierci. Prezentujemy na niej miejsca związane z tym największym poetą. Są to między innymi dzieła Rafaela. Rafael postanowił namalować go dwukrotnie. Raz na Parnasie, wśród poetów i artystów, a następnie wśród teologów, gdzie odnosi się do duchowości tego poety”.

Krzysztof Bronk - vaticannews.vaWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-03 15:31:49
miniaturka

Konsystorz publiczny w Watykanie: ogłoszenie kanonizacji, m.in. Karola de Foucauld

W Watykanie odbył się konsystorz publiczny, na którym Franciszek zapowiedział kanonizację siedmiorga błogosławionych. W przeciwieństwie do poprzednich konsystorzy, Papież nie podał jeszcze daty kanonizacji. Zostanie ona ustalona w zależności od pandemii.
2021-05-03 15:44:21
miniaturka

W Mediolanie otwarto pizzerię prowadzoną przez... młodzież z autyzmem

We Włoszech, w Mediolanie, otwarto pizzerię prowadzoną przez młodzież z autyzmem. Inicjatywa ma pomóc budować relacje osób autystycznych z otoczeniem i jednocześnie zapewnić im pracę. Dziewięciu młodych ludzi cierpiących na autyzm podpisało już swoje umowy.
2021-05-03 21:33:01
miniaturka

Rada Stała KEP o aktualnych kwestiach duszpasterskich Kościoła w Polsce w dobie pandemii

Aktualne kwestie duszpasterskie Kościoła w Polsce w dobie pandemii, beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, temat języka używanego w debacie publicznej i życiu społecznym oraz kwestia wystąpień duchowych w mediach – to główne tematy, które podjęła Rada Stała KEP obradująca 3 maja br. na Jasnej Górze.
2021-05-04 08:44:10
miniaturka

Św. Florian – wzór dla osób na służbie publicznej

W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 4 maja św. Floriana męczennika. Był on zawsze gotów pomagać innym ludziom, toteż nie tylko stał się patronem strażaków, lecz także jest wzorem dla ludzi na służbie publicznej, przede wszystkim polityków.
2021-05-04 08:54:57
miniaturka

Nowe wezwania w Litanii do św. Józefa

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosiła siedem nowych wezwań w tekście Litanii do św. Józefa
2021-05-04 09:29:04
miniaturka

Rozpoczęły się matury. Jak będą wyglądać w czasie epidemii?

We wtorek rozpoczynają się matury. Około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.