Mural na warszawskiej Woli

Centrum Myśli Jana Pawła II jest inicjatorem i organizatorem projektu "Zmień perspektywę", w ramach którego na warszawskiej Woli powstał mural. Praca autorstwa Mariusza Libla ma skłaniać do refleksji.

"Bez mądrej, dojrzałej, opartej na szacunku miłości siebie i drugiego człowieka nie będziemy mogli niczego zbudować zarówno w życiu osobistym jak i wspólnotowym. Dlatego na muralu namalowanym na ścianie budynku przy ul. Górczewskiej 141 zdecydowaliśmy się umieścić nawiązanie do znanej fotografii z II wojny światowej przedstawiającej przedstawiającej ruiny getta warszawskiego (dziś teren Muranowa) i kościół św. Augustyna oraz słowa "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego". Tam, gdzie jest sam egoizm, jest tylko wojna i ruiny - tak jak na naszym muralu. Tym, co buduje, jest mądra, dojrzała relacja z samym sobą i drugim człowiekiem. Do refleksji nad tym aspektem nauczania Jana Pawła II chcemy zaprosić warszawiaków właśnie poprzez nasz mural oraz teatralne etiudy mimów" - opowiada Marcin Nowak, koordynator projektu i ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.

Mural nawiązuje do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, podczas której papież mówił o roli solidarności w życiu indywidualnym i wspólnotowym. Z kolei w 1999 roku Jan Paweł II, nawiązując do wizyty w ojczyźnie z '79, powiedział: Słyszałem wtedy w Gdańsku od was: . Dzisiaj wypada powiedzieć: . Więcej, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, która jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; tej miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania.

Źródło: Centrum Myśli Jana Pawła II

« 1 »

reklama

reklama

reklama