Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-13 16:41
MG / Beata Zajączkowska - vaticannews.va

Mückl: prowokacyjne zawirowania w niemieckim Kościele

Jak podkreśla niemiecki teolog, ks. Mückl, „nie pierwszy raz Kościół w Niemczech wybiera z nauczania katolickiego tylko to, co mu się podoba i odpowiada”. Wiele wskazuje na to, iż w Kościele niemieckim powoli wdrażana jest doskonale przygotowana, oddolna strategia

Autor/źródło: vaticannews.vaWykorzystując nacisk opinii publicznej Kościół w Niemczech chce przepchnąć pewne postulaty, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, czemu Watykan dał wyraźny znak. Po poniedziałkowej akcji błogosławienia w świątyniach tego kraju par osób tej samej płci wskazuje na to niemiecki teolog ks. Stefan Mückl, który jest wykładowcą prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Santa Croce w Rzymie. Ta prowokacyjna akcja była bezpośrednią odpowiedzią na watykańskie „responsum”, w którym Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że Kościół nie ma władzy udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci.


Ksiądz Mückl zauważa, że Kościół w Niemczech przeżywa czas poważnych zawirowań i utraty tożsamości. Najtrudniejsze obecnie kwestie dotyczą błogosławieństwa par homoseksualnych, kapłaństwa kobiet oraz nadania urzędowego autorytetu trwającej drodze synodalnej, tak by uniezależnić się od decyzji Watykanu.


Teolog przypomina, w rozmowie z agencją ACIStampa, że już od dłuższego czasu toczy się w niemieckim Kościele debata na temat uznania związków homoseksualnych. Stoi za tym m.in. obecny przewodniczący episkopatu bp Georg Bätzing, który wprawdzie sprzeciwił się ostatniej akcji błogosławienia par homoseksualnych, ale w swojej diecezji Limburg utworzył grupę roboczą zajmującą się tą kwestią. We współpracy z teologami z Frankfurtu opracowywany jest specjalny „rytuał liturgiczny” na takie okazje. Na czele tej grupy roboczej stała obecna sekretarz generalna Konferencji Episkopatu Niemiec, którą jest 50-letnia teolog Beate Gilles. Zaraz po swym wyborze stwierdziła ona, że „chce bliżej zainteresować się ideami sił reformatorskich w Kościele katolickim” oraz, że „co do obecności kobiet w strukturach kościelnych trzeba się posunąć znacznie dalej”.


Ksiądz Mückl zauważa, że wiele wskazuje na to, iż w Kościele niemieckim powoli wdrażana jest doskonale przygotowana, oddolna strategia. Jej celem jest niezaostrzanie konfliktu z Watykanem, po to by uniknąć ostrej interwencji i otwartej schizmy, tylko powolna zmiana doktryny przy użyciu tzw. nacisku społecznego. Niemiecki teolog przypomina w tym kontekście słowa bp. Bätzinga, który wyraźnie stwierdził, że nie należy przejmować się każdym zdaniem wypowiadanym przez papieża na audiencji generalnej. Tyle że chodziło akurat o katechezę, w której Franciszek tłumaczył zasady autentycznej drogi synodalnej.


„Nie pierwszy raz Kościół w Niemczech wybiera z nauczania katolickiego tylko to, co mu się podoba i odpowiada” – podkreśla ks. Mückl. Dodaje, że pod hasłami „dalszego rozwoju nauki Kościoła”, na temat np. kapłaństwa kobiet, w istocie kryje się chęć radykalnej zmiany nauczania. Podobnie jest z kwestią błogosławienia związków homoseksualnych czy nadania drodze synodalnej siły urzędowej, uniezależniając tym samym jej decyzje od Watykanu.


Niemiecki prawnik przypomina, że już w latach 90. kard. Karl Lehmann, który był ówczesnym przewodniczącym niemieckiego episkopatu, mówił, że „nauczył się odpowiednio czytać teksty rzymskie”. Chodziło m.in. o działalność katolickich ośrodków rodzinnych, które by otrzymać rządowe subwencje musiały aprobować aborcję.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-13 15:29:13
miniaturka

Prof. Grygiel: Jan Paweł II od początku wiedział, że czeka go zamach

„Papież od samego początku był przeświadczony, że czeka go zamach” - mówi prof. Stanisław Grygiel, przyjaciel Jana Pawła II. Potrafił jednak dostrzec działanie Bożej Opatrzności i miłość Boga w tym wszystkim, co go spotkało
2021-05-13 16:03:18
miniaturka

Przez ring i scenę do kapłaństwa. Ksiądz bohaterem filmu z gwiazdorską obsadą

Ks. Stuart Long „był intensywny w swoim doczesnym życiu i intensywny w swoim kapłaństwie” – powiedział Dan Bartleson z amerykańskiej diecezji Helena. Powstaje właśnie film, w którym w postać kapłana wcieli się Mark Wahlberg. Ojca ks. Longa zagra Mel Gibson.
2021-05-13 16:27:41
miniaturka

Czy Centralny Port Komunikacyjny zmieni cywilizacyjne oblicze Polski?

O realizacji wizji nowego polskiego systemu transportowego i zmianach, które przyniesie uruchomienie CPK z Marcinem Horałą, sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, rozmawia Janusz Grobicki.
2021-05-14 08:26:17
miniaturka

Bartłomiej Wróblewski nie zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego kandydaturą zagłosowało 48 senatorów, 49 było przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz czwarty.
2021-05-14 10:23:32
miniaturka

Kanadyjczycy zamanifestowali przywiązanie do wartości życia

13 maja w Ottawie Kanadyjczycy zamanifestowali swoje przywiązanie do wartości życia i przeszli w pokojowym marszu przez miasto. Uczestnicy zaprotestowali przeciwko usankcjonowanej przez rząd aborcji na żądanie i eutanazji oraz wezwali do prawnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
2021-05-14 10:45:59
miniaturka
play

„Słyszę Cię”! Radosna premiera pieśni XXV Spotkania Młodych LEDNICA 2000

„Panie mój, Panie mój, słyszę Cię. Niech odmienia duszę mą słowo Twe” – brzmi refren hymnu XXV Spotkania Młodych LEDNICA 2000, które odbędzie się 5 czerwca 2021. Pieśń wykonuje jak zawsze zespół „Siewcy Lednicy”.